4.3 C
Belgrade
Saturday, December 21, 2024
HomeUncategorizedInflacija, sankcije i ratna ekonomija – Rusija u potrazi za rešenjima

Inflacija, sankcije i ratna ekonomija – Rusija u potrazi za rešenjima

-

Andrej Lalić | 13:22 | 05.12.24 Biz info

Predsednik Rusije Vladimir Putin šalje jasnu poruku svojoj vladi i centralnoj banci da ostave po strani međusobne nesuglasice kako bi se rešio ključni problem koji pogađa i preduzeća i građane: inflacija.

Foto: Aynur Mammadov / Shutterstock.com

Stopa inflacije u Rusiji iznosi 8 odsto u odnosu na prošlu godinu, što je Putin priznao kao „relativno visok nivo“.

– Neophodno je izbeći nesklad u ključnim makroekonomskim pokazateljima i sprečiti sektorske disbalanse, što nedvosmisleno uključuje i potrebu za kontrolom inflacije – izjavio je ruski lider na investicionom forumu u Moskvi u sredu.

Putin je naglasio potrebu za „koordinisanim zajedničkim naporima“ ruske vlade i centralne banke u cilju obuzdavanja inflacije, ponovivši slične izjave koje je dao u avgustu.

– Želim da naglasim da ovo nije samo preporuka ili predlog – ovo je vodič za akciju, kako ja to vidim – rekao je u sredu, dodajući da su vlada i centralna banka već u koordinaciji.

Ciljana stopa inflacije u Rusiji je 4 odsto, a Putin je izjavio da zemlja treba da poveća ponudu robe i usluga kako bi se borila protiv inflacije, prema državnoj novinskoj agenciji TASS. Pre pandemije i rata u Ukrajini, inflacija u Rusiji – kao i u mnogim drugim zemljama – bila je znatno niža, dostigavši 3 odsto u decembru 2019.

Putinove izjave dolaze usred sve glasnijih pritužbi ruskih poslovnih elita koje tvrde da su iscrpljene održavanjem ekonomije zemlje dok kamatne stope dostižu rekordne nivoe u uslovima ratne ekonomije.

U oktobru, Centralna banka Rusije je povećala ključnu kamatnu stopu na 21 odsto kako bi suzbila rast cena, što je izazvalo intenzivne kritike – od poslovnih lidera, lobističkih grupa i vlade – na račun guvernerke Centralne banke Elvire Nabiuline. Sergej Čemezov, direktor odbrambenog konglomerata Rostec, izjavio je u oktobru da rekordno visoke kamatne stope „pojedaju“ profit kompanije.

– Ako nastavimo da radimo ovako, većina naših preduzeća će bankrotirati – rekao je Čemezov. Jedan od vodećih ruskih bankara rekao je za Rojters prošle nedelje da visoka kamatna stopa možda neće mnogo pomoći, s obzirom na visoke troškove odbrane i sankcije.

Rast cena u Rusiji čini život veoma skupim – puter i krompir koštaju znatno više nego na početku godine – i „pojedaju“ ušteđevinu građana. Gotovinska štednja Rusa sada je na rekordno niskom nivou od 15,9 triliona rubalja (151,5 milijardi dolara), prema podacima VTB-a, druge najveće ruske banke, objavljenim u sredu. Ovaj iznos ne uključuje štednju u stranim valutama, za koju VTB procenjuje da iznosi oko 94 milijarde dolara.

Analitičari koje je anketirao Rojters očekuju da će Centralna banka Rusije na sastanku 20. decembra povećati ključnu kamatnu stopu na 23 odsto. Međutim, Nabiulina je izjavila da ta odluka još nije doneta, prenela je agencija, piše Biznis Insajder.

Nabiulina je takođe odbacila tvrdnje da bi restriktivna monetarna politika Centralne banke mogla izazvati recesiju.

– Ekonomisti Centralne banke veruju da ekonomski potencijal raste i da će nastaviti da raste naredne godine. Ovo je rezultat velikih investicija u modernizaciju ekonomije u poslednje tri godine. Ako potencijal raste stabilno, to znači i više prostora za rast tražnje – zaključila je Nabiulina.

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.

Najnovije