Korana Savić | 19:55 | 21.01.25 Biz info
Novi predsednik SAD Donald Tramp je potpisao izvršnu uredbu kojom je suspendovao sve programe američke pomoći inostranstvu na 90 dana dok se revizijom ne utvrdi da li je ta pomoć u skladu s ciljevima njegove politike.
Foto: Youtube/printscreen/wusa9
Zasad nije poznato kakve će biti posledice jer je Kongres SAD već dodelio sredstva za mnoge programe i obaveza je da se ona siplate, ako već nisu isplaćena.
U toj naredbi, među mnogima koju je Tramp potpisao prvog dana svog povratka na funkciju, navodi se da „programi međunarodne pomoći i birokratija nisu usklađeni sa američkim interesima i u mnogim slučajevima suprotni su američkim vrednostima“, a „služe destabilizaciji svetskog mira“.
Tramp je izjavio da „nikakva dalja međunarodna pomoć Sjedinjenih Država neće biti isplaćivana ako nije u potpunosti usklađen sa spoljnom politikom predsednika“.
Novi državni sekretar Marko Rubio je članovima Odbora Senata, gornjeg doma Kongresa SAD, za spoljne poslove prošle nedelje rekao da „svaki dolar koji potrošimo, svaki program koji finansiramo i svaka politika koju vodimo, moraju biti opravdani odgovorom na tri jednostavna pitanja: Da li će učiniti Ameriku bezbednijom? Da li to čini Ameriku jačom? i Da li to čini Ameriku prosperitetnijom?“.
Nalog koji je potpisao Tramp, ostavlja Rubiu ili nekom koga on odabere da donosi odluke o konkretnim projektima međunarodne pomoći, a u konsultaciji sa Kancelarijom za upravljanje i budžet. Stejt department i Američka agencija za međunarodni razvoj su glavne službe koje nadgledaju tu pomoć.
Tramp je dugo kritikovao međunarodnu pomoć SAD uprkos tome što ona čini svega oko jedan odsto federalnog budžeta, a izuzetak su samo milijarde dolara za oružje dato Ukrajini.
Neki od najvećih primalaca pomoći SAD su Izrael (3,3 milijarde dolara godišnje), Egipat (1,5 milijardi dolara godišnje) i Jordan (1,7 milijardi dolara godišnje). Tu verovatno neće biti dramatičnoh smanjenja, jer su ti iznosi uključeni u finansijske pakete koji traju decenijama, u nekim slučajevima uz ugovorne obaveze.
Finansiranje agencija UN, uključujući mirovne, za ljudska prava i izbeglice je tradicionalna meta republikanskih administracija kakva je i Trampova, a one su smanjivale njihovo finansiranje.
Nakon što je postao predsednik Tramp nije brzo uveo carine američkim susedima, ali naložio je saveznim službama da istraže stalne trgovinske deficite i nepoštene trgovinske prakse, kao i navodnu manipulaciju drugih zemalja valutnim kursevima.
U predsedničkom dopisu, Tramp je ministarstvima za trgovinu i finansije kao i Kancelariji trgovinskog predstavnika SAD naredio da istraže rizike koje veliki trgovinski deficiti predstavljaju za ekonomsku i nacionalnu bezbednost te da predlože prikladne mere poput dodatnih globalnih carina ili drugih politika kako bi se takvi deficiti popravili.
Tramp će možda uvesti i univerzalnu carinu na sav uvoz
Ulagači su se na prvi dan Trampovog mandata pripremali za uvođenje carina koje bi moglo srušiti dugoročne trgovinske sporazume, no Trampovim dopisom je zapravo zatraženo dodatno istraživanje koje bi moglo podupreti buduće postupke vezane za carine. Odgađanje carina dovelo je do oporavka cena globalnih akcija i jačanja drugih valuta u odnosu na dolar. Američka finansijska tržišta juče su bila zatvorena, ali danas se otvaraju.
Na pitanje novinara u Beloj kući namerava li da uvede univerzalnu carinu na sav uvoz u SAD, Tramp je odgovorio da još nisu spremni za to, no u budućnosti će možda biti
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.