8.4 C
Belgrade
Thursday, January 23, 2025
HomePolitikaSavetodavni referendum: Rešenje za izlazak iz krize ili politički manevar

Savetodavni referendum: Rešenje za izlazak iz krize ili politički manevar

-

Vesti Politika

Savetodavni referendum: Rešenje za izlazak iz krize ili politički manevar

Predlog savetodavnog referenduma podržava vladajuća stranka, opozicija odbila

Analitičari ne isključuju mogućnost da bi građani uskoro mogli na birališta

Blic

Nakon što je predsednik Aleksandar Vučić ponudio savetodavni referendum na kojem bi se odlučivalo o njegovom razrešenju, pre nedelju dana sa istim pitanjem izašla je i predsednica Skupštine Srbije. Ubrzo su prikupljeni i potpisi vladajuće većine, ali ne i opozicije. U javnosti se spekuliše da li ta ponuda ima pravno utemeljenje u zakonu i Ustavu, ali i kakve bi mogle da budu političke posledice.

Foto: Snežana Krstić, Shutterstock / RAS Srbija

referendum srbija v3 RAS Snezana Krstic Shutterstock

U jeku protesta, na stolu i ponuda predsednika – da se povuče. Ako na savetodavnom referendumu građani odluče tako, tvrdi, podneće ostavku.

Blic preporučuje

Kako piše RTS, taj oblik neposrednog izjašnjavanja poznaje zakon o referendumu i narodnoj inicijativi. Član 12 zakona precizira – mišljenje građana utvrđuje se glasovima većine izašlih, ali nije pravno obavezujuće. Skupština koja referendum raspisuje može, ali ne mora da prihvati izglasano mišljenje.

Foto: RTS / screenshot

Vladan Petrov

Ovo pitanje gde bi se građani otprilike pitali da li ste za to da Narodna skupština pokrene postupak za razrešenje je nešto što Ustav ne isključuje i samim tim je legalno i legitimno da se takvo pitanje pred građane postavi. Savetodavni referendum bi bio neka vrsta osnova za predsednika Republike da podnese ostavku ukoliko bi narod glasao za pokretanje ove pravne procedure – kaže Vladan Petrov, profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu.

Dušan Vučević, profesor na Fakultetu političkih nauka, smatra da savetodavni referendum nije rešenje, a naravno SNS može da ga raspiše, ali takvo pitanje je “duboko suprotno duhu Ustava”, jer prema Ustavu predsedniku mandat prestaje istekom vremena, ostavkom ili pokretanjem postupka zbog povrede Ustava.

Klačar: Ni referendum ni izbori

Predlog da se ide na savetodavni referendum podržavaju poslanici vladajuće većine, opozicija odbija. Umesto toga traže formiranje prelazne vlade. Ta opcija za vlast je neprihvatljiva.

Foto: Zoran Ilić / Ringier

Bojan Klačar

Čini mi se da ni savetodavni referendum, pa ni prevremeni izbori ne bi pod ovakvim okolnostima mogli da budu izlazak iz krize, jer mi se čini da je neophodno pre toga da se kriza deeskalira i da se referendum ili izbori bilo šta organizuje u atmosferi gde ipak postoji određena vrsta dijaloga između vlasti i opozicije – naveo je Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a.

Ipak, analitičari ne isključuju mogućnost da bi građani uskoro mogli na birališta. Savetodavni referendum, kaže Klačar, mogao bi da bude izlaz iz krize za vladajuću koaliciju.

To poverenje je i dalje značajno ako govorimo i o predsedniku Vučiću i ako govorimo o SNS. Savetodavni referendum ima i pravni i politički aspekt i jedan i drugi su vrlo važni, ovde treba gledati i taj politički aspekt jer je savetodavni referendum jedan od načina za izlazak iz krize koji u ovom momentu malo više odgovara vladajućoj koaliciji nego ljudima koji demonstriraju – naveo je Klačar.

Raspisana dva referenduma

Od demokratskih promena, na referendumu su se građani izjašnjavali dva puta, 2006. i 2022. Oba su bila obavezujuća i ticala su se izmena Ustava.

Savetodavni referendum do sada nije održan iako se ta mogućnost više puta pominjala. Poslednji put oko iskopavanja litijuma.

(RTS)

Najnovije