Tramp se sprema da preotme Grenland, Olaf Šolc poziva na nepovredivost granica: A šta je bilo sa Kosovom?
Donald Tramp izazvao oštre reakcije iz Nemačke i Francuske izjavom o mogućnosti vojne akcije radi preuzimanja kontrole nad Grenlandom
Analitičari tvrde da su EU i evropski igrači potpuno zanemareni u globalnim odnosima, dok Tramp želi uspostavu kontrole nad morem i putevima za robu
- Marko Tašković Novinar rubrike politika
Izjava Donalda Trampa, novoizabranog američkog predsednika, da ne isključuje mogućnost vojne akcije kako bi preuzeo kontrolu nad Grenlandom – autonomnom teritorijom Danske, izazvala je oštre reakcije unutar EU. Olaf Šolc, odlazeći nemački kancelar, čak dva puta se pozvao na princip nepovredivosti granica, ali to ignoriše Tramp, pa čak i još aktuelni američki predsednik Džo Bajden što je, po analitičarima, dokaz da je EU potpuno u drugom planu kao globalni igrač.
Donald Tramp nije još zvanično započeo svoj drugi i poslednji mandat na čelu Amerike, ali je već izjavama dobrano prodrmao ceo svet, a posebno Evropu. Najave da bi mogao da otme Grenland Danskoj, ali i pripoji Kanadu i Panamski kanal odjeknule su širom planete, a najjači eho začuo se u srcu Starog kontinenta.
Blic preporučuje
Šolc dva puta u 24 sata apelovao: Granice se ne smeju menjati silom?!
Olaf Šolc je u 24 sata stigao čak dva puta da se oglasi i iskaže nerazumevanje za Trampovu izjavu. Drugi put je pozvao EU na jedinstvo u očuvanju svojih granica.
– Granice se ne smeju menjati silom. Ovo načelo važi za svaku zemlju, bilo na Istoku ili na Zapadu. U razgovorima sa našim evropskim partnerima postoji nelagoda u vezi sa nedavnim izjavama iz SAD-a. Jasno je: Moramo stajati zajedno – poručio je Šolc na društvenoj mreži Iks.
Šta je sa Kosovom?!
Naravno odmah je dobio podsećanje na kosovsko pitanje.
– Granice su promenjene silom u bivšoj Jugoslaviji, prvenstveno u srpskoj pokrajini Kosovo i Metohija u periodu od 1999. do 2008. godine – glasio je jedan u nizu odgovora Šolcu na Iks mreži.
Milanović: Kosovo je uzeto od Srbije
Da je Kosovo “uzeto od Srbije” priznao je Zoran Milanović, predsednik Hrvatske, kada je pre dve godine komentarisao rat u Ukrajini.
– Srbija i Rusija nisu isto. To je nažalost bolna činjenica i opasnost. Anektirali smo Kosovo. Mi i međunarodna zajednica. Uzeto je od Srbije. Ko je to napravio nego mi? Jesmo priznali Kosovo? Nije aneksija, nego otimanje. Kako se to zove? Ekstrakcija. Nije šija, nego vrat. Ovo nije dovođenje u pitanje Kosova, nego celog koncepta – rekao je Milanović.
Zanimljivo, ni dve izjave Šolca ni oštra reakcija Žan-Noela Bara, francuskog ministra spoljnih poslova koji je poručio da “ne dolazi u obzir da EU dozvoli drugim državama u svetu da napadaju njene suverene granice“, nisu naišle na odgovor iz Vašingtona. Ako je i bilo očekivano da Tramp ne daje “pet para” za poruke iz Berlina i Pariza onda je čudno zbog čega Bajden ćuti?
I Putin se pozivao na Kosovo
Da je Kosovo otvorilo Pandorinu kutiju pokazao je ruski diktator Vladimir Putin koji se pozivao na otimanje Kosova od Srbije kao opravdanje za aneksiju Krima. On je to prvi put izgovorio još pre više od deset godina.
– Na osnovu referenduma Krim je, kao i Kosovo, usvojio deklaraciju o nezavisnosti i obratio se Rusiji sa molbom za prijem u sastav ruske države – rekao je Putin.
Milivojević: Vašington, Moskva i Peking određuju nove globalne odnose
Zoran Milivojević, diplomata, kaže za “Blic” da je to pokazatelj da je “EU potpuno u drugom planu kao globalni igrač”.
– EU kao globalni faktor trenutno praktično ne postoji i ne pita se ni za šta. Tramp želi da uspostavi potpuno kontrolu nad morem i putevima robe pogotovo na severu i u tom pogledu ignoriše Evropu. To je najava novih globalnih odnosa u kome će glavnu ulogu igrati Vašington, Moskva i Peking – analizira Milivojević.
Kako kaže, Tramp želi da obnovi “Monrovu doktrinu” američke spoljne politike.
– To uključuje i teritorijalne pretenzije, a pošto novoizabrani američki predsednik ne isključuje čak i vojna sredstva – treba ga shvatiti ozbiljno. Očigledno se svet deli. a Evropa mora da se prilagođava tome, reformiše i ispituje svoju suštinu. Tramp predstavlja vetar u leđa suverenističkim politikama zbog toga kao partnera ne vidi ni Šolca ni evropsku elitu nego evropske suvereniste počevši od Viktora Orbana, mađarskog premijera, pa do Austrije gde vidimo da se sada događaju promene – navodi Milivojević.
“Već sada je jasno da Ukrajina u dosadašnjim granicama neće postojati”
Naš sagovornik smatra da se nakon svega princip teritorijalnog suvereniteta i integriteta u svetu što ima veze i sa kosovskim pitanjem može promeniti samo na dva načina:
- ratom odnosno silom ili
- na međunarodnom planu putem konferencija.
– Pominje se ponovo nova Jalta i preraspodela uticajnih sfera između velikih sila. Sve to ima veze sa raspletom rata u Ukrajini. Već sada je jasno da Ukrajina u dosadašnjim granicama neće postojati, a sa tim se otvaraju pitanja i u drugim državama. Mnoge države vide priliku da isprave istorijske nepravde. Početna pozicija Srbije je pozitivna jer i kod nas je na delu suverenistička politika koja ima otvorene kanale komunikacije sa Trampovom administracijom – zaključuje Milivojević.
Đukić: Tramp preti da izazove haos u celom svetu
S druge strane, Srećko Đukić, bivši ambasador u Belorusiji, smatra da Tramp vodi “opasnu, ratničku politiku” koja preti da izazove “haos u celom svetu”.
– Tramp je radikalan u svojoj politici pa me njegove izjave o Grenlandu ne iznenađuju. Njegov krug agresije na tome se neće zaustaviti. On sve čini da izgubi sve svoje prijatelje u svetu. Još je Džordž Buš mlađi govorio da Amerika ima kapacitet da nezavisno vodi tri klasična rata u svetu, ali se pokazalo da to nije uspela ni sa Irakom ni sa Avganistanom gde je morao da se uključi i NATO – ocenjuje za “Blic” Đukić.
Foto: Milan Ilić / Ringier
Kako kaže, Tramp za tu svoju politiku nema podršku ni u Americi.
– Ne verujem da će Trampa u toj politici podržati američki Kongres ni gornji ni donji dom bez obzira na to što ima tanku većinu. Mislim da Amerika ima dovoljno kočnica da spreči Trampa u toj opasnoj politici – navodi Đukić.
“Bajden mudro ćuti da pokaže celom svetu s kim ima posla”
Iskusni diplomata nije iznenađen time što ni Tramp ni Bajden nisu reagovali na Šolcove izjave o “nepovredivosti granica”.
– Bajden se svesno ne oglašava jer pušta Trampa da takvim izjavama postiže političke autogolove. Tramp je pre američkih izbora obećao da će završiti rat u Ukrajini za 24 sata, pa kada je pobedio rekao je da će to učiniti do inaguracije 20. januara da bi sada pomerio rok na pola godine. Bajden mudro ćuti kao da želi da pokaže celom svetu s kim će imati posla – analizira Đukić.
Foto: Susan Walsh / Tanjug/AP
Dodaje da bi Trampovi potezi u narednom periodu mogli da dovedu do “rata svih sa svima”.
– Teško je naći državu u svetu koja nema aspiracije prema nekoj teritoriji. S druge strane, EU prema Trampu može da bude jedinstvena samo u onoj meri u kojoj je sada jedinstvena. Tramp ima svoje “pešake” i u EU. Tu, pre svega, mislim na Mađarsku i Slovačku. Velike zemlje postaju sve više nepredvidive, a male su u gotovo nemogućoj poziciji jer iščekuju šta će učiniti veliki – kaže Đukić.
“Poseban problem što Tramp ne veruje u UN i Savet bezbednosti”
Poseban je problem što Tramp ne veruje u nikakve međunarodne forume.
– Trenutna situacija u svetu može se rešiti u međunarodnim forumima, ali Tramp ignoriše i Ujedinjene nacije i Savet bezbednosti. Tramp vodi politiku najkrupnijeg američkog kapitala, a u tom pogledu ima podršku najbogatijeg čoveka na svetu. To je klasični imperijalni kapitalizam. Šolc, pak, nastupa verovatno kako bi postupio bilo ko na njegovom mestu pogotovo što u Nemačkoj jača desnica. Šolc je svestan da kada se jednom otvori pitanje granica to može kao u našem slučaju da traje decenijama – ocenjuje Đukić.
Foto: Abaca Press / Profimedia / Ringier
I dodaje da trenutno svetu nedostaju mudri političari.
– Mlađe generacije nisu ni svesne koliko je truda uloženo da se hladni rat završi bez rata i da nakon razoružanja države žive u blagostanju. Posebno plaši činjenica da se sada traži da države izdvajaju i po pet odsto BDP-a za naoružanje, ako se to ostvari hladni rat bi bio “mačiji kašalj” za to – upozorava Đukić.