Kratkoročno, opozicija se nije najbolje snašla između vlasti i studenata, ali dugoročno može da profitira
Analitičari kažu da opozicija treba da osmišljava svoje akcije i ne bude u senci studenata
- Danijela Luković Novinarka rubrike politika
Od izbijanja višemesečne krize i protesta u Srbiji, sem vlasti i studenata koji su započeli blokade, u specifičnom položaju našla se opozicija. Ne učestvuje, prema zahtevu studenata, u organizaciji dešavanja niti se javno eksponira, a analitičari su podeljeni oko toga kako to utiče na njih. Jedni smatraju da joj je pozicija nezavidna jer svoje poteze povlači gledajući i vlast i studente, drugi da se nije dobro snašla ali da dugoročno može da profitira. Tu su i oni koji ukazuju da opoziciji nije potreban tutor i da treba da osmišljavaju svoje akcije jer, kako kažu, nije dobro da budu u senci studenata.
Foto: Đorđe Kojadinović, Shutterstock, Vladimir Šporčić / Ringier
Zastupnik prvog stanovišta je Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, koji za “Blic” ocenjuje da opozicija u ovim okolnostima ima nezahvalnu poziciju jer svoje odluke mora da donosi čekajući druge aktere.
Blic preporučuje
– Sa jedne strane je vlast, a sa druge strane su studenti – kaže Klačar.
On navodi da će problem nastupiti ako studenti budu tražili ili novu vladu ili liste gde ne bi participirala opozicija.
– Znači, ako bi se donela odluka da postoji jedna lista, a na kojoj opozicija ne bi učestvovala. Tako bi preskočili čitav jedan izborni ciklus – kaže Klačar.
“Opozicija se nije baš najbolje snašla”
Dejan Bursać, sa Instituta za filozofiju za “Blic” kaže da je položaj opozicije, ako se gleda kratkoročno, nezavidan ali i da, ako se gleda dugoročno, ima potencija.
– Kratkoročno, čini mi se da se opozicija nije baš najbolje snašla između vlasti i studenata, i da za veliki broj opozicionih ili potencijalno opozicionih glasača sada u stvari studenti i njihove odluke predstavljaju neku vrstu političkog autoriteta a ne potezi opozicije. U tom smislu, čak i opozicionom biračkom telu, opozicione stranke više ne vode “glavnu reč”. U slučaju nekakve političke artikulacije, tu opozicija ne bi imala šta da traži – kaže Bursać.
Foto: Vladimir Šporčić / Tanjug
On dodaje da bi, dugoročno, opozicija mogla da profitira, i da je jedno od polja politička borba na lokalu.
– Dolaze izbori u Zaječaru i Kosjeriću, a uskoro će i u drugim opštinama biti raspisani redovni izbori. Tu studenti nemaju nameru da učestvuju direktno, ali je činjenica da će podržati opoziciju. I tu može da profitira od probuđenog optimizma u opozicionom biračkom telu i protivljenja SNS. I u budućnosti, ako dođe do prelaznog rešenja, pa kada se prelazno rešenje završi, ostaje otvorena situacija za opoziciju da na izborima ostvare solidan rezultat – kaže Bursać.
Prvi ispit Zaječar i Kosjerić
Prvi ispit biće lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću koji su zakazani za 8. jun. Poslednji put održani su 28. marta 2021, a izabrana skupština je, u obe opštine, konstituisana 28. maja iste godine.
Trenutno, u Zaječaru postoje dve opozicione koalicije:
- “Ujedinjeni za spas Zaječara” – GG “Dr Dejan Krstić”, Novi DSS, Udruženje “Ne damo” i Ekološki ustanak
- “Promena u koju verujemo” – NPS, SSP, DS, PSG i grupe građana “Možemo” i “Zaokret”.
Pre nekoliko dana je osnovan lokalni odbor “Mi snaga naroda”, pokreta koji vodi poslanik Branimir Nestorović. I oni su najavili izlazak na izbore. Učestvuju i članovi Nove DSS, zbog čega je najavljeno da će Nova DSS raspustiti svoj odbor u Zaječaru.
Foto: Miljan Zivkovic / shutterstock
U Kosjeriću, prva je listu predala koalicije Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i Partije ujedinjenih penzionera Srbije, i to iste večeri kada su izbori raspisani.
Da situacija bude zanimljivija potrudili su se tamošnji studenti u blokadi koji su predložili jednu listu, što je posle sastanka sa predstavnicima opozicije, kako prenose mediji, dogovoreno. Studenti neće na njima učestvovati, ali će imati kontrolore i nadgledati izborni proces.
Šta je dobro za opoziciju?
Usred svih ovih dešavanja, Studenti Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu su većinom glasova podržali da se traži raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, ali i za to da studenti u blokadi sastave listu za parlamentarne izbore.
Vladimir Pejić iz agencije za istraživanje javnog mnjenja “Faktor plus” je ranije rekao da je za opoziciju dobro da izađe na izbore.
– I nije isto ako studenti izađu na izbore ili ako pozovu da se ide na jednu listu. Opoziciji ne treba tutor, i nije dobro da budu u senci studenata, profesora i drugih. A postoji opasnost da to toga dođe – ukazuje Pejić.
On je ujedno ocenio i da će obe strane, i vlast i opozicija, uložiti mnogo napora da privole birače u Zaječaru i Kosjeriću na svoju stranu.
– Sigurno je da će se i jedna i druga strana jako truditi da ostvari što bolji rezultat jer će njihov rezultat biti zamajac i za kasnije. Dobro je da se održavaju u samo dve opštine, jer će i vlast i opozicija sve resurse usmeriti na te dve adrese – napominje Pejić.