5.2 C
Belgrade
Wednesday, December 18, 2024
HomeBiznisEKONOMSKI PROBLEMI I POLITIČKI PAD NEMAČKE Donosi li ova kriza posledice i...

EKONOMSKI PROBLEMI I POLITIČKI PAD NEMAČKE Donosi li ova kriza posledice i po Srbiju

-

Marija Bosiljčić | 15:53 | 18.12.24 Biz info

Ekspert za spoljnu politiku Jovan Knežević ocenio je da se trenutna politička nestabilnost u Nemačkoj oslikava na sve zemlje Evrope, kako one u Evropskoj uniji (EU), tako i još više na one koje su u procesu pristupanja, jer je, kako je rekao, ona glavni ekonomski partner većine zemalja.

pixabay.com/tvjoern

Pad nemačke vlade i vandredni izbori mogli bi da posredno utiču i na srpsku ekonomiju, s obzirom na značaj Nemačke kao jednog od glavnih trgovinskih partnera Srbije i jednog od najvažnijih investitora u zemlji. Nemački kancelar Olaf Šolc izgubio je poverenje što je dovelo do pada vlade i raspisivanja prevremenih izbora.

Zanimljivo je da su nemačke investicije od 2010. prvi put zabeležile minus ove godine. Prema podacima NBS, u prvoj polovini ove godine imaju minus od 60,8 miliona evra. Na primer, prošle godine njihova vrednost bila je 223 miliona evra, godinu ranije investicije su iznosile 282 miliona evra, a rekordne su bile 2021. kada su dostigle oko 410 miliona evra. S druge strane, podaci Repubičkog zavoda za statistiku, pokazuju da je ova zemlja i dalje najveći spoljnotrgovinski partner Srbije kada je reč o uvozu i izvozu robe.

Knežević je rekao za Bizportal da će vanredni parlamentarni izbori izazvati uzdržanost kod vlasnika krupnog kapitala, zaustaviti strane investicije, osim onih već dogovorenih, kao i ugovaranje novih poslova što će negativno uticati na ekonomije svih zemalja u Evropi, a samim tim i Srbije. Prema njegovim rečima, poznato je da nemačke kompanije u Srbiji ostvaruju značajne prihode i zapošljavaju veliki broj ljudi.

–  Sama ekonomska stagnacija zbog izbornog procesa će negativno uticati na nova zapošljavanja i podizanja standarda zaposlenih na koje su navikli u godinama iza nas – istakao je on.

Prema njegovim rečima, nemačka privreda je u oporavku i očekuje se da će se tokom naredne godine, a posebno nakon predstojećih vanrednih izbora i političke konsolidacije u februaru to i ostvari čime će se stvari popraviti i za našu privredu i naše ljude zaposlene u nemačkim kompanijama.

– Nemačka je pre svega privredni lider u Evropi i najviše trpe evropske zemlje kada dođe do posustajanja nemačke privrede. Okončani izbori u Nemačkoj, po pravilu, donose ekonomski prosperitet i stabilnost privredi Nemačke – rekao je on.

Prema njegovim rečima, uzroci pada su prevashodno unutarkoalicionog nerazumevanja prioritetnih tema vlasti, gde su i zelena agenda i konflikt u Ukrajini na koje odlazi previše novca iz budžeta.

Nemačka ekonomija je, bez obzira na probleme i neizvesnost sa kojima se suočava i na političkom i na ekonomskom planu, dovoljno jaka da sačuva stabilnost i da povrati poljuljanu konkurentnost koja je problem evropske ekonomije u celini.

Kako navode analitičari, ne očekuje se da Nemačka upadne u dublju recesiju, što je i te kako važno za njene partnere u svetu i Srbiju. Ona ove godine jeste u stagnaciji, ali se već za narednu godinu prognozira postepeni oporavak od 0,5 do jedan odsto rasta. Ocenjuju da sve što se događaja utiče na pad poslovnog raspoloženja i povećani oprez, kao i sposobnost nemačkih kompanija i kada je reč o investicijama i o nabavkama ocenjujući da su glavni uzroci pada nemačke vlade pre svega ekonomski problemi i politička nestabilnost.

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici

Najnovije