Carine će se uvoditi u tri faze, prva faza počinje 15. april, a obuhvata motocikle, luksuzne čamce i sok od narandže
U drugoj fazi će biti obuhvaćeni tekstil, proizvodi od kože, jaja, zubni konac i živina
Blic
Očekuje se da će svih 27 država članica Evropske unije odobriti opsežan spisak američkih proizvoda na koje će od naredne nedelje biti uvedene carine, kao odgovor na carinu od 25 odsto koju je prošlog meseca uveo aktuelni predsednik SAD Donald Tramp na evropski čelik i aluminijum.
Foto: Shutterstock/ Ivan Marc / shutterstock
Evropske carine biće uvedene u tri faze:
Od utorka, 15. aprila, planirano je uvođenje carina od 25 odsto na početni spisak proizvoda, koji bi trebalo da obuhvati motocikle, luksuzne čamce i sok od narandže. Na originalnom spisku nalazili su se i američki burbon, vino i mlečni proizvodi, ali su oni uklonjeni nakon lobiranja evropske vinske industrije.
Prvobitno je bilo predviđeno da ove mere stupe na snagu 1. aprila, ali su odložene kako bi se ostavio prostor za pregovore. Ipak, predlog predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen o dogovoru bez carina Tramp je odmah odbio.
Druga faza, koja počinje sredinom maja, obuhvatiće tekstil, proizvode od kože, jaja, zubni konac i živinu.
Treća faza planirana je za 1. decembar, a tada će biti uvedene kontramere na američke proizvode od soje i badema. Soja, koja se koristi kao stočna hrana, ima najveću izvoznu vrednost među američkim poljoprivrednim proizvodima koji se izvoze u Evropu.
U međuvremenu, danas su na snagu stupile nove američke carine od 20 odsto na uvoz iz EU, ali se ove evropske kontramere o kojima se danas glasa u Briselu ne odnose na te najnovije Trampove poteze.
Evropska komisija priprema dodatne kontramere koje bi mogle biti objavljene već naredne nedelje
Danas su na snagu stupile carine koje je američki predsednik Donald Tramp najavio 3. aprila. Ovim carinama obuhvaćeno je približno 60 zemalja među kojima je i Srbija. Reč je takozvanim recipročnim merama. Ova mera značajno će uticati na izvoznike širom Srbije i na celu ekonomiju. Naša zemlja je, podsetimo, na vrhu liste po stopi “kazne”.
Kao što je “Blic Biznis” analizirao, na udaru će prvo biti roba za krajnje korisnike.
SVE PRATITE U NAŠEM BLOGU.