0.1 C
Belgrade
Tuesday, December 24, 2024
HomeUncategorizedHRVATSKA SE OPASNO NAORUŽAVA Troše MILIJARDE na tenkove i borbene avione: DA...

HRVATSKA SE OPASNO NAORUŽAVA Troše MILIJARDE na tenkove i borbene avione: DA LI JE OVO PRETNJA ZA SRBIJU?

-

Vesti Politika

Hrvatska se opasno naoružava: Troše milijarde na tenkove i borbene avione, da li je ovo pretnja za Srbiju?

Hrvatska obnavlja i realizuje dugoročne planove u vezi naoružanja

Vojni analitičar tvrdi da to nije trka u naoružanju, posebno ne sa Srbijom

Vojni analitičar Vlade Radulović kaže da nabavka naoružanja u Hrvatskoj nije nikakva trka u naoružanju, već obnova opreme i realizacija ranije usvojenih dugoročnih planova. Novinar Goran Janićević ističe i da Hrvatska, kao članica NATO-a, ima zadatke u kolektivnom sistemu bezbednosti, poput kontrole granice.

Foto: Armando Babani, AP Mindaugas Kulbis, Shutterstock / Ringier

.

Hrvatski ministar odbrane izjavio je nedavno da se Srbija naoružava, a da je Hrvatska najugroženija. Od tog momenta, tamošnja vlada usvojila je odluke o kupovini šest naoružanih bespilotnih letelica tipa “bajraktar” iz Turske, o pripremnim radnjama za nabavku tenkova tipa “leopard” iz Nemačke, kao i o preuzimanju obaveza na teret državnog budžeta za održavanje aviona “rafal” kupljenih od Francuske.

Blic preporučuje

Vojni analitičar Vlade Radulović je na RTS-u objasnio da se radi o realizaciji ranije usvojenih planova i podsetio da je Hrvatska neposredno pre pandemije korona virusa napravila plan za naoružanje u periodu od 2021. do 2026. godine, u koji želi da uloži oko 3,8 milijardi dolara.

To je jedna prilično ozbiljna cifra, ali danas možete da vidite da ono što je bilo na papiru pre nekoliko godina, kao dugoročno ulaganje, sada dolazi na realizaciju“, rekao je Radulović.

Vojni analitičar ističe i da to nije nikakva trka u naoružanju, pogotovo ne sa Srbijom.

“Da biste imali trku u naoružanju, morate da imate izuzetno razvijenu vojnu i generalnu tehnologiju, jaku ekonomiju i ozbiljne naoružane snage. Nijedna balkanska zemlja to nema”, rekao je Radulović.

Foto: RTS / screenshot

Vlade Radulović

Takođe, ukazuje da su Srbija i Hrvatska najveći deo ratne opreme nasledile nakon raspada Jugoslovenske narodne armije i da je vreme za obnovu, pošto je zub vremena učinio svoje.

Urednik emisije “Dozvolite” Goran Janićević ocenjuje da intenzivna kupovina vojne opreme nije izraz straha Hrvatske od Srbije u vojnom i bezbednosnom smislu, jer Beograd ne planira da uradi Zagrebu ništa agresivno.

“Hrvatska je zemlja članica NATO-a, jednog kolektivnog sistema bezbednosti. Sve ono što nabavlja su sistemi kojima ona želi da obnovi resurse koji su prosto istrošeni, to su stari borbeni sistemi”, napominje Janićević.

Za šta služe hrvatski “barjaktari”

Kao primer novih sposobnosti Hrvatske, navodi bespilotnu letelicu “barjaktar”, koja će biti korišćena za kontrolu granice i uvežbavanje za neke sisteme kolektivne bezbednosti.

To su letelice koje su se u sukobima pokazale kao odlične kada strana koja ima ‘barjaktar’ ratuje protiv zemlje koja je tehnološki inferiorna, ali Srbija je tehnološki veoma napredna i ima savremene radarske sisteme koje smo kupili od Francuske. Imamo i dobro opremljene i uvežbane jedinice za elektronsko izviđanje. Šta god da Hrvati rade sa tim “barjaktarima”, naša vojska će imati sve to na dlanu”, zaključio je Janićević.

(RTS)

Najnovije