-0.7 C
Belgrade
Sunday, January 19, 2025
HomeBiznisDONALD TRAMP SUTRA STUPA NA ČELO SAD-A Ipak, sada je sve drugačije...

DONALD TRAMP SUTRA STUPA NA ČELO SAD-A Ipak, sada je sve drugačije nego prvi put

-

Stanko Stamenković | 14:18 | 19.01.25 Biz info

Kada predsednik Donald Trump položi zakletvu za drugi mandat 20. januara, mnogo toga će se promeniti u odnosu na njegovu inauguraciju 2017. godine, kada je stupio na funkciju kao politički spoljašnji igrač, koji je i dalje izazivao skepticizam kod mnogih u republikanskoj političkoj klasi u Vašingtonu.

Foto: Jonah Elkowitz / Shutterstock.com

– Jednostavno nisu očekivali da će da pobede – rekao je Piter Loge, vanredni profesor i direktor Škole za medije i javne poslove na Univerzitetu Džordž Vašington za Biznis insajder o Trampovoj pobedi 2016. godine. „Ovog puta, postoji čitava infrastruktura. On ima planove. Tu je i Projekat 2025. On je mnogo više poput tradicionalnog kandidata koji je spreman da počne da vlada od prvog dana.“

Evo kako je Tramp i zemlja ušli u potpuno novu eru kako se približava početak drugog mandata izabranog predsednika:

Tramp je prikupio novac nakon izbora

Od Meta i Amazona do Forda i GM-a, širok spektar preduzeća i izvršnih direktora doprineo je Trampovom inauguralnom fondu, piše Biznis Insajder.

Godine 2017, Tramp je prikupio 107 miliona dolara za svoj inauguracioni komitet, što je bila zapanjujuća suma u to vreme. Samo četiri godine ranije, inauguracioni komitet tadašnjeg predsednika Baraka Obame prikupio je oko 43 miliona dolara.

Prema izveštaju Asošijetid presa, Tramp je do sada prikupio najmanje 170 miliona dolara za svoju drugu inauguraciju. Potpuna računica njegovih inauguralnih sredstava biće objavljena tek nakon što preuzme funkciju.

Trampova poslovna i tehnološka podrška je porasla

Pre Trampovog prvog mandata, postojala je optimistička atmosfera među mnogima u poslovnoj zajednici zbog onoga što su videli kao njegovu agendu koja podržava rast.

Trampov poreski zakon od 1,5 triliona dolara, koji je smanjio korporativnu poresku stopu sa 35% na 21%, bio je pohvaljen od strane lidera koji su glasno isticali potrebu da američka preduzeća ostanu konkurentna na globalnom tržištu.

Međutim, Trampovi odnosi sa mnogim od ovih lidera su splasnuli nakon skupa „Unite the Right“ u Šarlotsvilu, Virdžinija, u avgustu 2017. godine, kada su grupe belih nacionalista pokrenule talas nasilja. Takođe, mnogi najviši lideri su se klonili Trampa odmah nakon nereda 6. januara 2021. godine u zgradi Kapitola SAD, kada je veliki broj Trampovih pristalica upao u kompleks u pokušaju da spreči potvrdu pobede Džoa Bajdena na predsedničkim izborima 2020. godine.

Nakon što je Tramp pobedio potpredsednicu Kamalu Haris u novembru, mnogi poslovni i tehnološki lideri su aktivno počeli da obnavljaju ili uspostavljaju odnose sa dolazećim komandantom.

Ilon Mask, izvršni direktor Tesle, bio je ispred vremena. On je velikodušno ulagao da pomogne Trampu i drugim kandidatima iz Republikanske stranke prošle godine, a Musk se sada čini da nikada nije daleko od izabranog predsednika tokom velikih javnih nastupa.

Pitali su Maska kako uspeva da vodi 6 kompanija istovremeno – odgovor je stao u tri reči

Prema NBC njuzu i Blumbergu, izvršni direktor Mete Mark Zakerberg, osnivač Amazona Džef Bezos, izvršni direktor Apple-a Tim Kuk i Mask biće gosti na Trampovoj inauguraciji.

Loge je za BI rekao da su mnoge kompanije odlučile da je „bolje biti na Trampovom vozu nego ispod njega“, ukazujući na Trampovu sklonost da odbacuje tradicionalne radnje Vašingtona i želju poslovnih lidera da imaju pristup moći.

– Kao rezultat toga, mnoge kompanije se prilično brzo postrojavaju iza Trampa – rekao je.

Evolucija Kabineta

Tokom Trampovog prvog mandata, nekoliko visokoprofilnih članova njegovog Kabineta, poput bivšeg državnog sekretara Reks Tilersona i bivšeg državnog tužioca Džefa Sešenza, imalo je turbulentne mandate i bili su otpušteni od strane predsednika.

Ovog puta, Tramp se oslanja na lojaliste i dugogodišnje pristalice prilikom odabira članova Kabineta za drugi mandat i drugih visokih imenovanja.

Mnoga od tih imena se izdvajaju. Kongresmenka Eliz Stefanik iz Njujorka odabrana je da bude ambasadorka SAD u Ujedinjenim nacijama, uz čekanje potvrde u Senatu. Kandidat za ministra odbrane Pit Hegseth prošao je kroz težak proces potvrde, ali je verovatno da će osvojiti dovoljno glasova iz redova Republikanske stranke kako bi osigurao tu funkciju. Takođe, bivši predsednički kandidat i kandidat za sekretara za zdravstvo i ljudske usluge Robert F. Kenedi Jr. — koji je podržao Trampovu kampanju nakon što je prekinuo svoju kandidaturu — postao je popularna ličnost u Trampovom svetu zbog svojih stavova o politikama hrane i vakcina.

Milionsko pitanje Trampovog drugog mandata je da li će izbor lojalista za njegov Kabinet pružiti stabilnost koju je nedostajala u njegovoj prvoj administraciji.

Foto: Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock.com

Manje šokantna pobeda u poređenju sa 2016. godinom

Mnogi Amerikanci, koji su pratili brojne nacionalne ankete koje su pokazivale bivšu državnu sekretarku Hilari Klinton ispred Trampa 2016. godine, bili su iskreno iznenađeni kada je on pobedio te novembra.

Dan Šnur, koji predaje političku komunikaciju na Univerzitetu Južne Kalifornije i Univerzitetu Kalifornija-Berkeley, rekao je za BI da je Trampova prva pobeda „izazvala mnogo više poremećaja“ nego što je to bilo u novembru 2024. godine.

– Ideja da Tramp pobedi Klinton bila je nepojmljiva za većinu političkog univerzuma – rekao je Šnur.

Nakon Trampovog turbulentnog prvog mandata i njegovog samotnog odlaska iz Vašingtona nakon poraza od Bajdena 2020. godine, veliki deo javnosti je smatrao da je politička karijera izabranog predsednika završena.

Ipak, Tramp je zadržao kontrolu nad osnovom Republikanske stranke, što je omogućilo njegove dominantne pobede u kaucusima i primarnim izborima prošle godine. To je bio slučaj uprkos njegovim brojnim pravnim problemima koji su ugrožavali njegovu kampanju za opšte izbore.

Čak i dok je predsednička kandidatura Kamale Haris podstakla entuzijazam među demokratama nakon što je Bajden odstupio kao kandidat stranke, Tramp je i dalje zadržao prednost u pogledu ekonomije — što je bila glavna tema za birače prošlog novembra.

Tako da, kada je Tramp pobedio, to nije bilo iznenađenje za mnoge. A rezultati su pokazali da je Tramp proširio svoj apel, jer je pobedio u svakoj važnoj državnoj klackalici i čak osvojio pluralnost nacionalnog popularnog glasa.

Tramp ulazi u svoj drugi mandat sa možda najjačim uticajem na Republikance do sada. Zakonodavci koji su možda bili neskloni da se povežu sa Trampom u prošlosti, uglavnom su stavili stare nesuglasice po strani, prihvatajući činjenicu da će Republikanci sada kontrolisati poluge moći u Vašingtonu.

Republikanci koji se protive stranci na ključnim glasanjima verovatnije će biti suočeni sa brzim posledicama ovog puta, uglavnom u obliku izazova na primarnim izborima i kampanja pritiska na društvenim mrežama poput X-a.

Tramp će takođe zavisiti od lidera GOP-a u Kongresu — naročito od predsedavajućeg Predstavničkog doma Majka Džonsona iz Luizijane i lidera Senatske većine Džona Tjuna iz Južne Dakote — kako bi ostvario svoju ambicioznu imigracionu i poresku legislativu.

Međutim, dok će Republikanci uživati u prednosti od 53-47 u Senatu, trenutno imaju veoma usku većinu u Predstavničkom domu od 219-215, koja će se verovatno smanjiti još više nakon očekivanih odlazaka dvoje članova na funkcije u Trampovoj administraciji.

Vetar je sada u Trampovim leđima

2017. godine, Tramp je još bio politički početnik i oslanjao se na zakonodavne veze koje je tadašnji potpredsednik Majk Pens stekao tokom svojih godina na Kapitolu.

– Tada je često računao na etablirane figure za koje je smatrao da će mu dati potrebnu kredibilnost u Vašingtonu – rekao je Šnur za BI.

– Ali tokom tih četiri godine, naučio je da mnoge od tih figura nisu bile toliko lojalne njemu kao što je očekivao.

– Ovog puta, on stavlja mnogo veći naglasak na lične odnose i lojalnost. Mnogo je sigurniji da je tim oko njega motivisan prema istim ciljevima kao i on – dodao je Šnur.

Tramp sada ima ujedinjeni Kongres, a pobedio je na drugom mandatu zahvaljujući svom prethodnom ekonomskom učinku, što mu daje nivo javne podrške koji je nedostajao na početku njegovog prvog mandata.

Kada se vrati na funkciju, biće očigledno da je došao novi dan u Vašingtonu.

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.

Najnovije