1.2 C
Belgrade
Thursday, December 26, 2024
HomeVestiDok je Rusija „zauzeta“, Turska koristi priliku da ojača uticaj na Balkanu

Dok je Rusija „zauzeta“, Turska koristi priliku da ojača uticaj na Balkanu

-

Dok je Rusija foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Rusija odavno smatra Balkan delom svoje sfere uticaja.

Međutim, njen fokus na rat u Ukrajini stvorio je vakuum u region i pružio priliku Turskoj da proširi svoju ulogu, piše Glas Amerike.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u decembru je bio domaćin crnogorskom premijeru Milojku Spajiću, nakon što je u oktobru posetio Albaniju i Srbiju.

“Balkan je prilično uspešna priča za Ankaru, a glavni razlog je što je Turska bila uspešna ponašajući se kao svojevrsni posrednik, koji je u stanju da održava paralelne veze sa svim vladama i svim etničkim grupama”, objašnjava Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Turska, u kojoj većinu stanovnika čine muslimani, odavno ima jake veze sa takođe pretežno muslimanskom Albanijom.

Ali Erdogan je poslednjih godina takođe razvio snažan odnos sa Srbijom, koji je zasnovan na sve dubljim ekonomkim vezama i na njegovom ličnom odnosu sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.

Rusija istorijski smatra Srbiju delom svoje sfere interesa ali joj je rat u Ukrajini odvratio pažnju, što Turskoj ide u prilog.

“Rusija definitivno uvek, uvek koristi Srbiju za svoje strateške interese. Problem je što Putin u ovom trenutku nije toliko jak, uprkos činjenici da u Srbiji postoje političke partije i intelektualci koji direktno podržavaju rusku politiku”, navodi Husein Bagči sa Tehničkog instituta za Bliski istok u Ankari.

Rusija i NATO su podržavali suprotne strane u sukobima na Balkanu, od kojih je najskoriji onaj na Kosovu, gde tenzije i dalje tinjaju i gde su i dalje raspoređene mirovne snage NATO-a.

Zbog kontinuirane pretnje nestabilnosti, pojačani angažman Ankare je važan.

“Turska ima vojno prisustvo na Balkanu. Ima vojnike na terenu zato što učestvuje u mirovnim snagama NATO-a i Evropske unije.

U isto vreme, ako postoji bilo kakva mogućnost za bilo koju vrstu tenzija, Turska bi mogla da pokuša da osvoji diplomatske i političke poene poušavajući da bude neka vrsta posrednika između uključenih strana”, smatra Vuksanović.

Stabilnost na Balkanu je takođe od vitalnog značaja za Tursku jer je taj region ključna trgovinska ruta između Turske i njenog najvažnijeg trgovinskog partnera, Evropske unije. Erdoganove nedavne posete Balkanu odigrale su se u vreme dok u tim zemljama raste frustracija zbog zakočenih pokušaja da se pridruže Evropskoj uniji.

“Ankara pokušava da se pozicionira kao nezamenjivi partner u regionu koji Evropljani često vide kao svoju periferiju.

Takođe, te posete govore o jednoj široj slici. Mislim da je namera da se bude protivteža neodlučnosti Evropske unije i pokuša da se nadmudre Rusija i Kina“, kaže za Glas Amerike Zoran Ivanov sa Tobb Univerziteta za ekonomiju i tehnologiju.

Balkan, sa svojim tinjajućim tenzijama i zamrznutim konfliktima postaje poprište nove bitke za uticaj između starih i novih sila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Najnovije