Marija Bosiljčić | 13:14 | 23.01.25 Biz info
Podgoričanin Ivan Milašinović, koji je odrastao u Nemačkoj, 2021. godine došao je u Srbiju kako bi nastavio da se bavi jednim od najstarijih zanata – potkivanjem konja.
Foto: Shutterstock
Potkivač Milašinović ističe da je Srbija zemlja sa dugom konjičkom tradicijom naglašavajući da ovaj zanat izumire u celoj Evropi.
– Moja prva motivacija u ovom poslu jeste ljubav prema životinjama. Nažalost, danas se svako naziva potkivačem, a ovo je ozbiljna nauka koja zahteva još ozbiljniji rad – rekao je on za Bizportal dodajući da današnju omladinu ovakva vsta zanata uopšte i ne zanima.
Kako kaže, živi i radi u selu Klatičevo, a dolaze mu mušterije iz cele Srbije. Zanatski posao je učio od najboljeg majstora u Nemačkoj čija porodica se više od 150 godina bavi ovim poslom.
– Prvu potkovicu ugradio sam sa sedam godina radeći sa mojim dedom. Imam svu opremu koja je potrebna za ovaj posao i radim po najnovijim standardima. Kupovao sam moderan alat – kombi, peć, nakovanj, razne čekiće, specijalne ploče, različite potkovice za sve namene – kazao je on.
Prema njegovim rečima, za ovaj posao potrebno je dosta ulaganja – negde između 15.000 do 17.000 evra je neophodno kako bi majstor imao svu potrebnu opremu i alat za rad. Takođe, Milašinović naglašava da su za ovaj posao važni ljubav prema životinjama i znanje.
Cene usluga potkivača kreću se od 50 do 100 evra po konju, u zavisnosti od načina rada.
On savetuje da dobar potkivač ne sme da bude nasilan, već mora biti smiren i strpljiv.
– Dobrog konja čine dobra kopita. Ovaj posao je veoma težak, jer osim fizičke sposobnosti, morate da zaslužite poverenje kod konja. Dakle, poverenje je veoma važno. Majstor koji se opredeli za ovakvu vrstu zanata mora biti fizički spreman, da poseduje određene tehnike, a trebalo bi osnovati školu za ovakvu vrsta posla, jer je itekako ozbiljan i zahtevan. Pravi majstor mora da poznaje anatomiju konja kao što to zna veterinar, ali je jednako važno i terensko iskustvo – objašnjava naš sagovornik.
Za sve koji žele ili koji se već bave potkivanjem, on savetuje da čitaju što više knjiga na temu konjska anatomija, da gledaju Jutjub tutorijale o potkivanju, za koje navodi da su odlični i korisni jer tu može dosta toga da se nauči.
– U Nemačkoj je ovaj zanat dosta tražen i cenjen, postoji i obuka – školujes se za ovakvu vrstu zanata da bi na kraju polagao ispite – rekao je on.
Broj konja koje koriste poljoprivrednici u Srbiji se povećava i porastao je sa 13.000 u 2021. na 15.000 prošle godine, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Kako se pravilno neguju kopita, on objašnjava da je za početak važno poznavanje atonomije konjskog kopita.
– Potkivači leče kopita konja. Kopito predstavlja nokat konja koje se sastoji iz više slojeva, a s obzirom da stalno raste, neophodna je njegova nega. Oni ima složenu strukturu koja konjima omogućava pokretljivost i zaštitu od povreda. Pri potkivanju važno je voditi računa da se ne oštete unutrašnji delovi kopita – istakao je potkivač.
Kada je reč o potkovicama, on kupuje gotove jer, kako kaže, proces iskivanja dugo traje, a vreme je u ovom poslu itekako bitno. Milašinović dodaje i da se bavi lečenjem kopita, odnosno ortopedskim potkivanjem.
– Ovakva vrsta potkivanja zahteva saradnju sa veterinarima. Ali, kao što sam već i rekao, ovde je i znanje stečeno na terenu veoma važno. Lečim i hematome kada se kopita napuni krvlju, otvaramo kopitu kako bi krva iscurela i nastavljamo dalje lečenje – napomenuo je on.
Konjsko kopito ovim životinjama daje stabilnost i zaštitu od povreda. Govoreći o uzrocima nastanka problema, on kaže da konji koji žive u nehigijenskim uslovima su glavni uzročnici u nastanku ovih problema. Takođe, s obzirom da su konji životinje stvorene za hod po mekim površinama, danas, oni su primorani da se kreću po opasnim terenima.
– Veoma je važno redovno održavanje štale, jer ukoliko se ona ne čisti svaki dan, onda nastaju problemi. Dolazi do infekcija, a može i da se desi da se u kopito zabije neki kamenčić koji može ozbiljno ugroziti zdravlje konja. Moj savet jeste redovno održavanje štala, kao i da se svaki dan pregledaju njihova kopita – navodi on.
Kako kaže, za svakodnevnu negu bitno je naučiti konja da daje kopita, da podigne nogu kako bi se kopita iščešala i da bi se sprečio nastanak infekcija.
– Pravilno potkivanje i redovna higijena kopita su od suštinskog značaja za zdravlje ovih životinja – zaključio je on.
BONUS KLIP Pogledajte vesti o Expo 2027:
@bizportal.rs Ovako će zablistati Beogradski sajam #biz #bizportal #expo #fypシ゚ #fyp #foryoupage
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.