-1.4 C
Belgrade
Thursday, January 16, 2025
HomeVestiSAD ograničava izvoz čipova za veštačku inteligenciju, podelili svet u tri grupe:...

SAD ograničava izvoz čipova za veštačku inteligenciju, podelili svet u tri grupe: Čelnici nekih kompanija se oštro protive

-

Biznis Tech

SAD ograničava izvoz čipova za veštačku inteligenciju, podelili svet u tri grupe

SAD dodatno ograničavaju izvoz čipova veštačke inteligencije

SAD deli zemlje odredišta u tri grupe prema ograničenjima prodaje računarske snage

Blic

Kabinet američkog predsednika Džoa Bajdena saopštio je da će dodatno ograničiti izvoz čipova veštačke inteligencije (AI) kako bi osigurao vodeću poziciju SAD i grupe saveznika i partnera u tom sektoru.

Foto: shutterstock

.

„SAD danas vode u oblasti veštačke inteligencije, kako u razvoju veštačke inteligencije tako i u dizajnu čipova – i od ključne je važnosti da zadržimo tu poziciju“, rekla je sekretarka za trgovinu Đina Raimondo.

Blic preporučuje

SAD će uvesti nova ograničenja na izvoz čipova grafičkih kartica (GPU) koji se koriste u centrima podataka za testiranje generativnih modela. Grafički procesori se povezuju u “klastere” za obuku sofisticiranih AI modela, objašnjava Rojters.

Foto: shutterstock

.

Obično se koriste u igricama, a našle su primenu u veštačkoj inteligenciji zahvaljujući njihovoj velikoj snazi i istovremenoj obradi različitih kategorija podataka.

SAD su odlučile da ograniče svoj izvoz, podelivši zemlje odredišta u tri grupe, prema ograničenju prodaje računarske snage izražene u grafičkim procesorima.

Usklađeni interesi

Grupa od 18 zemalja saveznica i partnera imaće neograničen pristup ovoj kategoriji čipova, navodi se u saopštenju Bele kuće.

„Fleksibilnost omogućava zemljama sa snažnim mehanizmima zaštite tehnologije i tehnološkim ekosistemima usklađenim sa nacionalnim i spoljnopolitičkim interesima SAD da imaju koristi od neometane nabavke velikih količina čipova“, navodi se u saopštenju.

Grupa uključuje Australiju, Belgiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Dansku, Finsku, Francusku, Nemačku, Irsku, Italiju, Japan, Holandiju, Novi Zeland, Norvešku, Južna Koreju, Španiju, Švedsku i Tajvan, rekao je Rojtersu neimenovani zvaničnik.

Dvogodišnja licenca

Kompanije sa „visokim bezbednosnim standardima“ i sedištem u većini drugih zemalja moći će da zatraže status „proverenog krajnjeg“ korisnika i kupe „računarsku snagu koja je ekvivalentna do 320.000 sofisticiranih GPU-a“ u naredne dve godine, navodi se u saopštenju.

Čak i kompanije koje ne obezbede ovaj status i koje nemaju sedište u Allied grupi moći će da kupe računarsku snagu, ali sa ograničenjem do 50 hiljada sofisticiranih GPU-a po zemlji.

Zemlje pod embargom na oružje, kao što su Rusija, Kina i Iran, biće uskraćene za pristup sofisticiranim američkim čipovima.

“Prepreka inovacijama”

Velike kompanije u sektoru obrade i skladištenja podataka, poput “Majkrosofta”, “Gugla” i “Amazona”, takođe će moći da traže dozvole za izgradnju centara podataka i izuzmu takve projekte iz kvota.

Da bi dobila dozvolu, kompanije će morati da ispune stroge uslove i ograničenja, uključujući odredbe o bezbednosti, izveštavanju i izradi plana ili evidencije poštovanja ljudskih prava, navodi se u saopštenju.

Većina sofisticiranih čipova proizvodi američka kompanija “Envidija”, a AMD je takođe glavni igrač u sektoru ej-aj čipova.

Foto: shutterstock

.

“Envidija” je u ponedeljak kritikovala odluku odlazećeg kabineta, upozoravajući da bi nova regulativa „mogla da ometa inovacije i ekonomski rast širom sveta“ i da bi „potkopala američko liderstvo“, navodi se u saopštenju potpredsednika kompanije Neda Finkla.

Izjava čelnika usledela je nakon upozorenja Udruženja američkih tehnoloških kompanija, koje takođe veruje da je vodeća uloga SAD u sektoru u pitanju.

„Užurbanost finalizacije važne i složene uredbe mogla bi da ima značajne negativne posledice“, upozorio je izvršni direktor ITI Džejson Oksman u pismu od 7. januara, čiju je kopiju video Rojters.

Udruženje razume argumente kabineta o nacionalnoj bezbednosti, ali „potencijalni rizici za globalno liderstvo SAD u oblasti veštačke inteligencije su stvarni i treba ih shvatiti ozbiljno“, napisali su.

Prema njihovim rečima, kabinet bi trebalo da objavi nacrt uredbe, a ne samu uredbu, s obzirom na značajne geopolitičke i ekonomske implikacije.

(Izvor: Jutarnji list)

Najnovije