Arheolozi Austrijske akademije nauka (OAV) otkrili su pravougaonu građevinu u Svinjaričkoj Čuki u Srbiji. Reč je o ostacima praistorijske kuće koja datira iz perioda od pre oko 8.000 godina.
Prema rečima stručnjaka, ovo otkriće pruža uvid u poreklo sedentarnih zajednica u Evropi i baca svetlo na rana poljoprivredna društva na kontinentu.
„Novi nalazi u Svinjaričkoj Čuki daju suštinski nove uvide i podatke koji će verovatno promeniti prethodne modele razvoja naselja na Balkanu“, rekla je Barbara Horejs, arheolog i naučni direktor Austrijskog arheološkog instituta OAV-a u saopštenju za javnost.
Kuća, koju je OAV opisao kao „izvanredno“ otkriće, izgrađena je pre oko 8.000 godina od pletera u kombinaciji sa drvenim stubovima, prenosi N1.
„Delimično urušeni i spaljeni arhitektonski elementi prekrili su podove unutar kuće, kao i artefakte, alate i razbacane posude na pretpostavljenom otvorenom prostoru“, rekao je Horejs.
Kuća sadrži dokaze da su njegovi stanovnici čuvali hranu, poput žitarica i semena, pružajući fascinantne uvide u živote ovih ranih poljoprivrednih pionira iz neolita.
Neolitski period na Balkanu počinje oko 6.500. godine p.n.e. (pre oko 8.500 godina) i trajao je do otprilike 3.500. p.n.e. (pre oko 5.500 godina), iako se tačni datumi razlikuju u zavisnosti od određenog regiona. Ovaj period je označio prelazak sa lova na poljoprivredu i stalna naselja, pri čemu su se u ovom regionu pojavile neke od najranijih poljoprivrednih zajednica u Evropi.
Najnovija saznanja sa Svinjaričke čuke osporavaju tradicionalne pretpostavke da su ljudi u regionu tokom ranog neolita bili nomadski ili samo sezonski naseljavani na jednom mestu.
„Umesto nomadskih ili samo sezonski naseljenih malih grupa, neolitski pioniri na Balkanu su očigledno izgradili stabilne kuće sa objektima za snabdevanje i skladištenje žita“, rekao je Horejs.
Na Svinjaričkoj čuki se iskopavanja odvijaju od 2018. godine i za to vreme arheolozi su dokumentovali nekoliko faza naseljavanja od ranog do srednjeg neolita.
Ovi nalazi se pripisuju starčevačkoj kulturi, koja je jedna od najranijih neolitskih kultura u Srbiji i na širem Balkanu. Starčevačka kultura je poznata po uvođenju poljoprivrede i pripitomljavanja životinja u region, uz osnivanje malih, polustalnih sela, prenosi Newsweek.