0.8 C
Belgrade
Sunday, January 26, 2025
HomeVesti"Ako štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na...

“Ako štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na zaradu”: Ministarstvo prosvete uputilo dopis direktorima škola

-

Ministarstvo prosvete podsetilo je direktore škola na odredbe zakona o štrajku i minimumu procesa rada.

Ministarstvo prosvete Srbije uputilo je danas dopis direktorima osnovnih i srednjih škola, u kome navode da ako štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na zaradu.

Ministarstvo prosvete podsetilo je direktore škola na odredbe zakona o štrajku i minimumu procesa rada.

Dopis je školama stigao, kako se u njemu navodi, “povodom brojnih i učestalih obraćanja nastavnika, vaspitača, direktora škola i roditelja učenika koja se odnose na primenu propisa o radnoj obavezi i štrajku u sistemu obrazovana i vaspitanja”.

“U skladu sa nastalom situacijom vezanom za štrajk zaposlenih s jedne strane, i obaveze poslodavca sa druge strane, ukazujemo na sledeće odredbe zakona: Odredbama člana 14. Zakona o štrajku propisano je da organizovanje štrajka, odnosno učešće u štrajku pod uslovima utvrđenim ovim zakonom ne predstavlja povredu radne obaveze, ne može biti osnov za pokretanje postupka za utvrđivanje disciplinske i materijalne odgovornosti zaposlenog i ne može za posledicu imati prestanak radnog odnosa zaposlenog”, navodi se u dopisu.

Kako se dalje navodi, zaposleni koji učestvuje u štrajku ostvaruje osnovna prava iz radnog odnosa, osim prava na zaradu, a prava iz socijalnog osiguranja – u skladu s propisima o socijalnom osiguranu. Organizatori štrajka, odnosno učesnici u štrajku koji nije organizovan u skladu sa ovim zakonom neće uživati zaštitu utvrđenu u st. 1. i 2. ovog člana. Odredbama čl. 104. i 105. Zakona o radu definisano je da se zarada sastoji od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, tako da u slučaju štrajka koji je organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni ima pravo na srazmeran deo zarade shodno vremenu provedenom na radu za period dok je u štrajku.

Šta kaže zakon: U kom slučaju zaposleni nema pravo na zaradu

“Odredbama člana 79. Zakona o osnovnom obrazovanu i vaspitanu i člana 92. Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanu bliže su definisane obaveze zaposlenih u školi koji organizuju štrajk, kao i minimum procesa rada koje su zaposleni dužni da obezbede u skladu sa zakonom. Minimum procesa rada za nastavnika je izvođenje nastave u trajanju od 30 minuta po času u okviru dnevnog rasporeda i obavljanje ispita, a za stručnog saradnika i nastavnika u produženom boravku 20 časova rada nedeljno”, navodi se u dopisu i dodaje:

“U slučajevima kada se ne obezbedi minimum procesa rada i štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na zaradu, u skladu sa članom 14. Zakona o štrajku. Članom 126. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja definisane su nadležnosti i odgovornosti direktora, pa je potrebno da se prilikom unosa podataka za obračun i isplatu plate za januar 2025. godine u sistemu ISKRA, primene gore navedene zakonske odredbe. Nakon unosa podataka u sistem ISKRA za obračun plate za januar 2025. godine, izvršiće se verifikacija obračuna, koji he tek nakon toga biti učitan u sistem SPIRI”.

(Kurir.rs/Blic)

U dopisu u koji je “Blic” imao uvid, Ministarstvo prosvete podseća direktore škola na odredbe zakona o štrajku i minimumu procesa rada.

Najnovije