-1.7 C
Belgrade
Saturday, January 18, 2025
HomeBiznisAko sankcije NIS-u budu potpuno primenjene, Srbiji ostaje jedan ključni izvor nafte

Ako sankcije NIS-u budu potpuno primenjene, Srbiji ostaje jedan ključni izvor nafte

-

Stanko Stamenković | 10:25 | 18.01.25 Biz info

– Pretpostavljam da NIS užurbano nabavlja i popunjava rezerve sirovom naftom, dok traje trenutna situacija.

Youtube printscreen/ JANAF, d.d.

Dobili smo vreme od mesec i po dana da sve uredimo po zahtevu SAD, tako da će nabavka u međuvremenu funkcionisati sve do momenta dok sankcije ne prorade – ocenjuje Nebojša Atanacković, nekadašnji većinski vlasnik Nafte AD, kompanije koja je uvozila sirovu naftu i prerađivala je u NIS-u.

On smatra da snabdevanje naftom za sada nije ugroženo i dodaje da je jedina ozbiljna veza za snabdevanje sirovom naftom Jadranski naftovod – Janaf, piše Biznis.rs.

Ministarstvo finansija SAD uvelo je 10. januara sankcije Naftnoj industriji Srbije u okviru novog paketa sveobuhvatnih mera protiv ruskih interesa u vezi sa ratom u Ukrajini. Gazprom i Gazprom Neft vlasnici su 56 odsto udela NIS-a, a američka strana od srpske kompanije traži potpuni izlazak ruskog kapitala. Naša država ima rok do 25. februara da završi sa svim operacijama.

Kada je reč o rastu cena i nestašici goriva, Nebojša Atanacković kaže da ne bi imalo smisla da se po ovom osnovu podižu cene na pumpama – dok sankcije ne počnu da važe.

– Sve do poslednjeg momenta ne bi smelo ništa da se menja. Međutim, nikad se ne zna. U principu je cela situacija sa cenama kod nas dosta komplikovana, jer cene navodno određuje Ministarstvo trgovine. Tu pre svega mislim na cene derivata koje se trenutno formiraju petkom. One ne zavise od cene sirove nafte, niti od troškova i zarade NIS-a, već od cene derivata na Mediteranu. Tačnije, od nekoliko velikih trgovaca koji tu cenu formiraju i prema njoj se određuje i ova cena koju plaćamo na pumpama, a koja je uvećana za akcize i sve ostalo – ističe Atanacković.

Ukoliko bi sankcije počele da se primenjuju, on ocenjuje da će sve dalje zavisiti od Janafa i hrvatske strane koja će se, prema njegovom mišljenju, sigurno pridružiti sankcijama, kao i Evropska unija u celini.

– Za sada znamo da će sankcije pratiti Amerikanci, koji su ih tražili, i Britanci. U Evropskoj uniji se još uvek niko nije izjasnio, ali će najverovatnije kada (i ako) sankcije zažive Hrvati reći da ih prihvataju i da sirova nafta više neće ići sa Jadrana do Pančeva – dodaje.

U tom slučaju, kako kaže Atanacković, polako će se isporučivati i trošiti rezerve sirove nafte i derivata.

– Alternativa je da rafinerija nastavi da radi u nekom smanjenom kapacitetu, sa domaćom sirovom naftom iz Banata koja je nešta drugačijeg sastava. Pretpostavljam da će time moći će da se zadovolji 15 do 20 odsto naših potreba. Ostalih 80 procenata moglo bi da se dovozi cisternama – objašnjava Nebojša Atanacković.

Sa smanjenim kapacitetom rafinerije i domaćom naftom Srbija bi mogla da se snabdeva do nivoa od 20 do 30 odsto ukupnih potreba, dok bi ostatak dolazio iz već gotovih derivata kojim se pokriva domaće tržište.

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici

Najnovije