субота, 18.01.2025, 14:56 -> 15:35
Извор: ФоНет
На ванредној седници Скупштине, Адвокатска комора Србије (АКС) једногласно је изгласала одлуку о седмодневној потпуној обустави рада, у знак подршке захтевима студената који блокирају факултете широм земље. Реагујући на одлуку, министарка правде Маја Поповић сматра да нису постојали разлози за ову одлуку, истичући да ће њена врата увек бити отворена за разговоре са представницима адвокатуре.
Предлагач обуставе рада, председник Адвокатске коморе Војводине Владимир Бељански образложио је да ће адвокати током седмодневе обуставе рада моћи само да поднесу жалбе којима истиче рок, после кога клијенти немају права на други правни лек.
Бељански, такође, сматра да обустава рада не може бити неограничена јер би то значило да би појединим грађанима била угрожена људска права, али да могу ступити у штрајк до испуњења студентских захтева ако седмодневна обустава рада не донесе значајну промену.
За одлуку о седмодневној и потпуној обустави рада АКС, гласало је 120 регистрованих адвоката.
Према најави, обустава рада би трајала од 20. до 26. јануара на територији целе Србије.
Нико од присутних на ванредној скупштини АКС није био против одлуке, а није било ни уздржаних.
“Не постоје разлози за штрајк”
Министарка Маја Поповић, у међувремену, изјавили је да сматра да нису постојали разлози да адвокати ступе у штрајк јер, каже, ничим нису угрожени интереси адвокатске професије.
“Не спорећи право делегата Скупштине АКС да гласају за обуставу рада, нејасно је зашто није обезбеђен минимум процеса рада, којим би се заштитили интереси грађана Србије. Ништа није урађено од стране извшне власти што би на било који начин угрозило адвокатуру. Управо супротно, сваки захтев адвокатских комора упућен ка Министарству позитивно је решен и у интересу адвоката”, навела је министарка.
Према њеним речима, највећи број адвоката “жели да ради и зарађује, али већина њих не жели свој став да износи јавно како не би били под салвом медијских и других напада добро организованих група у адвокатури, које подржавају опозициона деловања”.
“Моја врата су, као и увек отворена за разговоре са представницима адвокатуре. Министарство правде ће увек радити на побољшању положаја адвоката и унапређењу адвокатске професије”, закључила је Поповићева.