Bivši savetnik za bezbednost u prvom mandatu američkog predsednika Donalda Trampa analizirao je situaciju u ovom delu Evrope
Bivši savetnik za bezbednost u prvom mandatu američkog predsednika Donalda Trampa Džon Bolton izjavio je u intervjuu za A2 CNN da smatra da je moguće da se tokom drugog Trampovog mandata postigne rešenje između Beograda i Prištine, koje bi uključilo i međusobno priznanje.
“Da to vidi kao nešto za šta može da pripiše sebi zasluge, mislim da bi odmah na to obratio pažnju. Ovo je veoma složen problem i to ga obično ne privlači, ali mislim da će ga privući bezbednosna pitanja u istočnoj Evropi“, kazao je Bolton.
Na pitanje o Ričardu Grenelu, koji je imao nesuglasice sa kosovskim političkim liderima i dobre odnose sa srpskim liderima, Bolton kaže da je teško reći da li će spor Kosova i Srbije biti među Grenelovim prioritetima.
“Grenel je želeo da postane državni sekretar tokom druge Trampove administracije. Naravno, to se nije dogodilo. Grenelov odnos sa Markom Rubiom, koji će biti državni sekretar, veoma je nejasan. U stvari, u ovom trenutku postoji mnogo neizvesnosti oko uloga i odgovornosti Stejt departmenta. Senat je potvrdio Marka Rubija i položio je zakletvu kao državni sekretar. Možda ćemo uskoro imati malo jasnoće. Teško je reći da li će kosovsko-srpski spor biti jedan od Grenelovih prioriteta“, kazao je Bolton.
Ričard Grenel i Donald Tramp Foto: EPA/Clemens Bilan, AP/Alex Brandon
Dodaje da ne može biti trajnog mira između Kosova i Srbije ili bilo gde drugde, osim ako se uključene strane ozbiljno ne saglase.
“Čak i ako Grenel bude zadužen za ovo pitanje i favorizuje Srbiju, važno je razumeti da pokušaj nametanja rešenja Kosovu ili obrnuto jednostavno neće uspeti“, istakao je Bolton.
Nedavno su u regionu izbile rasprave o ulaganjima Trampovog zeta Džareda Kušnera u Albaniju i Srbiju, Njujork tajms sugeriše da lideri tih zemalja možda kupuju uticaj u novoj Trampovoj administraciji, a na pitanje da li vidi tu neku vezu,
Bolton navodi da je politika vlada tih zemalja da privuče strane investicije i da se nadaju da će to pomoći povećanju blagostanja u Albaniji.
“Pretpostavljam da poštuju važeće albanske zakone. Ako neko ima suprotne informacije, molim da ih iznese. Ali teško je reći da vlada ne vodi jasnu i mudru politiku da privuče više stranih investicija. Ako je to sve, ne vidim zašto se tome može prigovoriti“, dodao je.
Tokom Bajdenove administracije, bivši predsednik i bivši premijer Albanije, sada lider opozicije, Sali Beriša, proglašen je personom „non grata“, a Bolton navodi da je apsolutno moguće da Trampova administracija to poništi.
Dodaje da je Trampova administracija učinila mnogo da poništi odluke Bajdenove administracije.
Na pitanje da li očekuje bilo kakvu promenu u pristupu SAD prema Albaniji ili Kosovu, Bolton kaže da je interes koji se pojavio tokom Trampovog prvog mandata za rešavanje preostalih sporova na Balkanu imao visok prioritet.
Dodaje da je bio visoki prioritet pre ruske invazije na Ukrajinu, a da je sada još veći prioritet, odnosno da bi barem trebalo da bude za Sjedinjene Države.
“Naravno, u ovom regionu ima dosta istorije i osećanja svih uključenih strana su jaka, ali smo poslednjih godina napravili određeni napredak. A to je sada još važnije, u kontekstu tekućeg rata u Ukrajini. Bez obzira na to šta se tamo dešava, nešto što je još uvek veoma teško predvideti, mir i stabilnost u Evropi u celini su vitalni interes Amerike od 1945. godine i to mora da bude i dalje“, poručio je Bolton.
Kurir.rs/ Kosovo onlajn