Foto: UNS/D. Dobrila
Udruženje novinara Srbije (UNS) saopštilo je danas da su otkaz koji je dobila novinarka Vojislava Crnjanski Spasojević u „Večernjim novostima“ i sprečavanje novinara Radio-televizije Srbije (RTS) Milana Srdića da izveštava, primeri cenzure i udaljavanja ljudi za koje poslodavstvo ocenjuje da nisu podobni.
U saopštenju stoji da se Crnjanski Spasojević obratila juče UNS-u pismom u kome navodi da je dan nakon objavljivanja fotografije sa protesta ispred Ustavnog suda na svom „Instagram“ profilu dobila otkaz u „Novostima“, i da je otpuštanju prethodila njena javna kritika objavljivanja ličnih podataka studenata Lazara i Luke Stojakovića na portalu Novosti.
U rešenju za otkaz, kako je dodala, piše da je „usled tehnoloških, ekonomskih i organizacionih promena kod poslodavca prestala potreba za obavljanjem posla“.
Dodala je i da menadžment kompanije, odnosno direktorka koja je potpisala rešenje nije konsultovala urednike o potrebama redakcije.
„Inače, prema Zakonu o javnom informisanju i medijima, zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija urednika medija, novinara i drugih lica u oblasti javnog informisanja, naročito prema njihovoj političkoj opredeljenosti i uverenju ili drugom ličnom svojstvu“, preneo je UNS.
S druge strane, dodalo je to udruženje, dopisnik RTS iz Novog Sada Milan Srdić je u otvorenom pismu, koje je objavio na svom Fejsbuk profilu, napisao da mu je nakon jednog uključenja uživo posle tragedije u ovom gradu, potpuno onemogućeno da izveštava.
Kada mu je, kako je napisao, u subotu dozvoljeno da izveštava, njegov prilog u Drugom Dnevniku je izmenjen i skraćen.
„Promenjena je slika, skraćena je izjava Marinike Tepić i pored mog insistiranja da, ako ćemo u prilog stavljati dve osobe iz vlasti, stavimo i dve iz opozicije. Ono, osnovno novinarsko pravilo balansa. Zaista sam doživeo neprijatno iznenađenje dok sam uživo gledao Dnevnik“, napisao je on, a preneo UNS.
Srdić je naveo i da je ekipa RTS iz Novog Sada uvek bila spremna da izveštava, ali da je većina snimljenog materijala objavljivana samo na sajtu tog medija.
UNS navodi da takvo tretiranje novinara ugrožava njihov položaj i onemogućava im da javnost informišu o problemima u njihovoj zajednici, koji utiču na čitavo društvo.
Udruženje novinara Srbije će Vojislavi Crnjanski Spasojević i Milanu Srdiću pružiti neophodnu pravnu pomoć.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.