У Давосу је почео годишњи састанак Светског економског форума, где Србију представља председник Александар Вучић.
Председник је навео да је имао важне сусрете, а као посебно важан издвојио је разговор са првим потпредседником Владе Кине Дингом Сјуесјангом.
Навео је да се Кина изјаснила за очување територијалног интегритета Србије, као и за подршку Србији у немешању страног фактора који је, како је навео, приметан.
“Говорили смо и о политичким стварима и ја сам изразио пуну подршку у решењу Тајванског питања од страна Народне Републике Кине, у складу са принципима политике једне Кине. Кинези су се недвосмислено изјаснили за подршку очувању територијалног интегритета Србије, дакле и Косову и Метохији као делу наше земље. Такође, разговарали смо и о стварима у нашој земљи, где се кинеска страна врло јасно одредила за подршку држави Србији и немешању страног фактора који је очигледно и приметно у нашим условима”, рекао је Вучић новинарима у Давосу.
Истакао је да је била веома јасна порука највиших кинеских званичника.
Вучић је навео да је Кина наш други трговински партнер са готово седам милијарди долара трговинске размене и додао да она расте.
“Број кинеских туриста расте из дана у дан. Установили смо и последњу линију према Шангају и очекујемо још већи долазак кинеских привредника у будућности”, рекао је Вучић.
Додао је да је у Давосу разговарао и са многим афричким лидерима и да је присуствовао бројним састанцима укључујући и са специјалним изаслаником за дијалог Мирославом Лајчаком.
“Чекамо ускоро постављање Соренсена за посредника у дијалогу, али мене брине европска политика по том питању. Не сам господин Соренсен који је, претпостављам, професионалац и коректан човек, већ ме брине европска политика попуштања према Куртију и њихове нове најаве, упркос свим провокацијама које Курти предузима, да ће их пустити у Савет Европе и неке друге међународне организације, али ту ћемо и разговарати већ са Американцима и видети како даље”, рекао је Вучић.
Навео је да је разговарао и са израеласким председником Исаком Херцогом, додајући да су потврђени пријатељски односи две земље и договорен наставак успешне сарадње и по питању економије и највиших технологија и вештачке интелигенције, али и војнотехничке сарадње.
Такође је разговарао, каже, и са много европских лидера, председником Владе Лихтенштајна, председником Владе Белгије, швајцарским министрима и са готово свима разменио ставове по свим важним питањима.
“Главна тема била је инаугурација Доналда Трампа свуда, тако да то су сви коментарисали и наравно то ће бити кључна вест у наредном периоду. Тако да, данас је био добар дан и разговарали смо са много привредника, укључујући шефове банке Интезе, они се спремају за долазак у Београд у наредним данима, као што сам рекао да ћемо имати велики бизнис форум са Ђорђом Мелони”, рекао је Вучић.
“Свет се полако преорјентише на различите стране”
Председник је рекао да, слушајући све што су говорили педседница Европске комисије (ЕК) Урсула фон дер Лајен и немачки канцелар Олаф Шолц, али и Кинези, може да потврди да се дешавају велике и убрзане промене у свету.
“Трамп је рекао да је против Париског договора. То је огромна ствар, велика промена у свету. Кинези су данас реафирмисали своју жељу за поштовањем Париског договора, комплетне политике климатских промена и заједничког деловања у вези са тим. И Урсула фон дер Лајен је то назначила”, рекао је Вучић.
Како је навео, Фон дер Лајен је истакла да жели добре односе са САД, али је њен директан одговор Трампу био да нису сагласни са њим по питању Париског договора.
“Она је саопштила податак да је 30 одсто светске трговине, трговина између САД и ЕУ, а од тих 30 одсто Америка има дефицит од 132 милијарде. Али је Фон дер Лајен данас нагласила да је већ 50 одсто укупног гаса који постоји у Европи амерички ЛНГ, што ће рећи да нема превише простора да се то тако лако надокнађује”, рекао је Вучић.
Навео је и да је она на паметан начин упозорила Трампа, рекавши да 3,5 милиона људи у Америци ради у европским компанијама, најчешће у аутомобилској индустрији.
“И оно што је интересантно о чему је говорила, то је и Шолц поновио, што наравно то нећете моћи прочитати нигде, о капитал маркету. На томе су инсистирали и Урсула и Шолц. И још једна чиода упућена ка Доналду Трампу, дакле они кажу, ми имамо много капитала у Европи, али је проблем у нашим локалним и регионалним дезорганизованим капитал маркетима у Европи”, рекао је Вучић.
Додао је да Европа губи чак око 300 милијарди, а да те паре углавном преко америчких финансијера или америчких структура и бољих капитал маркета који постоје и одлази у САД.
Пренео је да су Фон дер Лајен и Шолц говорили и о односима и сарадњи са Мексиком, али и са Индијом и Кином.
“Тако да се полако свет преорјентише на различите стране, јер су и Трамп и Шолц и Фон дер Лајен први пут сад поменули и Индонезију, која је већ део Брикса. Поменули су и Малезију и Индију. Полако се сви окрећу ка Азији, јер знају да ће у том дисбалансу који ће постојати између тарифа и тих игара баланса много тога, ајде да не кажем лошега, али свакако не доброг да се догоди”, рекао је Вучић.