-0.7 C
Belgrade
Wednesday, January 22, 2025
HomeHronikaУ школама у Србији од потпуне обуставе, преко скраћених часова до редовне...

У школама у Србији од потпуне обуставе, преко скраћених часова до редовне наставе

-

уторак, 21.01.2025,  09:15 -> 12:08

Извор: РТС

У неким школама у Србији ни данас нема наставе, у појединим часови су скраћени на 30 минута, док се у осталим настава редовно одвија. Школе одлуке о настави доносе појединачно на нивоу колектива. Ресорно министарство тврди да се настава одвија у 96 одсто школа. Испред појединих школа уз професоре и ђаке окупили су се и бивши ученици и студенти. Просветна инспекција од јутрос обилази школе.

Министарство просвете тврди да се настава се другог дана другог полугодишта одвија у више од 96 одсто од укупно 1.773 основних и средњих школа Србије.

Додаје се да је настава блокирана у четири одсто школа.

У школама у којима је настава блокирана, инспекција ће данас започети ванредни надзор како би стекла увид у разлоге за то и поступила у складу са законом, наводи се у саопштењу.

Дарко Егер, председник Актива директора школа Новог Београда каже за РТС да су све школе на тој београдској општини отворене, додајући да неке одржавају скраћене часове и да је једна у потпуној обустави рада.

“Почеле су све школе са радом у смислу да су отворене. Једна основна школа је одлучила да се настава не одржи, али су све отворене. Када је реч о средњим школама, највећи број њих је у законској обустави рада, т.ј. часови трају 30 минута”, додаје Егер.

“Наравно, имамо школе које раде сасвим нормално и оне су негде на половини”, наводи Егер.

Министарство просвете саопштило је да обавештава све ученике, родитеље и запослене у основним и средњим школама у Србији да пленум није званично организационо тело школе, нити је предвиђен законским прописима из области образовања.

Како се наводи, с обзиром на то, одлуке које се доносе не могу се сматрати обавезујућим за ученике и запослене у школама.

Органи школе који имају право доношења одлука су Школски одбор, Наставничко веће, Савет родитеља, Ученички парламент, одељењска заједница и други органи у складу са законима и подзаконским актима, истиће ресорно министарство.

Према незваничним, али провереним информацијама од 10 средњих школа у Краљеву две су у потпуној обустави (Гимназија и Шумарска школа), у четири део наставника ради (Пољопривредно-хемијска школа, Електро-саобраћајна техничка школа, Економска школа и Музичка школа), у једној средњој школи (Уметничка школа) су часови скраћени на тридесет минута, а три (Медицинска школа, Машинско-техничка школа и Школа за основно и средње образовање Иво Лола Рибар) раде нормално.

Један број колектива основних школа, углавном на градском подручју, ступио је у штрајк скраћењем часова на 30 минута док се не испуне захтеви студената у блокади.

Окупљањем испред суботичке гимназије “Светозар Марковић”, студенти у блокади јутрос су подржали професоре Гимназије који су јуче, како тврде, већински одлучили да не држе наставу до даљњег.

На почетку скупа, петнаестоминутном тишином, одата је пошта трагично страдалима у Новом Саду.

Након тога, аплаузом и буком, поздрављени су наставници Гимназије који су у тоталној обустави рада.

Студенте су поздравили поједини гимназијалци и њихови професори који су рекли да не желе да ћуте на насиље и неправду.

Према тврдњи директора Гимназије Душана Павловића првих неколико часова је “уз тешкоће” ипак одржано, а у настави је, према његовим информацијама, двадесетак професора.

Део новосадских школа у штрајку је и другог дана наставка школске године, што је одлука донесена на састанку колектива. Родитељи се од јутрос скупљају испред школа у штрајку, како би пружили подршку просветарима. Са друге стране, део просветних радника и у овим школама, држе часове ученицима које су родитељи послали у клупе.

Како РТС сазнаје од родитеља који су дошли да подрже наставнике у штрајку, одлуке се доносе у Вајбер групама дан претходно, а том одлуком, већином гласова родитеља ђака ОШ “Прва Војвођанска Бригада” да не пошаљу децу у школу из 55 од 59 одељења.

Међутим, и у из тих одељења део ученика похађа наставу, коју држе наставници који нису у штрајку.

Бивши и садашњи ученици Десете београдске гимназије “Михајло Пупин”, као и њихови родитељи, окупили су се јутрос испред те школе на Новом Београду како би дочекали просветну инспекцију и тиме пружили подршку колективу те образовне установе који је у обустави рада.

Просветна инспекција се није појавила у заказаном термину, а окупљени стоје у школском дворишту, уз звуке песме “Деца су украс света” са разгласа.

Један од ученика прочитао је писмо захвалности професорима, истичући да су били увек уз ученике, који им сада узвраћају подршку. Ученици су навели у писму захвалности и да сада један од најважнијих часова који им професори држе, а то је час поштења.

У међувремену, просветна инспекција је ипак дошла у школу, али је под притиском ученика и њихов родитеља убрзо изашла.

Испред канцеларије у којој је била директорка са инспекцијом, велики број људи је негодовао и правио буку пиштаљкама. Они су узвикивали: “Не дамо вам просвету”, “Не дамо вам Десету” , “Десета, Десета”.

(Фонет)

Настава је потпуно обустављена у одређеном броју школа, у некима само делимично, а неке школе су, како наводе, у блокади до испуњења студентских захтева.

Има и школских установа које су се решиле за законски штрајк скраћењем часова на 30 минута.

Школе одлуке доносе појединачно на нивоу колектива, тако да нема информација о броју оних које су у обустави, а које нису.

Премијер Милош Вучевић и министарка просвете Славица Ђукић Дејановић најавили су да ће просветна инспекција од уторка кренути у школе које су, како рекоше и премијер и министарка, супротно закону, обуставиле наставу.

Просветни радници који су наставили штрајк у школама јуче су одржали протест на платоу испред Филозофског факултета, незадовољни како кажу, договором репрезентативних синдиката и Владе Србије, пруживши подршку студентима који блокирају факултете. Протести просветара одржани су и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Лозници, Крушевцу, Краљеву…

Ђукић Дејановићева казала је за РТС да је у скоро 90 одсто школа у Србији било наставе и да је тај постотак нешто мањи у Београду – 87 одсто.

Najnovije