-1.2 C
Belgrade
Monday, January 20, 2025
HomeVestiAko imate ovaj predmet u kući, možete ga prodati za više od...

Ako imate ovaj predmet u kući, možete ga prodati za više od 1.000 EVRA! Srbi ih čuvaju u slamarici i ćupovima, otporni su na inflaciju, a dobijaju se na POKLON (FOTO)

-

Vesti Društvo

Ako imate ovaj predmet u kući možete ga prodati za više od 1.000 evra: Srbi ga čuvaju u slamarici, a dobijaju se na poklon

  • Predrag Vujanac U novinarstvu od daleke 1992. godine, od čega 18 godina radijske karijere. Za Blic piše od 2001. godine. Više puta tužen zbog svojih tekstova, nikad osuđen.

Sve češće su predmet pljačke jer su, naime, sve češće štednja koja je otporna na inflaciju i potencijalna investicija koja ne gubi vrednost. Čak i ako je probušen, on može koštati više od 1.000 evra, a ako spada u kategoriju retkih njegova cena vrtoglavo raste. Reč je o dukatima i starom zlatnom novcu.

Foto: Oliver Bunić / Ringier

.

Nekoliko osoba početkom ove godine uhapšeno je jer su u okolini Petrovca na Mlavi iz kuće oštećenog domaćina, pored veće količine deviza i dinara, odneli čak 472 dukata. Prethodno, pred kraj 2024. godine uhapšeni su naš i rumunski državljanin koji su u okolini Negotina iz kuće iz kuće u kojoj su radili, ukrali 2.500 evra i 47 dukata. Pre dve godine, dvojica muškaraca uhapšena su u Beogradu nakon što je utvrđeno da su prestoničkim zlatarama prodali veću količinu dukata Franc Jozef koje su prethodno ukrali u Ujedinjenom Kraljevstvu i Švajcarskoj.

Blic preporučuje

Više od 90 odsto dukata u Srbiji su investicioni

U Srbiji postoji višedecenijska tradicija čuvanja i poklanjanja dukata, ali da njihovo posedovanje nije samo “običaj” starih vremena potvrđuju i ovi slučajevi pljački i krijumčarenja.

Foto: Uprava carine

Za razliku od papirnog novca, investicioni dukati su otporni na inflaciju

Jer, za razliku od papirnog novca, ove “zvečeće monete” koje se kao alternativni oblik štednje umesto u bankama čuvaju u slamaricama ili ćupovima, otporne su na inflaciju i ne gube vrednost.

Takođe, za razliku od običnog zlata u obliku nakita na koji se pri kupovini plaća PDV, u celoj Evropskoj uniji takvi zlatnici su oslobođeni svih poreza, a istovremeno nude i mogućnost zarade ako se njima trguje.

Kako za “Blic” priča Željko Jelić iz Srpskog numizmatičkog društva, zlatnici mogu biti investicioni i kolekcionarski. Više od 90 odsto njih koji se nalaze u posedu građana Srbije spadaju u kategoriju investicionih, što će reći da ih odlikuje čistoća zlata od minimalno 90 odsto što ih, opet, čini opisanom “zvečećom monetom” otpornom na potrese na finansijskom tržištu i potencijalom za zaradu.

Veliki Franc Jozef ima cenu od čak 136.000 dinara

Među tim investicionim zlatnicima, najprisutniji, najpopularniji i najtraženiji su dukati Franca Jozefa (1830-1916), cara Austrije, kralja Ugarske i jednog od poslednjih velikih imperatora Evrope.

– To znači da su to dukati koji su kovani u Austrougarskoj 1915. godine i kasnije, ali sa godinom kovanja na sebi 1915. Ti dukati nemaju kolekcionarsku, već imaju vrednost zlata i dan-danas ne morate da odete u Beč da biste ih kupili, već se, na primer, prodaju i u mnogim zlatarama u Srbiji, a neki se mogu kupiti i preko berze po ceni vrednosti zlata koje se nalazi u njemu – objašnjava Jelić.

Foto: Uprava carine

Cena velikog Franc Jozef dukata koji nije oštećen može ići i do 136.000 dinara

Franc Jozef dukati postoje kao mali, odnosno, jednostruki i kao četvorostruki, odnosno, veliki dukat koji se sastoji od četiri mala. A da su vredni svedoče i podaci o njihovim cenama iz par beogradskih zlatara:

  • neoštećen mali dukat Franc Jozef košta oko 36.000
  • cena malog bušenog je 31.000
  • veliki bušen košta 124.000
  • veliki neoštećen dukat košta čak 136.000 dinara

Kolekcionarski dukati mogu biti višestruko skuplji

Kada je reč o kolekcionarskim dukatima i zlatnicima koji se ređe nalaze u vlasništvu običnih građana, njihova vrednost može višestruko prevazilaziti vrednost zlata, a to zavisi od stepena njihove očuvanosti, perioda iz kojeg potiču ili od neke istorijske teme vezane za njihovo poreklo ili kovanje.

Vrednost im u suštini određuje interesovanje kolekcionara na tržištu, a to zavisi najviše od tiraža same kovanice i od pretpostavke koliko tih kovanica može da se nađe u svetu. Praktično, što ređa kovanica – to skuplja. Pored toga, jako bitan faktor je očuvanost stare kovanice. Ako je dobro očuvana i što bližeg kvalitetu koji je bio kada je otkovana, onda je njena vrednost veća. Kovanice koje su bušene, lemljene i slično, imaju daleko manju vrednost – napominje naš sagovornik.

Foto: Uprava carine

Kolekcionarski zlatnici, ako su retki i traženi, mogu imati govoto basnoslovnu vrednost

Jelić pojašnjava da se sve stare kovanice dele u dve osnovne kategorije – dukati i ostali zlatni novac. Dukati su uvek kovani u težini od 3,49 grama sa finoćom zlata 986, dok ostali zlatnici mogu biti manjih i većih gramaža i finoće zlata.

Dodaje da je savet građanima koji poseduju stari zlatni novac, a nisu sigurni šta je u pitanju i da li mogu da računaju na investicionu ili kolekcionarsku vrednost, jeste da se svakako obrate ekspertima Srpskog numizmatičkog društva.

Oni se sastaju utorkom od 16 časova u ulici Svetog Save 16 u Beogradu, iza pozorišta Slavija.

Najnovije