-3.2 C
Belgrade
Saturday, January 18, 2025
HomeHronikaДолазак Трампа и будућност НИС-а – четири недеље које могу да промене...

Долазак Трампа и будућност НИС-а – четири недеље које могу да промене све

-

петак, 17.01.2025,  20:00 -> 20:43

Извор: РТС

Аутор: Ружица Врањковић

Одржан је још један састанак Владине радне групе за решавање питања америчких санкција НИС-у, уз консултације са руским и америчким представницима. Ресорна министарка оценила је да су наредне четири недеље кључне за питање НИС-а. Проверавамо какви су изгледи да са доласком Доналда Трампа дође до промене става америчке администрације око енергетских санкција Русији.

После састанка радне групе за НИС, министарка Дубравка Ђедовић Хандановић саопштава да се дијалог наставља и са америчким и са руским партнерима, те да је најважније да НИС и панчевачка рафинерија послују неометано.

Министарка, такође, истиче да су веома важни разговори са будућом америчком администрацијом Доналда Трампа.

Москва, међутим, не очекује да ће доласком Трампа Сједињене Америчке Државе ублажити свој став о санкцијама против руске нафте.

“Нема тајне да америчка администрација, уз одређену декларацију политичке воље за дијалог, неће битно променити став у том погледу. Нема потребе да се упуштамо у нека превелика очекивања. Не може бити суштинских промена”, сматра портпарол Кремља Дмитриј Песков.

Различити ставови Трампа

Ни аналитичари не очекују промене става, али не искључују да би примена санкција могла значајно пореметити токове руске нафте.

У почетној фази, санкције би могле да стопирају или успоре, и до милион барела руског извоза дневно.

“Познато је да је Трампова администрација можда имала различите ставове и тактике о питању Русије и Украјине, али мислим да су те разлике понекад пренаглашене. Трамп и даље жели да оствари притисак на Русију. Можда гледа на пакет санкција као помоћ у стварању полуге за преговоре током ове године”, наводи енергетски аналитичар из САД Ричард Бронзе.

Бронзе напомиње, ипак, да су санкције написане на такав начин да би свако уклањање или поништавање већине њих захтевало од Конгреса ревизију.

ЕУ ипак купује руски гас

Када је реч о руском гасу, анализа коју је урадио бриселски Политико показује да, док рат у Украјини улази у четврту годину, чланице Европске уније и после обуставе украјинског транзита, руски гас купују без преседана.

Наводе да су у првих 15 дана ове године земље Уније увезле више од 830.000 тона течног природног гаса из Русије, што је готово 80.000 тона више него у истом периоду прошле године.

Мађарска упозорава Брисел да санкције Русији поспешују раст цена енергената, а после овонедељног напада на гасоводну инфраструктуру Турског тока, траже његову заштиту.

“Изградили смо алтернативни ток за довод гаса из Русије, али и тај пут покушавају да затворе. Важно нам је да свим могућим средствима спречимо да нанесу ударац мађарској привреди, јер би нам тиме онемогућили да остваримо зацртане економске циљеве у овој години”, упозорава мађарски премијер Виктор Орбан.

И Софија је потврдила да је предузела мере које ће осигурати заштиту гасовода Балкански ток, који се надовезује на Турски ток и преко Бугарске допрема гас у Србију и Мађарску.

Najnovije