-3.5 C
Belgrade
Friday, January 17, 2025
HomeBiznisEU ZABRINUTA London pravi „račun bez krčmara“

EU ZABRINUTA London pravi „račun bez krčmara“

-

Marija Bosiljčić | 10:17 | 17.01.25 Biz info

Britanska funta pala je na najnižu tačku za poslednjih godinu dana, dok su kamatne stope na javni dug naglo skočile. Ekonomisti očekuju vanredni budžet i upozoravaju na teške posledice. Ministarka finansija odgovara odmicanjem od američke i približavanjem kineskoj privredi.

Shutterstock

U vreme konzervativaca, britansko ministarstvo spoljnih poslova želelo je da okarakteriše Kinu kao pretnju nacionalnoj bezbednosti. U vreme laburista, ministarstvo finansija želi da Kina udahne život privredi, koja već četiri meseca beleži rast od nula odsto.

Britanska ministarka finansija Rejčel Rivs otišla je u Peking po finansijski paket, koji život znači.

– Ukupna vrednost današnjeg sporazuma je šest stotina miliona funti za britansku privredu u roku od narednih pet godina. Približavanje naše i kineske vlade već nas stavlja na kurs, koji će doneti britanskoj ekonomiji oko milijardu funti – rekla je u Pekingu ministarka Rivs.

Kina prestigla SAD kao trgovinski partner Ujedinjenog Kraljevstva

To je slab rezultat četvorodnevnih razgovora, koje je vodio zamenik predsednika kineske vlade.

Poređenja radi, britanski izvoz u Kinu samo u septembru iznosio je oko pet milijardi funti što je čak 15 odsto ukupnog izvoza za taj mesec.

Time je ta zemlja prvi put prestigla Sjedinjene Države kao najvažniji trgovinski partner Londona.

Zamenik kineskog premijera He Lifeng ističe da „dve strane međusobno podržavaju uvoz i izvoz, finansijske institucije i jačanje saradnje u oblastima bankarstva, osiguranja, upravljanja resursima i penzionim fondovima“.

– Aktivno širimo zelene i održive investicije, kao i saradnju na razvoju finansijskih tehnologija – naglašava on.

Zabrinutost EU

Približavanje Pekinga i Londona, koje premijer Starmer naziva posledicom „pragmatične spoljne politike, zasnovane na nacionalnim interesima“, dovodi u pitanje odnose sa Briselom, upozorava evropski Savet za spoljnopolitičke odnose.

Naime, britanska vlada čeka na rezultate detalje revizije odnosa sa Kinom.

Evropljani smatraju da London „pravi račun bez krčmara“ u trenutku kada Brisel uvodi, a Vašington najavljuje namete na kineska električna vozila i softver.

Time London rizikuje da naljuti saveznike i do juče najveće trgovinske partnere u trenutku kada funta svakodnevno gubi na vrednosti.

Bivši član odbora za monetarnu politiku Engleske centralne banke Majkl Sanders razloge za slabu funti vidi u neočekivano jakoj američkoj ekonomiji.

– Prisutna je bojazan da će ekonomka politika predsednika Trampa pospešiti inflaciju i povećati američki javni dug. To je navelo tržišta da revidiraju očekivanja. Predviđa se da će američke kamatne stope duže ostati visoke što dovodi do većih prihoda od američkih obveznica. Dolar je ojačao u odnosu na sve valute i Britanija se jednostavno našla u vrtlogu svega toga – tvrdi Sanders, prenosi RTS.

Opasna deregulacija londonskog Sitija

Pedeset vodećih ekonomskih stručnjaka, među kojima je i Nobelov laureat Džozef Stiglic, ustalo je protiv deregulacije londonskog Sitija ministarke Rivs.

– Istorija je mnogo puta pokazala da, finansijski sektor nastavlja da raste preko očekivanja samo uz izuzetne rizike i porast javnog duga sve do neumitnog sloma – upozoravaju stručnjaci.

Liderka konzervativaca Kemi Bejdenok ističe da premijer Starmer nastoji da krivicu svali na svoje prethodnike i globalne faktore.

– Zašto bi mu iko verovao na reč kada poslovni svet neprestano ponavlja da njegov budžet dovodi do manjeg broja radnih mesta, niskog privrednog rasta i većih kamata na javni dug – rekla je poslanicima Kemi Bejdenok.

Prema najnovijim podacima, inflacija u Britaniji iznosi 2,5 odsto.

Iako to nije željenih dva odsto, to je jedina bleda svetla tačka na crnom finansijskom nebu šeste ekonomije sveta.

Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.

Najnovije