-3.5 C
Belgrade
Wednesday, January 15, 2025
HomeHronikaТулип Сидик - од мултикултуралног успеха до скандала који тресе британски парламент

Тулип Сидик – од мултикултуралног успеха до скандала који тресе британски парламент

-

Интерес за причу додатно расте када се зна да Тулип Сидик, посланица лабуриста о којој је реч, заступа изборну јединицу за Хампстед и Хајгејт у северном Лондону, која би се могла упоредити са београдским Дедињем и Сењаком.

Интерес још више расте када се зна да је Сидик ушла у парламент 2015. године када и премијер Стармер, те да није само његов близак сарадник, већ и лични пријатељ.

И коначно, интерес постаје још већи када се зна да је Тулип Сидик, коју власти у Бангладешу оптужују за корупцију, била задужена за борбу против корупције у левичарској влади, која се, барем на речима, залаже за високе моралне стандарде.

Ко је Тулип Сидик?

Тулип Сидик је кћерка Шафика Ахмеда Сидика, универзитетског професора из Даке, и Шеик Рехане, кћерке првог председника Бангладеша Шеика Муџибура Рахмана.

Већи део њене породице, тачније њен деда, његова три сина и шеснаест чланова породице убијени су 1975. године у војном пучу у Бангладешу.

Тулип Сидик рођена је седам година касније у Лондону где је њена мајка, која се у тренутку пуча са сестром задесила у Западној Немачкој, добила политички азил.

Детињство је провела на Хампстеду, лондонском еквиваленту Дедиња, где је, као муслиманка, расла са пријатељима из јеврејске заједнице и ишла у синагогу.

Њено одрастање је прича о успеху британског мултикултурализма.

Похађала је бројне елитне школе у северном Лондону. Завршила је енглески језик и књижевност и стекла мастер и политичких наука на лондонском Краљевском колеџу.

У Лабуристичку странку учланила се са шеснаест година због, како истиче, бриге, коју је државно здравство омогућило њеном болесном оцу.

Међутим, током одрастања Тулип Сидик је упознала Била Клинтона, Нелсона Менделу, мајку Терезу и била и гост Беле куће.

Њен политички успон кренуо је из општине. У року од девет година она се од општинске одборнице винула до посланичког места у доњем дому британског парламента.

Најтежи део политичког успона није био сам избор за посланицу, јер је њена изборна јединица сигурно место за лабуристе већ деценијама.

Изазов је био убедити сопствену странку да је у стању да придобије гласове јеврејске заједнице чији је то један од центара.

У томе је успела и наследила посланичко место легендарне глумице Гленде Џексон.

Као посланица, противила се Брегзиту и интервенцији Саудијске Арабије у Јемену.

Везе са Бангладешом

Но, уз политички рад у Британији, Тулип Сидик није заборавила своју тетку у Бангладешу.

Лобирала је за Лигу Авами, политичку партију свога деде, која је одиграла кључну улогу у стицању независности Бангладеша, како у Британији тако и у Европској унији.

У међувремену, пре годину дана, њена тетка Шеик Хасина свргнута је са власти у Бангладешу.

Комисија за борбу против корупције те земље именовала је у децембру 2024. године Тулип Сидик као једну од особа, које су умешане у “надувану” цену изградње атомске централе Ропур, што је наводно омогућило проневеру скоро четири милијарде фунти.

Реч је о споразуму о изградњи нуклеарке са Русијом из 2013. године.

Сидикова се тим поводом сама “препоручила” комитету за етичке стандарде британског парламента, који је спровео истрагу.

У писму председавајућег тог тела Лорија Магнуса премијеру Стармеру истиче се да постоји фотографија руског председника Владимира Путина, тадашње премијерке Бангладеша Шеик Хасине и Тулип Сидик са састанка у Москви 2013. године.

Међутим, Магнус истиче да му је Тулип Сидик рекла да није “имала никакву улогу у билатералним разговорима Русије и Бангалдеша”.

“Веровао сам јој на реч”, каже у писму Лори Магнус.

Комитет за етичке стандарде питао је посланицу и за порекло стана у којем живи.

Одговорила је да се “не сећа” како је дошла до те некретнине на једној од најскупљих лондонских локација.

Комисија за борбу против корупције у Бангладешу опет наводи да је Тулип Сидик добила некретнину од политичких сарадника њене тетке и да је реч о прању проневереног новца кроз куповину некретнина.

Британски комитет за етичке стандарде није успео да побије, али ни потврди те наводе.

У међувремену, прича се преко Сандеј Тајмса проширила у све медије.

Под притиском нарастајућег скандала, Тулип Сидик је поднела оставку одбацивши поново све оптужбе.

Премијер Стармер ју је нерадо прихватио истичући да су јој “врата владе увек отворена”.

Но, та оставка коинцидира са све слабијим положајем још једне Стармерове тесне сараднице, министарке финансија Рејчел Ривс, која се мучи да покрене привредни раст са нуле у последња четири месеца.

Њоме је ионако слаб британски премијер у додатно ослабљеном положају.

Лидерка опозиционих конзервативаца Кеми Бејденок оцењује да је “слаби премијер показао слабе лидерске особине” у покушају “да заштити блиску пријатељицу”, мада је “јасно да је њен положај на челу борбе против корупције неодржив”.

Либерал-демократе наглашавају да су “после године скандала и корупције конзервативаца, бирачи очекивали више од лабуриста”.

Najnovije