Muškarci mogu da daju krv četiri puta godišnje, a žene triput, kaže dr Ivana Rodić
Ekipa emisije Puls Srbije na Kurir televiziji danas je posetila Zavodu za transfuziju krvi, gde je naš kolega Nikola Pešović ličnim primerom skrenuo pažnju na jedan od najhumanijih gestova – davanje krvi.
Dok je zajedno sa doktorkom prolazio kroz ovaj važan proces, razgovarali su o tome kako svaki donor može postati nečiji heroj, koliko značaja ima svaka kap i kako je ovaj jednostavan čin isprepleten sa životima onih kojima je pomoć najpotrebnija.
– Dragi gledaoci, danas se nalazimo u pomalo neobičnom ambijentu, ali i na veoma važnoj misiji, koja se tiče davanja krvi. Stoga ćemo pokušati da damo odgovor na sva relevantna pitanja za građane Srbije, koji razmišljaju o tome da daju krv. Pre svega, moju današnju sagovornicu, Ivanu Rodić, pitam koje su to najčešće predrasude i koji su to problemi s kojima se građani suočavaju kada razmišljaju o tome da pristupe čitavom procesu – uveo je gledaoce u priču reporter Kurir televizije.
“KAD BI SVAKO OVO URADIO DVAPUT GODIŠNJE, NE BI NAM FALILA NI KAP” Reporter Kurir televizije zavrnuo rukav i ličnim primerom pozvao gledaoce da mu se pridruže
Izvor: Kurir televizija
– Prve svega mislim da jedini strah koji imaju građani je taj neki strah od igle. Evo, vi ste sada videli i dok vam je vršena kontrola nivoa hemoglobina i sada tokom same punkcije da je to zaista, ne možemo reći da ne boli, oseti se trenutak uboda, ali je to toliko kratko da je zanemarljivo – rekle je dr Rodić i nastavila:
– Drugo, svi u životu smo već radili lekarske analize, pa nam je taj bol poznat. Ali ono što je veći problem, to je nekako jedna ideja, pa neko drugi će dati krv, ili neko drugi, ili nemam danas vremena, ili uradiću to za sedam dana, za deset dana. Ono što bi bilo značajno je da svaki zdrav građanin u našoj zemlji dva puta godišnje da krv, bez obzira na to što muškarci to mogu učiniti četiri puta, žene tri puta godišnje. Kada bi svi zdravi građani dali dva puta godišnje, mi nikakvih problema sa rezervama krvi ne bismo imali.
Odgonetnula je i koje su to najčešće prepreke da neko postane donor.
– Prva stvar je dobra volja, sledeća stvar je zakonska procedura, odnosno da je osoba u starosnoj dobi između 18 i 65 godina i treća, najznačajnija stvar je zdravstveno stanje, a to znači da davalac krvi mora biti potpuno zdrava osoba. Znači to podrazumeva da ne postoje neki razlozi za trajno odbijanje, znači neka hronična ili maligna bolest i da ne postoje privremeni razlozi za odbijanje, znači da je neko prehlađen ili da postoji alergija ili da su u poslednjih šest meseci tetovirao, radio pirsing. Oni koji dolaze da daju krv bi trebalo da se odmore prethodnu noć, da uzmu lakši doručak ili lakši ručak, u zavisnosti od perioda dana kada daju krv, stave osmeh na lice i dođu u institut ili neku od akcija na terenu – poručila je sagovornica Kurira.
Za kraj, napomenula je koje su to krvne grupe deficitarne u ovom trenutku.
– U ovom trenutku rezerve krvi su jednoipodnevne i to nisu stabilne rezerve krvi. Ono što je stabilno su dvodnevne, optimalno bi bilo petodnevne rezerve, a nedostaju gotovo sve krvne grupe. Stabilne su rezerve AB pozitivne krvne grupe i možemo reći zadovoljavajuće AB negativnih, svih ostalih krvnih grupa su rezerve na minimumu.
Kurir.rs
OVAKO JE LEPA SLAĐA IZ KURIRA DALA KRV
SLAĐANA JE LEGLA I ISPRUŽILA RUKU… Naša novinarka u programu uživo DALA KRV i otkrila u kom slučaju nećete moći da je donirate
Izvor: Kurir TV