четвртак, 09.01.2025, 16:13 -> 16:15
Извор: РТС
Након бројних одлагања и препрека, дуго очекивани Систем уласка и изласка из Европске уније ускоро би могао да буде уведен на границама. У року од шест месеци од постепеног увођења очекује се да ће га користити сваки прелаз на границама Шенгенског простора. Александар Сеничић из Националне асоцијације туристичких агенција рекао је за РТС да ће увођење система смањити време чекања на границама и повећати контролу боравка у земљама Европске уније.
Од 10. новембра требало је да важе нови услови за улазак у Европску унију за путнике из земаља које нису чланице – такозвани ЕЕС, али је одложен за 2025. годину.
ЕЕС би претходио примени нових ЕТИАС правила, који подразумевају да се након пријаве добије одобрење за улазак, које ће важити три године и коштати седам евра.
Александар Сеничић наводи да се нови систем контроле уласка и изласка из Европске уније одлаже девет година, јер нема консензус свих земаља чланица ЕУ.
“Европска комисија спроводи процедуру како предвиђа норматива ЕУ. За одлуку мора да постоји консензус узмеђу свих чланица. Колико је мени познато, нису све земље предвиделе буџетом трошкове за увођење ових система. То може да буде проблем да се ови системи одложе можда и током ове године”, истакао је Сеничић.
Немачка, Француска и Холандија изразиле су забринутост око преузимања биометријских података и оне су биле један од разлога зашто нови систем није уведен у октобру и новембру месеца прошле године.
“Биометријски подаци подразумевају скенирање четири прста, скенирање лица и то је требала сама апликација да омогући, али се испоставило да она није спремна за то. Ако би то радили гранични службеници на самим граничним прелазима створило би велике гужве поготово сад пред празнике и то је био разлог зашто су се ове земље побуниле”, објаснио је Сеничић.
За које државе ће бити неопходна пријава
Нови систем уласка односиће се на све земље ЕУ, као и на Исланд, Лихтенштајн, Швајцарску и Норвешку.
Сеничић наводи да постоје два разлога због чега се уводи нови систем провере.
“Један је због великог броја фалсификованих личних докумената, а други зато што постоји велики број људи који је ушао у ЕУ који не поштује правило да се не може боравити дуже од 90 дана у оквиру шест месеци”, рекао је Сеничић.
Пријављивање на апликацију не представља визирање.
“Ови системи предвиђају уношење основних личних података – име, презиме, број пасоша, момент улазка и излазка из Европске уније. Специфично је плаћање таксе од седам евра код система ЕТИАС”, рекао је Сеничић.
Плаћање таксе подразумева се само у ЕТИАС систему, не и у претходном ЕЕС.
Ко не плаћа пријаву
Пријава у ЕТИАС систему траје три године, али постоје изузеци у старосним категоријама.
“Један од изузетака су млади до 18 година који морају да се пријаве, али не плаћају таксу, то исто важи и за старије од 70 година”, објаснио се Сеничић.
Уколико у периоду од три године у току пријаве истекне пасош, онда се мора извршити пријава са новим.
Пожељно ће бити да се изврши пријава бар три дана пре путовања.