9.7 C
Belgrade
Thursday, January 9, 2025
HomeVesti„Kanada više ne liči na idealnu državu“: Boban Stojanović za Danas o...

„Kanada više ne liči na idealnu državu“: Boban Stojanović za Danas o društveno-političkoj situaciji u toj zemlji

-

Kanadski premijer Džastin Trudo podneo je pre nekoliko dana ostavku na funkcije predsednika Vlade i Liberalne partije. Do izbora novog vođstva stranke ostaće na tim pozicijama.

Povećani troškovi života i inflacija, ali i opaska novoizabranog predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa da bi severni sused SAD-a trebalo da postane deo američke nacije, pokazuju da se Kanada nalazi u političkoj krizi.

Po nedavnim anketama javnog mnjenja, liberali su u ozbiljnom padu, a pokušaji da se promeni pravac sa rekonstrukcijama kabineta i poreskim olakšicama nisu ostavili maltene nikakvog traga.

Ankete sugerišu da bi konzervativci, koje predvodi Pjer Polievr, 45-godišnji političar od karijere sa talentom za oštre i zvučne slogane u predizbornoj kampanji, ubedljivo dobili izbore da se oni održavaju danas, piše BBC na srpskom.

Foto: Medija centar

Osvrćući se na vreme koje je proveo na mestu premijera, a to nije malo – skoro deset godina, Trudo je naveo da je posebno ponosan na to kako su se Kanađani ujedinili tokom pandemije kovida 19, kao i na rezultate ostvarene u slobodnoj trgovini i jačanju srednje klase.

Međutim svestan je da je parlament „paralizovan mesecima“, što je, kako je opisao, bila „najduža sednica manjinskog parlamenta u istoriji Kanade“.

Najavio je da će parlament u martu glasati o poverenju vladi, a tri najveće opozicione stranke najavile su da će glasati za izglasavanje nepoverenja. To će praktično otvariti put za raspisivanje prevremenih parlamentarnih izbora.

O dešavanjima u Kanadi razgovarali smo sa Bobanom Stojanovićem, LGBT aktivistom, koji je pre nekoliko godina napustio Srbiju i nastanio se u Kanadi.

“Rekao bih da ostavka Džastina Trudoa nije bila veliko izenanđenje. Velika većina stanovnika Kanada njega vidi kao lidera i oličenje vlade koja državu vodi u pravcu koji je veoma drugačiji u odnosu na Kanadu koja je, prema rečima mnogih Kanađana sa kojima razgovaram, više ne liči na idealnu državu”, ističe Stojanović.

Prema njegovom mišljenju, nekoliko je razloga za ovakvu promenu stava prema vladi Trudoa.

“Bio je akter nekoliko politčkih afera koje su se odnose na sukob interesa ili bliske kontakte sa osobama koje imaju sumnjiva dosije. Recimo, učestvovao je na donatoskim događajima na kojima su ljudi plaćali po nekoliko hiljada dolara da mu se pribilže. Bio je u bliskom kontaktu sa veoma problematičnim tajkunima kao što je lider jedne od separatistkih grupa indijskih Sika, koji je optužen za ubista i druge malverzacije”, podseća Stojanović.

Dodaje i aferu sa organizacijom WE Charity koja je Trudou i njegovoj ženi platila 300.000 dolara da bi govorili na događajima koje je organizuje ova organizacija.

“Dešavale su se i druge afere, tokom pandemije kovida posebno, koje su uticale na promenu raspoloženja prema Trudou”, objašnjava naš sagovornik.

Stojanović smatra da Kanađani nisu zadovljni trenutnom inflacijom.

“Cene hrane su previsoke i prosečna porodica, doslovno, jedva preživljava. Cene stanarina su astronomske i veoma je teško pronaći slobodan stan. Razlog tome je preveliki broj imigranata i izbeglica koje su ušli u Kanadu u proteklih nekoliko godina. Ovo se posebno odnosi na Ukrajince i Afganistance”, ukazuje Danasov sagovornik.

Takođe, navodi on, izuzetno veliki broj međunarodnih studenata i privremenih radnika je uticao na sve to.

“Iako je Kanada poznata po svojoj emigracionoj politici, mnogi smatraju da su stvari otišle van kontrole. Ovo se pre svega odnosi na probleme u integraciji emigranata, koji vode u sagregaciju, a koja, opet, uzrokuje određene društvene probleme kao što su smanjena zaposlenost, opterećenje državnog budžeta, pa i povećano nasilje unutar i izvan određenih etno zajednica. U kanadskim medijima veoma često ćete naći tekstove ili videti reportaže koje se odnose na osećanje smanjene bezbednosti na ulicama i javnim prostorima”, ukazuje Stojanović.

Po njegovim rečima, ovom osećanju doprinosi i sve veći broj beskućnika i korisnika narkotika i zasvisnika na ulicama.

“Ovaj problem je posebno primetan u velikim gradovima kao što su Toronto ili Vankuver. Neretko se dešava da zavisnici koriste drogu na veoma javnim mestima, kao što su stanice javnog prevoza, autobusi, metroi ili parkovi”, navodi Stojanović.

Kako kaže, u Kanadi postoji velika tolerancija prema ovakvim praksama koje su deo takozvanih “woke” politika koje zastupa i sam Trudo.

“Pitanja ljudskih prava i sloboda, posebno trans pitanja, postala su veoma polarizujuća i neretko se dešava da dolazi do protesta i incidenata. Pitanja ljudskih prava su bila ključna za pobedu Trudoa u protekla dva mandata, ali izgleda se „stvari izmiču kontroli“ i da sve veći broj Kanađana nije zadovljan politikom njegovog kabineta po ovim pitanjima”, zaključuje Stojanović za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Najnovije