Korana Savić | 17:30 | 06.01.25 Biz info
I predsednik Venecuele Nikolas Maduro i opoziciona liderka Marija Korina Mačado, koja se trenutno krije, pozvali su svoje pristalice da izađu na ulice u petak.
youtube.com/TeleSUR English/printscreen
Venecuelanski predsednik Nikolas Maduro trebalo bi da započne svoj treći uzastopni mandat u petak, uprkos snažnim međunarodnim osudama njegove autoritarne vladavine.
Nakon sporne pobede na izborima u julu, Maduro je oštro reagovao na masovne proteste koji su osporavali legitimitet njegove vlasti. U toj represiji uhapšeno je više od 2.000 Venecuelanaca.
Opoziciona liderka Marija Korina Mačado, koja je u bekstvu, pozvala je svoje pristalice da izađu na ulice u petak, kada je zakazana Madurova inauguracija.
– Važno je pokazati Maduru da njegov režim nema podršku naroda Venecuele – izjavila je Mačado.
Zašto su izbori 28. jula bili toliko sporni?
Za razliku od prethodnih izbora, venecuelanske izborne vlasti nisu objavile detaljne rezultate glasanja nakon izbora 28. jula. Umesto toga, Nacionalni izborni savet, koji je pod kontrolom Madurovih lojalista, jednostavno je proglasio dosadašnjeg predsednika pobednikom sa navodnih 52 odsto glasova.
Opozicija je, međutim, negirala pobedu vladajuće Ujedinjene socijalističke partije. Objavila je rezultate sa više od 80 odsto elektronskih glasačkih mašina, koji, prema njenim tvrdnjama, pokazuju veliku pobedu njihovog kandidata, Edmunda Gonzalesa.
Američki Carter Center, koji je pratio izbore, potvrdio je autentičnost tih rezultata.
Ko je Edmundo Gonzales?
Edmundo Gonzales, bivši diplomata sa niskim profilom, postao je opozicioni kandidat nakon što je Mačado diskvalifikovana sa izbora.
Ovaj 75-godišnjak obećao je obnovu zemlje koja se poslednjih godina suočava s dubokim ekonomskim problemima. Skoro 8 miliona Venecuelanaca napustilo je zemlju od kada je Maduro preuzeo vlast 2013. godine, suočavajući se sa nestašicama hrane, visokom inflacijom i političkom represijom.
Gonzales, koji se veruje da je ubedljivo pobedio na julskim izborima, bio je prinuđen da napusti Venecuelu u septembru nakon što je Madurov režim izdao nalog za njegovo hapšenje. Pronašao je utočište u Španiji.
U izgnanstvu, Gonzales je primio Saharovu nagradu u ime sebe i Mačado krajem prošle godine.
– Ovu nagradu vidim kao podršku Venecueli koja je nekada bila svetionik u Latinskoj Americi – rekao je Gonzales.
Iako je najavio povratak u Venecuelu 10. januara, suočava se s pretnjom hapšenja čim kroči na venecuelansko tlo.
Kako druge zemlje gledaju na situaciju u Venecueli?
Maduro ima malo saveznika, dok mnoge zemlje izražavaju zabrinutost zbog načina na koji je pobedio na izborima u julu. SAD i mnoge članice EU su među onima koje kritikuju njegovu autokratsku vladavinu.
Na međunarodnoj turneji, Gonzales je nedavno posetio Argentinu, gde ga je predsednik Havijer Milei primio u predsedničkoj palati. Okupljeni Venecuelanci uzvikivali su „Edmundo, predsednik!“ ispred zgrade.
Nije jasno da li će Venecuelanci odgovoriti na poziv Mačado da protestuju u petak, dok Madurov režim poziva svoje pristalice na masovne demonstracije, često primoravajući državne službenike da učestvuju.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.