1.4 C
Belgrade
Saturday, December 28, 2024
HomeSport"Вечити" започињу друго полувреме у Евролиги - шта су до сада урадили...

“Вечити” започињу друго полувреме у Евролиги – шта су до сада урадили и колико могу

-

Како је почело што се српских клубова у Евролиги тиче, тако је и пресечено на половини сезоне – победом Црвене звезде и поразом Партизана.

Црвено-бели су у 17. колу после нешто више проблема у другом полувремену успели да надиграју Макаби, док је ослабљени Партизан у Истанбулу изгубио од захухталог Ефеса.

Звезда је тако са скором 9-8, што је тек други пут да имају позитиван учинак након првог дела сезоне, отпутовала у Барселону, где до сада никада није победила.

Партизан са друге стране има скор 7-10 и мораће да покрене нову серију победа како би у другом делу покушао да уђе међу десет најбољих екипа. Прву прилику имаће на домаћем терену против Фенербахчеа.

У досадашњем току такмичења виђено је сијасет изненађења, те је тешко са извесношћу предвидети какав ће бити крајњи учинак “вечитих”, али на основу виђеног и једни и други могу да се надају плеј-ину.

Звездина прелазна оцена на полугодишту

Откако Евролига броји 18 клубова, Црвена звезда је само једном након половине одиграних утакмица имала позитиван скор и то је било у сезони 2022/23.

Звезда је тријумфовала у пар мечева када се то није очекивало, испустила неколико већ добијених партија, али је главни утисак да није забележила нити један кикс, што јој је често правило проблем претходних година.

Црвено-бели су победили све четири екипе са дна табеле и на тај начин успели да избегну пре свега психички тешке ударце чије су их последице прогониле у прошлости.

Међутим, право изненађење представља чињеница да је екипа Јаника Сферопулоса преосталих пет победа забележила против пет најбоље пласираних тимова.

Тријумфовали су у Паризу, што је успело још једино Реалу, а победили су и на гостовањима код Монака и Фенербахчеа. Олимпијакос и Бајрен су са друге стране рутински надиграни у “Арени”.

Показала је Звезда карактер у готово свим мечевима које је одиграла – изузеци су Милано и Мадирд, али и дерби – те је уз мало више среће могла и до победа у још неколико мечева (Барселона, Панатинаикос, Жалгирис и Асвел). 

Изузетно искусан и широк играчки кадар употпуњен је доласком Филипа Петрушева, али и аквизицијом Џона Брауна, те Звезда у наставку сезоне, уколико је повреде заобиђу, има предиспозиције да бележи још боље резултате.

Повратак Џоела Боломбоја, боље игре Луке Митровића и Дејана Давидовца, уз поменути допринос који се очекује од Петрушева и Брауна, чине Звездин рекет сигурним, а нападе разноврснијим.

Калинић је у готово свакој утакмици показао колико значи овој екипи Звезде, док су и Рокас Гедрајтис и Огњен Добрић подизали форму од почетка сезоне када је на Калинићевим плећима био превелики терет.

Потенцијални проблем крије се међу бековима. Немања Недовић и Ајзеа Кенан одиграли су неке партије које би их у случају већег континуитета сврстале међу најбоље шутере у Евролиги. Константност међутим нису успели да изграде ни у нешто познијим играчким данима, те су често умели да повуку екипу са собом у минус фазу из које није било повратка.

Што се Кодија Милера-Мекинтајера тиче, ситуација је и даље нејасна. Умео је Звездин први плеј да повуче у неким утакмицама, подели доста асистенција и продором, као и игром у транзицији казни противничке одбране. Било је ипак још толико утакмица на којима би био веома неодлучан, пасиван и без правог решења, избегавајући одговорност.

У тим моментима би у први план дословно истрчавао Јаго дос Сантос, али је управо храброст једина ствар коју Бразилац константно доносио, уз неке веома исхитрене одлуке. Теодосић очекивано има много мање простора ове године, а нису га штеделе ни повреде.

Континуитет је кључ за Звезду

Простора за напредак свакако има, нарочито када је игра у нападу у питању. Често се Звезди дешавало да напад стане у одсудним моментима, што је био и главни разлог пораза у неизвесним завршницама.

Међутим, Звезда игра изузетну тимску кошарку и налази се међу екипама које предводе Евролигу по броју асистенција. Тројке такође чине велики део постигнутих поена екипе, уз одличан просек погођених шутева.

Сферопулос је упркос неким утакмицама које није водио на најбољи начин, често се ослањајући на чудне и дисфункционалне петорке, ипак одрадио веома добар посао и како је сам рекао – није мала ствар бити испред Реала и Барселоне.

Успео је Грк да избаласнира минутажу, што је веома захтеван посао са великим бројем кошаркаша у саставу, а још једном је показао и какав је психолог, с обзиром на то да ниједан играч за сада није доводио у питање своју улогу.

Утисак је и да Звезду у другој половини сезоне очекује знатно повољнији распоред, а нарочито важна биће серија од шест везаних мечева у Београду која почиње против Париза 10. јануара.

Када се све узме у обзир, делује да Звезда има много веће шансе да се домогне доигравања него што је то био случај у неколико претходних сезона, нарочито ако се узме у обзир чињеница да су екипе ове такмичарске године много изједначеније.

Партизан се нада бољем другом делу

Како је деловало у једном тренутку и када се узме у обзир велики број повреда, у Партизану не могу бити скроз незадовољни скором од седам победа након 17 одиграних кола.

После десет утакмица, црно-бели су имали чак осам пораза и већ тада је евролигашка сезона деловала изгубљено. На болне поразе од Виртуса, Париза, Монака и Олимпије надовезали су се очекивани неуспеси против Барселоне, Фенера и Реала, чиме је употпуњен изузетно лош старт сезоне.

Екипа је деловала поприлично неуиграно, али је тријумф на дербију променио много тога. Партизан је везао укупно пет тријумфа, савладавши у том низу Олимпијакос и Панатинаикос, али је полусезону завршио поразима од Асвела и Ефеса, уз велике проблеме са повредама.

Проблеми који су се дешавали у неизвесним завршницима претходних година, наставили су се и у новој сезони, те је екипа Жељка Обрадовића могла да има значајно бољи скор, да није понављала често и аматерске грешке.

Добра ствар за црно-беле јесте значајан напредак Ајзее Мајка и Двејна Вашингтона, који су били неприметни до половине новембра. Искорак је направио и Вања Маринковић, али га је повреда спречила да настави у добром ритму.

Као предводник се издвојио Карлик Џонс, који је у потпуности оправдао очекивања и представља кључног кошаркаша за игру екипе Жељка Обрадовића. Најбољу конекцију остварио је са презимењаком Тајриком, чија енергија и физичке предиспозиције су коначно попуниле рупу насталу одласком Матијаса Лесора.

Стерлинг Браун се издвојио као најбоље кошгетерско решење, док је Брендон Дејвис након спорог почетка у неким утакмицама показао због чега има највећи евролигашки реноме од свих појачања.

Исак Бонга је сјајно започео сезону, али су му све лошији проценти шута спустили и самопоуздање, те није био на највишем нивоу у претходном периоду. Ифе Лундберг и Френк Ниликина су тренутно повређени, а утисак је да су били међу слабијим појачањима, макар када је приказано до сада у питању.

Алексеј Покушевски је у одређеним мечевима потврдио да је реч о талентованом играчу, али је и даље далеко од значајније улоге, док су Балша Копривица, Аријан Лакић и Марио Накић минуте скупљали углавном у АБА лиги.

Уколико се задравствени билтен не поправи у скорије време, јасно је да носиоци игре неће моћи да у континуитету играју онолико минута колико тренутно проводе на терену. Стога ће Партизану бити потребан већи допринос другопозиваца, како би пласман у топ десет и даље био реална опција.

Кључно је треће тромесечје

Упркос готово комплетно промењеном саставу, Жељку Обрадовићу није било потребно превише времена да пронађе права решења и расподели улоге.

Утакмице попут дербија показале су због чега Обрадовић и даље има неограничено поверење управе и навијача, али и даље може да га брине недостатак концентрације и правих решења у преломним тренуцима неизвесних утакмица.

Партизан је у неколико наврата поклањао победе ривалима, чиме је настављен тренд из претходних сезона који прави разлику између пласмана међу десет најбољих и завршетка евролигашке авантуре.

Осим тога, црно-бели су имали ту несрећу да су их повреде стигле таман када су се сви кошаркаши уиграли, што се одразило на нешто лошију завршницу првог дела сезоне.

Пред Обрадовићем и његовим играчима је дугачак пут до позиција које воде у плеј-ин, али с обзиром на то да су разлике између водећих и клубова који их јуре веома мале, није немогуће да ће Партизан добити нову прилику да се бори за фајнал-фор.

Najnovije