1.5 C
Belgrade
Friday, December 27, 2024
HomeBiznisSOLIDNA PLATA ILI UNOSAN HOBI Za samo dva sata dnevno uzgojem ovih...

SOLIDNA PLATA ILI UNOSAN HOBI Za samo dva sata dnevno uzgojem ovih ptica zaradite oko hiljadu evra

-

Korana Savić | 14:17 | 26.12.24 Biz info

U poslednje vreme, uzgoj prepelica postaje sve popularniji izbor u poljoprivredi zbog svoje relativne jednostavnosti, brze reprodukcije i visoke konverzije hrane u jaja. Uslovi koji su neophodi za uzgoj jata japanskih prepelica nisu zahtevni . Uzgajaju se na malom prostoru u kavezima. Odgovara im toplota, a zimi same sebe greju.

Foto: Shutterstock

Nakon pionirskog poduhvata i otpočinjanja biznisa sa autohtonim domaćim rasama živine, Nikola Draganić sa porodicom je odlučio da otpočne sa uzgojem japanskih prepelica i prodajom njihovih jaja.

– Sve više ljudi bira, zdrav način ishrane, sve više doktora preporučuje upotrebu jaja od japanskih prepelica, jer ta jaja imaju veću količinu vitamina i gvožđa, a i ono što je pozitivno i što nas je oderdilo da počnemo da se bavimo njihovim uzgojem jeste i to da te ptice nisu previše zahtevne i da im ne treba previše prostora za njihovo držanje – rekao je Nikola Draganić za Bizportal.

Prepelice se ubrajaju u sitnu perad, dužina im se kreće oko 18 cm, od čega je rep tri centimetra. Mužjaci obično imaju šira i izraženija prsa. Njihov uzgoj nije zahtevan posao, neophodno je kvalitetno matično jato, izolovana prostorija, adekvatni kavezi, hrana, higijena i temperatura, a već nakon 45 dana počeće da nose jaja.

– Prepelice se drže u kavezima, i ne treba im veliki prostor, dovoljna je prostorija veličine na primer 2,5 puta 2,5 metara kvadratnih za jato od 600 prepelica. Ti kavezi se postavlaju jedan na drugi. Tih 600 prepelica sa svim materijalnim troškovima košta 3.500 evra. I to vam je dovoljno za otpočinjanje posla – rekao je Draganić.

Jedan petao dovoljan je za tri do pet ženki. Prepelice su plašljive i ne treba ih uznemiravati tako da u jatu od 600 ptica imamo 450 ženski i 150 mužijaka.

– Prepelice se drže u razmeri 1:3, već nakon 45 dana počinju da nose jaja. Jako su mali korisnici hrane, za mesec dana one potroše oko pola tone koncentrata koji košta 25.000 dinara – objasnio je naš sagovornik i dodao da se ukoliko se u ishranu uključi i takozvana zelena masa poput salate ili zelenog povrća, ishrana će proizvođače koštati znatno manje. Jaja prepelice koja se distribuiraju za dalju prodaju moraju biti oplođena, jer samo takva imaju lekovita svojstva koje preporučuju nutricionisti i lekari.

– Jato od 450 ženski može da snese u proseku 10.000 jaja, ako se odlučimo da ih prodajemo po veleprodajnim cenama zarada je oko 800 evra mesečno. I uzimajući u obzir da ukoliko u prostoriji od pet kvadrata gajite 600 ptica, vi u svakom trenutku imate obezbeđeno tržište. Da biste zaradili taj novac potrebno je da se dogovorite sa samo deset prodavnica zdrave hrane, kojima ćete distribuirati jaja i za relativno mala ulaganja imate ili prosečnu platu ili dopunu kućnog budžeta – rekao je Nikola Draganić.

Takođe uzgoj japanskih prepelica ne iziskuje mnogo vremena, pa kako Draganić predlaže, pored redovnog posla uzgoj ovih ptica može biti i unosan hobi.

– U toku dana , za sve što im je potrebno da se očiste kavezi i da im se da hrana, čitavo bavljenje prepelicom, odnosno sa 600 jediniki trebalo bi da bude jedan do dva sata, zato svi oni koji donesu odluku i počnu da proizvode jaja od japanske prepelice, mogu ovim poslom da se bave i uz redovan, odnosno ovo može da im bude i unosan hobi – kazao je on.

Takođe treba istaći i to da se jato prepelica prema pravilima obnavlja savke godine, jer na kraju prve godine dolazi do samnenja prinosa.

Japanska prepelica poznata češče kao Coturnix prepelica, Pharoah prepelica i Jumbo coturnix. Japanske prepelice postoje u svojoj osovnoj, divljoj takozvanoj faraon boji i u još nekoliko varijeteta.

Potiču iz istočne Azije. To su ptice selice koje se gnezde u Severnom Japanu, istočnoj Siberiji i Mandžuriji, a zimu provode na Korejskom poluostrvu, Južnoj Kini i Južnom Japanu. U poslednje veme se uzgajaju širom sveta. Mada u Srbiji nedovoljno a uzrok je neinformisanost stanovništva o njihovoj lekovitosti. Uglavnom se uzgajaju zbog jaja i mesa. Jaja japanske prepelice imaju visoku biološku vrednost a meso veoma nizak sadržaj holesterola. Jedna je od najotpornijih ptica. Retko obolevaju jer im je imunitet veoma visok.

Odrasle ženke japanske prepelice su generalno veće od mužjaka. Teške su u rasponu od 120-160 grama. Mužjak je nešto manje težine oko 100-140 grama. Mali pilići imaju težinu 6-7 grama kad se izlegu, mrku boju sa žutim prugama, opisuje ovu vrstu ptica japanskeprepelice.net 

Najnovije