Папа који има 88 година, попео се до Светих врата инвалидским колицима путем рампе. Након што је кратко остао у тишини покуцао је на Света врата која су изнутра отворила два “санпјетрина” како се називају радници Ватикана.
Након Папе у колицима, кроз врата је прошло око педесетак верника уз пуно деце из читавог света, од Ирана преко Нигерије као и кардинали.
Италијанску владу представљала је премијерка Ђорђа Мелониа у првом реду био и градоначелник Рима, Роберто Гвалтијери.
Након отварања Светих врата Папа је служио Божићну мису на бадње вече која је први званични догађај Свете године. Отварање Светих врата као и мису пратило је на хиљаде верника захваљујући и максималним екранима постављеним на Тргу Светог Петра.
Ритуал отварања Светих врата
Становници Рима су били ти који су тражили од Папе Бонифаћа VIII још 1300. године прокламује годину опроста.
Ритуал отварања Светих врата потиче из XV века и Папа је тај који их отвара и први пролази кроз њих.
Прво отварање Светих врата догодило се 1499. године и први Папа који их је отворио био Алесандро VI.
Након Папе, у току Свете године милиони ходочасника из целог света проћи ће кроз врата тражећи опрост свих грехова.
За Папа Фрању је ово други Јубилеј након оног из 2015-16 који није био традиционалан, наиме Јубилеј се слави на сваких 25 година, већ “изванредан”.”Ја сам пролаз: ко кроз мене прође, спаси се”.
Речима 118. псалма Папа Фрања је прошао кроз врата и на тај начин постао први Ходочасник наде јер. “то су врата Господња и кроз њих пролазе праведници”.
Ово је и последњи Јубилеј за Папу Фрању с обзиром на његову годину (88) и на чињеницу да се следећа Света година слави 2050.године.
Почетком децембра су радници Ватикана чекићима срушили зид иза кога се налазе врата на Светом Петру извадивши запечаћену кутију са кључевима што је знак да врата нису отварана сем за време Јубилеја.
Садашња врата Светог Петра постављена су 1949. године, и поклон су Швајцарске Ватикану. Украси на вратима у четири реда бронзаних плочица (њих укупно 16) причају о историји човека од првобитног греха до васкрсења Христа спаситеља.
То нису једина Света врата доступна верницима. У наредних неколико дана биће отворена и остала света врата на три базилике у Риму, (Сан Ђовани у Латерану, Санта Марија Мађоре и Сан Паоло Фуори ле Мура), а такође ће бити отворена и посебна базилика у затвору Ребибија, што је први пут у историји.
Такође, изнад светих врата на базилици Свети Петар по први пут у историји налази се и веб камера преко које је било могуће пратити отварање врата.
У реновирани Рим стиже више од 35 милиона ходочасника
Током ове свете године 2025. у Рим ће стићи више од 35 милиона ходочасника. У град ће доћи и више од милиона младих у току Јубилеја Младих и јубилеја адолесцената. Први се одржава крајем јула а други крајем априла.
Јуче је отворено и Пјаца Пиа, симбол овог Јубилеја, највећа пешачка зона у Риму на којој може да стане 150.000 људи.
Током ове године у Риму је било отворено око 600 градилишта од којих је њих 64 већ завршено, попут Фонтане ди Треви, а остали ће бити завршени током 2025. када ће Рим заблистати у новом светлу.
Папа је на свом Х профилу написао да је ову годину желео да посвети нади.
“Јубилеји су драгоцени моменти у нашем животу, како за нас као индивидуа тако и за читаво друштво. Ради се о прилици која служи за размишљање, окупљање и ослушкивање онога што Свети Дих има да нам каже”, написао је Папа.
Поштанска марка посвећена Јубилеју
Поводом отварања Светих врата те свечаног почетка Јубилеја, издата је и поштанска маркица по цени од 1,30 евра.
Вињета приказује догађања из “Инструмента Траслатионум” из 1590. године коју је креирао Ђокомо Грималди, под насловом “Папа Бонифације VIII најављује прву Свету годину 1300. године”, која се чува у Венеранда Библиотеца Амбросиана у Милану.
Мере сигурности у Риму
Мере сигурности у току Јубилеја су повећане. Наиме, осим уобичајених снага реда, на сигурности свих који ће се у току године наћи у Риму свакодневно ради још 700 припадника снага реда.
Током отварања Јубилеја читава зона око Ватикана била је под посебним надзором, а на терену су биле и јединице са псима, снајперисти и специјалне јединице против бомби.
Свако ко се налази на Тргу Светог Петра морао је да прође кроз детекторе метала, а укључен је и велики број дронова.