среда, 25.12.2024, 05:50 -> 05:52
Извор: РТС
Аутор: Оливера Савић
Универзитетски клинички центар Србије требало би ускоро да на крову добије простор за слетање хеликоптера. Нису ретке ситуације када од брзине транспорта зависи живот.
У Горску службу спасавања стигао је хитан позив – скијаш је повредио главу на неприступачном терену. Захваљујући хеликоптерском транспорту од Копаоника до београдског Универзитетског клиничког центра (УКЦС) пацијент је стигао за око један сат. Стојан Марић, лекар, један је од оних који се често суочава са сличним ситуацијама.
“Повређени може да буде у гондоли или на неком неприступачном терену, кад га спакујемо помоћу сајле или винче из хеликоптера, спасилац са повређеним иде горе, улази и онда се ради даљи транспорт, сви морају да раде синхронизовано. Горска служба има тридесетак спасилаца који су прошли основну обуку”, каже др Марић.
Значај хелидрома у овим интервенцијама је велики, посебно за пилоте хеликоптера који се труде до што пре стигну до најближег здравственог центра.
Директорат за цивилно ваздухопловство донирао је 12 милиона динара за прву фазу пројектовања и изградње хелидрома на УКЦС.
“Препоручили смо измену у смислу подлоге на коју се приземљују хеликоптери, њене равности, нагиба, а посебан део пројекта чине зоне приласка које морају да буду дефинисане и које олакшавају пилотима хеликоптера да безбедно слећу заједно са пацијентима које возе и којима је потребна помоћ”, каже Ђорђе Брдарски из Директората за цивилно ваздухопловство.
Изградња хелидрома на 11. спрату нове зграде Универзитетског клиничког центра Србије намењена је указивању хитне медицинске помоћи у сложенијим интервенцијама.