JEDNA od najčešćih dilema tokom letnjih vrućina jeste da li je isplativije da klima-uređaj radi neprekidno ili da se uključuje samo kada je potrebno.
Foto: marialien / Alamy / Profimedia
Mnogi smatraju da će smanjiti račun za struju ako klimu često pale i gase na svakih 20 do 30 minuta. Međutim, takva praksa dodatno opterećuje kompresor, izaziva neprijatne oscilacije temperature u prostoru i može da dovede do veće potrošnje električne energije.
S druge strane, stručnjaci iz engleskog Fonda za uštedu energije navode da ni neprekidno hlađenje ili grejanje tokom celog dana nije najekonomičnije rešenje, jer objekat konstantno gubi energiju, pa uređaj mora stalno da nadoknađuje temperaturne gubitke.
Najbolji način korišćenja klima-uređaja zavisi od vrste uređaja koji posedujete, ali i od toga koliko vremena provodite van doma, piše 24sedam.
Kod modernih inverter klima preporuka je da ostanu uključene i kada nakratko napuštate prostor. Njihov kompresor radi promenljivom snagom i neprekidno prilagođava rad zadatoj temperaturi, pa je energetski efikasnije da održava stabilne uslove nego da se često uključuje i isključuje.
Sa druge strane, standardne klime starije generacije, koje funkcionišu po principu potpunog uključivanja i gašenja, trebalo bi ugasiti svaki put kada izlazite iz prostorije, jer u takvim uslovima troše više energije.
Ipak, jedno pravilo važi za sve uređaje – ukoliko duže vreme ne boravite u prostoru, klima-uređaj treba isključiti. Stručnjaci ističu da je korišćenje klime samo kada je zaista potrebna i dalje najbolji način da se smanji potrošnja električne energije i uštedi novac.








