понедељак, 22.06.2026, 09:10 -> 09:23
Извор: РТС
Након вишемесечне кризе која је уздрмала светско тржиште енергије, танкери поново плове кроз Ормуски мореуз. Уредница портала “Енергија Балкана” Јелица Путниковић изјавила је за РТС да ће на тржишту енергената и даље бити турбуленција, али да се назире стабилизација. Војни аналитичар Владе Радуловић сматра да Меморандум о разумевању између САД и Ирана представља корак напред, али да није довољан за коначан мир на Блиском истоку.
Питање које постављају владе, берзе и енергетске компаније није да ли је пролаз кроз Ормуски теснац отворен, већ колико је безбедан.
Вашингтон тврди да је саобраћај у Ормуском мореузу обновљен, али стручњаци упозоравају да ће уклањање мина, повратак осигуравача и нормализација поморског саобраћаја трајати недељама.
Кроз Ормуски мореуз пролази око петине светске трговине нафтом и сваки нови инцидент тренутно се одражава на цене енергената, инфлацију и привредни раст широм света.
Постепена стабилизација
Јелица Путниковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекла је да је нафта од јутрос поново појефтинила, што је сигнал да тржиште позитивно реагује на наставак транспорта.
“Било је много танкера натоварених нафтом који су чекали испред лука да се мореуз отвори. Сада нема опасности да ће неко гађати танкере. Ирански званичници су поручили да желе што пре да се врате производњи и извозу сирове нафте, јер им је важно да обнове приходе. То указује на постепену нормализацију ситуације”, објашњава Путниковићева.
Сматра да би цене нафте могле наставити да падају, али упозорава да су преговори тек почели и да ће, све док не буде постигнут коначан споразум, бити турбуленција на тржишту енергената.
“Сигурно је да ће заливске земље покушати да надокнаде губитке у приходима и испорукама нафте настале током кризе”, истиче Путниковићева.
Напомиње и да Европа постепено одустаје од руске нафте и гаса и настоји да води рационалну енергетску политику, али да ће остати рањива све док не успостави стабилан и одржив енергетски систем.
Надмоћ јефтиијих средстава за ратовање
Владе Радуловић сматра да Ормуским мореузом тренутно управљају дипломатски процеси и да Меморандум о разумевању између САД и Ирана представља корак напред, али не и коначан договор који би обезбедио трајни мир.
“Друго питање је ситуација на терену – шта ћемо са минама и обезбеђивањем пловних коридора. Суштина је да је поновно отварање Ормуског мореуза процес који ће потрајати”, наводи Радуловић.
Додаје да су се велике силе у више наврата прецениле у сукобима са противницима које су сматрале слабијим.
“То смо видели у Украјини, а делимично и у другим конфликтима. Сведочимо новом начину ратовања, у којем мање и слабије снаге, користећи лако доступна и релативно јефтина средства, могу да нанесу значајну штету далеко надмоћнијем противнику који располаже софистицираном и скупом војном опремом. Много је отворених питања која би требало решити у року од 60 дана, колико предвиђа Меморандум”, каже Радуловић.








