Zoran Živković pozvao opoziciju na ujedinjenje, reakcije nisu baš pozitivne
Analitičari smatraju da se u opoziciji još oseća raskol oko bojkota junskih lokalnih izbora
- Marko Tašković Novinar rubrike politika
Sudeći po reakcijama na poziv od pre nekoliko dana, koji je stigao od Zorana Živkovića, bivšeg premijera Srbije, ujedinjenje opozicije je na dugom štapu. Gotovo niko nije apriori pozitivno odgovorio na njegovu ideju koju je, istini za volju, prva pokrenula Demokratska stranka (DS). Analitičari ocenjuju da se u opoziciji “još osećaju posledice raskola” u vezi sa bojkotom lokalnih izbora u junu prošle godine.
Živković je svoju ideju o udruživanju, čak i oročio – da vreme za dogovor bude do 15. januara. Predložio je da do ujedinjenja dođe na dva načina:
Blic preporučuje
- Udruživanjem u jednu stranku koja bi se zvala Nova demokratska stranka
- Stvaranjem koalicije
Zanimljivo, Živković demokratskom opozicijom smatra samo četiri stranke:
- Demokratsku stranku
- Narodni pokret Srbije
- Kreni-promeni
- Zeleno-levi front
Na njegovom spisku, slučajno ili namerno, nisu se našli, recimo, SSP Dragana Đilasa niti SDS Borisa Tadića.
A šta kažu oni koje je Živković pozvao?
DS: “Nije opcija”
Srđan Milivojević, predsednik DS, navodi za “Blic” da “integrativni procesi u opoziciji jesu bitan uslov da bi se smenio režim” i da su se u DS time vodili kada su uputili poziv na veliko okupljanje oko Demokratske stranke, “simbola borbe protiv jednoumlja”.
– Ponovni pokušaji pravljenja nekakve nove demokratske stranke, uz gašenje stranke koja baštini tradiciju dužu od jednog veka, za demokrate nisu opcija – rekao je on.
Dodaje da su u DS za “sve druge dogovore, u smislu integrativnih procesa, otvoreni za iskrene borce protiv nečoveštva koje vlada”.
ZLF: “Ne skretati pažnju sa studentske borbe”
U Zeleno – levom frontu (ZLF) ističu da su “trenutno posvećeni podršci studentima i njihovim blokadama”.
Kako kažu, pružaju punu podršku studentima jer je to “najbolja borba protiv režima u poslednjih 12 godina”, zbog čega misle da “ne treba skretati pažnju sa te borbe”.
Dodaju i da su “otvoreni za sve kad bude došlo vreme”.
Aleksić: Moć u rukama naroda
U Narodnom pokretu Srbije nisu želeli konkretno da se izjašnjavaju o pozivu bivšeg premijera Srbije, ali je lider tog pokreta Miroslav Aleksić ocenio da su studentske blokade i protesti poljoprivrednika “pokazali da je moć u rukama naroda, a ne onih koji trenutno donose političke odluke”.
Foto: Milan Ilić / Ringier
Zato će, po njemu, vlast morati da pristane i “na zahteve studenata i utvrđivanje krivične odgovornosti, a zatim i na sređivanje biračkih spiskova i drugih izbornih uslova, kao i uspostavljanje tehničke vlade koja treba da omogući održavanje fer i poštenih izbora kada za to dođe vreme”.
Manojlović: “Ključ je u masovnim pokretima”
Ni Savo Manojlović, lider Pokreta “Kreni-promeni” nije želeo da se izjašnjava o Živkovićevoj ideji, ali je prethodnih dana izneo mišljenje da “opozicija koja funkcioniše kao privatna firma jednog lidera nikada neće pobediti sistemsku korupciju u Srbiji već je ključ u masovnim pokretima i strukturama koje svakodnevno okupljaju ljude”.
Foto: Strahinja Aćimović / Tanjug
U SSP nisu hteli da komentarišu to što ih Živković ne vidi kao deo “ujedinjene demokratske opozicije”.
Tadić: “Suprotno svemu za šta se studenti bore”
Sa druge strane, Boris Tadić, bivši predsednik Srbije i lider SDS, kao da je razočaran što se njegov SDS ne nalazi na Živkovićevom “spisku za ujedinjenje”. Kako kaže, “ovakvi pozivi na suštinski podele u opoziciji su suprotno svemu za šta se studenti bore“.
Foto: Mitar Mitrović / Ringier
Dodaje da je to “direktno podrivanje projekta ujedinjenja Demokratske stranke i mešanje u taj već započeti projekat”
Posle svega, postavlja se pitanje da li opozicija nakon nekoliko neuspešnih pokušaja ujedinjenja (Savez za Srbiju, Ujedinjeni za pobedu, Srbija protiv nasilja) ne želi više da ide tim putem?
“Osećaju se posledice raskola zbog bojkota”
Vladimir Milutinović, filozof i politički analitičar, razloge opreza unutar opozicije nalazi, pre svega, u bliskoj prošlosti.
Foto: Nemanja Jovanović / Tanjug
– Sigurno je da se još osećaju posledice raskola oko bojkota junskih izbora. Taj sukob i rasprava koja je sledila produbili su jaz unutar opozicije. Međutim, sad situacija zahteva da se to prevaziđe što pre – smatra Milutinović.
Dodaje da “tu postoji mali problem” jer “studenti istrajavaju u tome da su protesti nestranački i izbegavaju kontakt s opozicijom”.