5.8 C
Belgrade
Friday, January 24, 2025
HomeVestiPerete garderobu na 40°C? Stručnjaci upozoravaju ZAŠTO TO NIJE DOBRO: Evo koja...

Perete garderobu na 40°C? Stručnjaci upozoravaju ZAŠTO TO NIJE DOBRO: Evo koja temperatura je najbolje rešenje

-

Slobodno vreme

Evo zašto nije dobro garderobu u veš mašini prati na 40°C – ova temperatura je idealna

Stručnjaci otkrili zašto je pranje veša na 60°C najbolje rešenje

Pranje na 40°C može biti kompromis samo za osetljive tkanine

Veš mašina je jedan od najvažnijih i najkorišćenijih aparata u svakom domu. Omogućava lako i efikasno pranje i dezinfekciju odeće, bez potrebe za velikim trudom. Zahvaljujući unapred postavljenim programima, uređaji nude opcije za različite vrste tkanina – od 30°C ili 40°C za osetljivu odeću, do 60°C ili 90°C za otpornije materijale i posteljinu. Ipak, postavlja se pitanje koja temperatura zaista “ubija” najveći procenat bakterije?

Foto: Damian Lugowski / shutterstock

.

Osim standardnih, tu su i brzi i ekološki programi, popularni zbog uštede energije i pogodni za manje prljave stvari. Međutim, navike pranja u domaćinstvima često se razlikuju i ne uključuju sve preporučene mere opreza. Stručnjaci upozoravaju da se, bez obzira na odabir programa, preispitaju uvrežene navike kako bi se obezbedila maksimalna higijena i sigurnost.

Pročitajte još

Kako većina pere odeću?

U vremenu visokih troškova energije i manjka slobodnog vremena, posebno u velikim porodicama, nije lako pridržavati se pravila iz uputstva. Mnogi ljudi ne razdvajaju pamuk i sintetiku, već, na primer, odvajaju samo po bojama.

U takvim uslovima, često se smatra da je dovoljno prati na 30°C, a neki podižu na 40°C kako bi postigli kompromis između čistoće i uštede. Međutim, stručnjaci objašnjavaju da ova temperatura nije dovoljna za sigurno uklanjanje bakterija i mikroba iz odeće.

Savršeno pranje prema NHS-u

Pranje na 40°C jeste praktičan izbor za one koji žele da uštede energiju i sačuvaju osetljive tkanine. Ipak, ova temperatura nije dovoljna za eliminaciju bakterija i mikroorganizama, posebno kada su u pitanju donji veš, peškiri i posteljina. Stručnjaci, poput onih iz britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS), preporučuju podešavanje veš mašine na 60°C kako bi odeća bila zaista dezinfikovana. Na ovoj temperaturi uništavaju se patogeni, čime se značajno smanjuje rizik od prenosa bolesti.

Pranje na 60°C – najsigurnije rešenje

Entoni Hilton sa Univerziteta Aston ističe da nejasnoće oko ove teme mogu ugroziti higijensku sigurnost u domu. Stoga, kako biste osigurali veću zaštitu, pranje na 60°C, uz odgovarajuće deterdžente i pravilno sušenje, predstavlja najsigurnije rešenje.

Međutim, treba napraviti razliku: dok pranje na višim temperaturama garantuje dublje čišćenje, ono može oštetiti pojedine osetljive tkanine. Materijali poput vune, svile i sintetičkih vlakana mogu se oštetiti na 60°C, što dovodi do skupljanja, gubitka elastičnosti ili deformacije odeće.

U ovim slučajevima, ili kada odeća nije jako prljava, pranje na 40°C i dalje može biti kompromis, posebno ako se koristi deterdžent s dezinfekcionim svojstvima ili dodaje izbeljivač prilagođen obojenim tkaninama.

Najnovije