-2 C
Belgrade
Saturday, January 11, 2025
HomeVestiNAJČUDNIJA "ZEMLJA" U SRCU EVROPE! Priznaje je 112 država, ima pasoš i...

NAJČUDNIJA “ZEMLJA” U SRCU EVROPE! Priznaje je 112 država, ima pasoš i 3 državljana, A NI KILOMETAR IMOVINE: Evo kakve veze ima sa Srbijom

-

Vesti Svet

Najčudnija “zemlja” u srcu Evrope! Ima pasoš i 3 državljana, evo kakve veze ima sa Srbijom

Malteški viteški red je suvereni subjekt međunarodnog prava bez teritorije

Red ima oko 13.500 članova, uključujući vitezove, dame i sveštenike

Malteški viteški red (MVR) je suvereni subjekt međunarodnog prava bez ikakve sopstvene teritorije. Poznat je i pod imenom Malteški vitezovi ili Malteški red. Ono što je specifično jeste da 112 zemalja priznaje suverenitet MVR-a, zvanično ima samo tri državljana, izdaje svoje pasoše, ali nema nikakvu teritoriju.

Foto: ALBERTO PIZZOLI / AFP / Profimedia / Profimedia

Malteški viteški red

U pitanju je viteški i verski red Rimokatoličke crkve, najstariji takvog tipa u svetu.

MVR ima status posmatrača u Ujedinjenim nacijama. Ima diplomatske odnose sa 104 države i ambasadore u velikom broju zemalja. Prema međunarodnom pravu, Malteški red je suverena formacija, a zbog ove činjenice se često tretira i kao država.

Ima pasoš i valutu, ali ne i teritoriju

Međutim, suverenitet se nekad posmatra samo na nivou diplomatskih misija, ali ne kao kod suvereniteta jedne države. Neki ga, pak, smatraju malom državom.

Državna uprava Malteškog reda izdaje svoje pasoše, štampa sopstvenu valutu, poštanske markice, pa čak izdaje i registarske tablice. Red je prvenstveno katolička humanitarna organizacija, ali takođe tvrdi da ima suvereni status.

Kako je nastao Malteški red

U Jerusalimu je 1080. osnovana bolnica za staranje o siromašnim hodočasnicima. Bolnica je 1099. dobila status verskog i viteškog reda, kako bi “branila Svetu zemlju”. Papa je ovaj status zvanično priznao 1113. godine.

Red je neko vreme delovao sa Rodosa gde je imao suverenost, a kasnije sa Malte gde je bio vazalna država.

Kako MVR funkcioniše

Red predvodi Veliki majstor, koji deluje kao njegov šef države i verski vođa. Ima ustav i funkcioniše po kanonskom pravu i međunarodnom pravu.

Red se fokusira na humanitarnu pomoć, medicinsku pomoć, pomoć u katastrofama i “zaštitu hrišćanskih vrednosti”. Svoj rad obavlja preko nacionalnih udruženja, humanitarnih agencija i diplomatskih misija širom sveta.

Sedište MVR-a se nalazi u Rimu i uživa eksteritorijalnost kao ambasada. Redu se dodeljuju operativne privilegije u zemljama sa kojima ima sporazume.

Finansiranje se vrši preko donacija, poklona, zaostavštine i raznih partnerstava.

MVR nema “stanovnike” u konvencionalnom smislu, već samo tri državljana. Umesto toga, čine ga članovi, volonteri i osoblje širom sveta. Red ima oko 13.500 članova, uključujući vitezove, dame i sveštenike. Ima više od 100.000 volontera i 42.000 medicinskog osoblja širom sveta.

Odnosi sa Srbijom

Diplomatski odnosi Srbije i Malteškog reda uspostavljeni su sredinom 19. veka. Za vreme rata 1885. između Kraljevine Srbije i Kneževine Bugarske, Malteški red je donirao srpskim železnicama sanitetski voz od 10 kola, koji je saobraćao na relaciji Beograd-Niš. Dolaskom komunista na vlast Jugoslavije, nakon Drugog svetskog rata, diplomatski odnosi se prekidaju.

Međutim, ponovo su uspostavljeni 2001. godine. Malteški red je učestvovao u projektu humanitarne pomoći deci u Priboju, kao i u projektu obuke za transplantaciju organa, a donirao je i 100.000 evra za objekte namenjene deci oboleloj od raka u unutrašnjosti Srbije.

Ambasador MVR-a Di Luka je od strane patrijarha Irineja odlikovan ordenom cara Konstantina.

Najnovije