7.7 C
Belgrade
Wednesday, January 8, 2025
HomeVesti"VEOMA RETKA VOJSKA" Srbija koristi oružje i opremu iz četiri velike...

“VEOMA RETKA VOJSKA” Srbija koristi oružje i opremu iz četiri velike zemlje, na spisku uskoro i peta: “Najraznovrsnija snaga u regionu”

-

Vesti Društvo

Srbija koristi oružje i opremu iz Rusije, SAD, Francuske, Kine i sada Izraela

Vojska Srbije jedna koristi oružje iz Rusije, SAD, Francuske, Kine i Izraela

Srbija nedavno zaključila ugovor sa izraelskom kompanijom za nabavku raketnog artiljerijskog sistema PULS

Vojska Srbije je jedna od najraznovrsnijih snaga u regionu pošto koristi oružje iz Rusije, SAD, Francuske, Kine i sada Izraela, piše sajt “Eurasian times” i navodi da je Srbija nedavno zaključila ugovor vredan 335 miliona američkih dolara sa izraelskim vojnim gigantom “Elbit Systems”, kako bi nabavila najmoderniji raketni artiljerijski sistem PULS.

Foto: Ronite / Wikipedia

Izraelski raketni artiljerijski sistem PULS

Indijsko – kanadski portal “Eurasian times” tekst o vojsci Srbije objavio je pod naslovom “Veoma retka vojska! Upoznajte balkansku zemlju koja koristi američko, kinesko, rusko, francusko i izraelsko naoružanje”.

Blic preporučuje

Jedna balkanska zemlja sa turbulentnom prošlošću ulaže velike napore kako bi modernizovala svoje oružane snage usred rastućih tenzija sa susedima. Ipak, u nastojanju da se modernizuje, vojska te zemlje se pojavila kao jedna od najraznovrsnijih snaga u regionu, koristeći opremu iz Rusije, SAD, Francuske, Kine i sada Izraela – navodi sajt “Eurasian times“.

U tekstu se dodaje da je kao deo te modernizacije “Srbija nedavno zaključila ugovor vredan 335 miliona američkih dolara sa izraelskim vojnim gigantom Elbit Systems kako bi nabavila najmoderniji raketni artiljerijski sistem PULS (Precise and Universal Launching System) i izviđačke dronove Hermes 900 MALE”.

Elbit PULS je sofisticirani, modularni, višekalibarski raketni artiljerijski sistem koji omogućava operateru da bira različite municije u zavisnosti od zahteva misije, zahvaljujući svom asortimanu raketnih kalibara – opisuje “Eurasian times”.

PULS može da lansira rakete različitog kalibra

Kako kažu, PULS može lansirati rakete različitog kalibra:

  • 122 mm sa dometom od 40 kilometara
  • 160 mm sa dometom od 45 km
  • 306 mm sa dometom od 150 km
  • kao i teške rakete i projektile poput EXTRA i Predator Hawk sa dometom od oko 300 kilometara

Time se poboljšava svestranost platforme, ocenjuje se u tekstu.

– Što je još važnije, PULS je neutralan u pogledu platforme i ima modularnu arhitekturu. To u suštini znači da se može integrisati na različite šasije na točkovima ili gusenicama različitih veličina, uključujući 4×4, 6×6 i 8×8 – piše “Eurasian times”.

“Pogodan za savremena bojišta”

Dodaje se da artiljerijski sistem PULS “može funkcionisati samostalno ili biti integrisan u već postojeće mreže komandovanja i kontrole”.

– Pored toga, ovaj najsavremeniji artiljerijski sistem može dobiti informacije o ciljevima direktno od isturenih posmatrača, radara ili bespilotnih letelica (UAV-ova). Svestranost i precizne sposobnosti ciljanja čine PULS izuzetno pogodnim za savremena bojišta gde su prilagodljivost, brzina i tačnost ključni – analizira indijsko – kanadski sajt.

“Geopolitičko rivalstvo sa Hrvatskom”

Kako ocenjuju, nabavka ovog sistema pokazuje “posvećenost Srbije jačanju svojih odbrambenih kapaciteta” jer je “suočena sa rastućim regionalnim tenzijama i geopolitičkim rivalstvom sa Hrvatskom”.

Srpska kupovina sistema PULS usledila je nakon hrvatske nabavke američkog visokopokretnog artiljerijskog raketnog sistema (HIMARS). Zapravo, srpski lider Aleksandar Vučić naglasio je sofisticirane sposobnosti izraelskih sistema u onome što se činilo kao pokušaj da se sistem PULS predstavi kao direktna protivmera hrvatskom širenju vojnih kapaciteta – navodi “Eurasian times”.

“Sa Hermesom 900 Srbija će bolje pratiti razvoj pretnji u regionu”

Osim sistema PULS, Srbija je nabavila i izviđačke dronove Hermes 900 MALE, otkriva ovaj sajt.

Foto: Abir Sultan / EPA;

Elbit Hermes 900

Hermes 900 je bespilotna letelica srednje visine i dugog trajanja (MALE) sa autonomijom od oko 36 sati i dometom od oko 1.000 kilometara. Sa kapacitetom korisnog tereta od 300 kilograma, ovaj dron nudi svojim operaterima najsavremenije sposobnosti za prikupljanje obaveštajnih podataka, nadzor i izviđanje (ISR). Uz pomoć ove bespilotne letelice, Srbija će biti bolje pozicionirana da prati razvoj pretnji u regionu – ocenjuje “Eurasian times”.

Oprema nabavljena sa Zapada

U tekstu se, između ostalog, podseća da Srbija koristi “niz vojne opreme nabavljene sa Zapada, posebno iz SAD, Francuske i Nemačke”.

Foto: Lewis Joly / Tanjug/AP

Francuski lovac “Rafal”

Jedna od najznačajnijih nabavki sa Zapada u poslednje vreme nesumnjivo su francuski lovci “Rafali”. Takođe, Srbija koristi američki izviđački avion PA-34 Seneca, radar AN/TPS-70, kao i oklopna vozila Humvee i BearCat-G3, između ostalog. Oružane snage Srbije imaju i nekoliko neoklopljenih višenamenskih vozila i višenamenski helikopter H145M nabavljen iz Nemačke – piše “Eurasian times”.

“Oprema bazirana na sovjetskoj tehnologiji”

Međutim, kako kažu, ova oprema zapadnog porekla “čini relativno manji deo njihove vojne opreme”.

Kao i nekoliko drugih istočnoevropskih ili balkanskih zemalja, vojna oprema Srbije bazirana je na sovjetskoj tehnologiji zbog godina političkih i kulturnih veza sa Moskvom. Na primer, srpsko vazduhoplovstvo koristi vojne avione iz sovjetskog doba, kao što je lovac MiG29, vojno transportni avion An-26, i vojne helikoptere Mi-35, Mi-17 i Mi-8 – navodi se u tekstu.

Foto: Vladimir Živojinović / Ringier

Mig – 29

Sledi podsećanje da srpska vojska, takođe, poseduje niz sistema za protivvazdušnu odbranu nabavljenih iz Sovjetskog Saveza, uključujući S-125 Neva, 2K12 Kub, 9K35 Strela-10 i 9K31 Strela-1, kao i ruski sistem za protivvazdušnu odbranu “Pancir”.

Srpske snage koriste veliki broj ruskih oklopnih sistema i artiljerije. Na primer, 2S1 Gvozdika služi srpskoj vojsci već dugo vremena, zajedno sa sopstvenom samohodnom haubicom Nora B-52. Pored toga, srpska vojska koristi modernizovane varijante tenka T-72 – ističe “Eurasian times, i dodaje da je to samo deo ruskog naoružanja koje Srbija “nabavlja i koristi već nekoliko decenija”.

“Jedina koristi kinesko oružje”

Međutim, kako kažu, rat u Ukrajini “gurnuo je Srbiju bliže Kini”.

Trenutno je Srbija jedina evropska zemlja koja koristi kinesko oružje – pre svega dronove i sisteme protivvazdušne odbrane. Beograd je 2019. godine nabavio kineski sistem protivvazdušne odbrane FK-3. To je izvozna verzija raketnog sistema HQ-22, uporedivog sa ruskim S-300. Sistem je isporučila Kina 2022. godine i od tada ga koristi srpska vojska – podseća “Eurasian times”.

U to vreme, kako piše, predsednik Srbije Vučić opisao je sistem kao „moćno sredstvo odvraćanja“ protiv potencijalnih napadača.

Pored HQ-22, Srbija koristi i kineski sistem protivvazdušne odbrane HQ-17AE. Godine 2020, Kina je takođe opremila Beograd sa šest borbenih dronova CH-92A i osamnaest laserski navođenih raketa FT-8C, koji mogu leteti do visine od 5.000 metara, pokriti radijus od 250 kilometara i postići maksimalnu brzinu od 200 kilometara na sat. Kasnije, Srbija je nabavila najsavremenije kineske bespilotne letelice CH-95 – zaključuje se u tekstu.

(Eurasian times)

Najnovije