Novi ste u Valorantu? Ovaj vodič će vam pokazati kako da igrate uspešno od samog početka. Otkrijte osnove FPS pucača i pet ključnih saveta za početnike da dominiraju vašom prvom rundom.
Taktički strelci kao što su Valorant i Counter Strike zahtevaju mnogo od novih igrača.
Za razliku od pucača za više igrača kao što su Call of Duti ili Battlefield, Valorant se mnogo više oslanja na taktičke sporazume sa vašim timom, strateško korišćenje vaših veština i precizan cilj.
Da bismo vam pomogli da uđete u svoju prvu rundu, ili ako samo tražite nekoliko saveta za početnike, saželi smo najvažnija pravila igre FPS pucačina.
Zato sedite i opustite se, jer nakon čitanja ovog vodiča više ne morate da se plašite kvačila 1v5. Doduše, malo adrenalina je uvek deo igre.
Kao i kod mnogih igara, zajednica u Valorantu nije uvek prijateljska. Paljenje i kritika su uobičajeni kao i komunikacija i taktička razmena.
Može biti zastrašujuće biti poslednji preživeli u rundi i osećati da su sve oči uprte u tebe.
Zato smo sastavili pet najboljih saveta za Valorant početnike. Ne radi se o strategijama esporta ili detaljnim savetima za ciljanje, već o osnovama kako se ne biste izgubili u prvoj igri.
Ali pre nego što počnemo, evo kratkog pregleda osnova za sve koji su novi u Valorantu:
Osnove
Valorant suprotstavlja dva tima od pet članova; prvi tim koji pobedi u 13 rundi pobeđuje.
Na početku, timovi su podeljeni u dve uloge:
Napadač: Cilj je postaviti i detonirati šiljak.
Branilac: Cilj je sprečiti postavljanje ili detonaciju šiljka.
Utakmica se sastoji od dva poluvremena od po 12 kola, nakon čega timovi menjaju uloge.
Pre nego što igra počne, svaki igrač bira agenta sa određenim veštinama.
Postoje četiri klase agenata:
Duelist: Agresivni borci, idealni za napad, obično vode igru i prvi zauzimaju prostor.
Inicijator: Dajte važne informacije o svom protivniku i podržite dueliste kada zauzimate sobe.
Sentinel: Podržite tim odbrambenim veštinama. Često savršen za zaštitu bokova.
Kontrolor: Promenite bojno polje strateškim sposobnostima, uglavnom dimnim sposobnostima.
Novi igrači počinju sa pet slobodnih igrača: Brimston, Džet, Feniks, Sova i Sage.
Više agenata može se otključati potpisivanjem ugovora sa agentima ili kupovinom za pravi novac.
Sistem ekonomije
Igrači počinju svako poluvreme sa 800 kredita za oružje, oklop i veštine. Dodatni krediti se zarađuju pobedničkim/gubitnim rundama, ubijanjem, postavljanjem šiljaka ili razoružavanjem.
Ekonomična runda (Eko): Minimalna oprema koja će biti bolje opremljena u kasnijim rundama.
Kupujte rundu (potpuna kupovina): Sa dovoljno kredita (minimalno 3.900 za Heavi Shield + Vandal/Fantom), tim kupuje punu opremu.
Force Round (Force Bui): Čak i ako imate malo kredita, uložite sve da biste pobedili u rundi – visok rizik, ali potencijalno visoka nagrada.
Sada kada smo pokrili osnove, pređimo na najvažnije savete za početnike:
5 najboljih saveta za vredne početnike:
Pokret
Verovatno najvažnije pravilo da dobro šutirate u Valorantu i da ne promašite protivnika ni milju je da se ne pomerate dok šutirate.
U Valorantu, sva oružja se ponašaju drugačije u smislu trzaja i preciznosti. Uvek treba izbegavati prskanje – nekontrolisanu kontinuiranu vatru – i čučanje.
Međutim, postoje situacije u kojima prskanje može biti korisno, na primer kada postoji više neprijatelja koji vrebaju iza zida magle, ili kada nemate vremena da ciljate u glavu u borbi prsa u prsa.
Obično je tačnost ono što se računa. U duelu, jedan na jedan ili na daljinu, bolje je stati na trenutak dok pucate, a kretati se samo kada ne pucate.
Naročito kao početnik, trebalo bi da vežbate precizne pojedinačne udarce.
Ostanite mirni, čak i ako ne pogodite metu odmah – ovo se dešava mnogim ljudima. Uzmite si vremena, koncentrišite se na gađanje glava protivnika i ciljajte na direktne udarce u glavu sa dobro postavljenim udarcima.
Ako udarci u glavu ne uspeju, vežbajte mirno ciljanje u telo protivnika.
U zavisnosti od vašeg oružja, možda ćete moći da ubijete samo zaštićenog agenta sa punim zdravljem udarcem u glavu, ali su 3-4 dobro ciljana hica u telo često dovoljna za pobedu u duelu.
Timska igra i komunikacija
Ako još uvek nemate saigrača u Valorantu, vaša jedina opcija je da igrate solo u redu i nadate se da ćete naći pristojne saigrače. Ali ovo nije preporučljivo. Valorant je taktički timski strelac.
Dogovori, taktike, kombinacija vaših veština i razmena informacija o kretanju neprijatelja na mapi su veoma važni. Tim koji ne koristi glasovno ili tekstualno ćaskanje za objavljivanje važnih najava obično gubi.
Mnogi ljudi ovo potcenjuju, ali timska komunikacija je ključna za pobedu. Najbolji način da to uradite je da se igrate sa svojim prijateljima i kul ljudima koje ste upoznali u svojim solo igrama.
Još uvek niste sigurni kako da koristite glasovno ćaskanje? Ne brinite, svi početnici su takvi. Ne igrate u profesionalnim lobijima, igrate sa istomišljenicima koji nisu legende Valoranta.
Zato imajte samopouzdanja da komunicirate sa svojim timom, dajte saopštenja, prijavite štetu, razgovarajte o taktikama i iskoristite prednosti svog tima.
A ako treba, uvek postoji tekstualno ćaskanje. Opet, bolje je komunicirati u tekstualnom ćaskanju nego uopšte ne komunicirati.
Vredi toga!
Izbor oružja i štita
U Valorantu kupujete svoju opremu na početku svake runde. U zavisnosti od vašeg agenta, uređaji kao što su dimne ili šok granate se automatski uključuju u vaše sposobnosti i ne moraju se posebno kupovati.
Ali prvo: uvek kupujte štit.
Teški štit košta 1000 kredita i daje vam 50 dodatnih zdravstvenih poena. To je neophodno ako želite da nanesete više štete.
Razlika je značajna: bez štita, većina oružja će vas ubiti u trenu; sa punim štitom, vaše šanse za preživljavanje se značajno povećavaju.
Alternativa je REGEN štit, koji košta 650 kredita. Iako nudi samo 25 tačaka zaštite, napuniće se do dva puta nakon upotrebe.
Idealno ako imate budžet. Još jeftiniji je svetlosni štit za 400 kredita, koji jednom apsorbuje 25 štete.
Naša preporuka: Skoro uvek prvo kupite štit pre nego što se odlučite za oružje.
Izbor oružja u Valorantu je raznolik: možete birati između 5 pištolja, 2 automatske puške, 2 puške, 4 jurišne puške, 3 snajperske puške i 2 mitraljeza.
Svako oružje ima svoju snagu, domet i trzaj. Vandal, Fantom i Operator su posebno važni, mada bi trebalo da pogledate i Spectre, Šerifa, Odina i Maršala:
Vandal (jurišna puška): Snažna, konzistentna šteta na svim dometima (160 oštećenja u glavu). Veći trzaj, idealan za precizno gađanje. U suštini najbolje oružje.
Fantom (jurišna puška): Visoka brzina paljbe, mali trzaj, efikasan na srednjem do kratkom dometu. Nanosi manje štete od Vandala, ali je brži.
Operater (snajperska puška): Smrtonosna šteta na velikim udaljenostima, posebno hitcima u glavu. Sporo vreme punjenja i veliki trzaj, zahteva precizno nišanjenje.
Mape uma
Savladavanje više od deset mapa, od kojih se sedam rotira ove sezone, jedan je od najvećih izazova u Valorantu.
Kao što je pomenuto u odeljku Timska igra, ključno je znati mapu, razumeti uputstva svojih saigrača i identifikovati taktičke tačke.
Svaki ugao, svako mesto u Valorantu ima ime, kao što možete videti ovde:
Naravno, ne bi trebalo da sednete i naučite napamet Valorantov rečnik, ali razvijanje svesti o različitim nazivima lokacija na mapi će vam u velikoj meri pomoći u razvoju igre.
I ne radi se samo o tome da možete da prozovete tačna imena svojih saigrača; znanje mape će vam takođe pomoći da bolje procenite i procenite igru.
Ne brinite, uslovi će ostati za vas dok igrate i postajete iskusniji.
Obratite pažnju na to kako vaši kolege igrači komuniciraju i imena koja koriste za informacije o mapi i pokušajte da ih zapamtite.
Samo je pitanje vremena.
Pametno korišćenje sposobnosti agenta
Svaka sposobnost ima svrhu, a njihova mudra upotreba može značiti razliku između pobede i poraza.
Inicijatori kao što je Breach koriste Blinding ili Shockvave napade da nateraju protivnike da se zaklone, dozvoljavajući Duelistu kao što je Feniks da obezbedi lokaciju bombe i stvori prostor.
Ili kao u sledećem snimku: Fade grabi neprijatelje svojom sposobnošću Seize, a Duelist Raze savršeno baca granatu u područje, nanoseći ozbiljnu štetu.
Ključni princip je da se sposobnosti međusobno dopunjuju. Inicijator slabi neprijatelje, Duelist iskorišćava jaz, Kontrolor obezbeđuje područje, a Sentinel obezbeđuje same bokove ili bokove.
Dobro koordinisane veštine vam omogućavaju da nadmudrite neprijateljski tim i steknete strateške prednosti koje su gotovo uvek odlučujuće u igri.
U nižim rangovima, mnogi igrači ne komuniciraju jedni sa drugima i ne koriste dobro svoje veštine agenta kada igraju zajedno.
Koordinirajte sa svojim timom, planirajte akcije iznenađenja i pametno reagujte na taktike i agente vaših protivnika.
Ovo će znatno povećati vaše šanse za pobedu!
Bilo je to mnogo informacija, ali nadamo se da se osećate dobro pripremljeno i da ste osetili ukus za Valorant! Pridržavajte se ovih pravila i vaša prva runda bi trebalo da bude uspešna – ili barem veoma zabavna.