Beograd je tokom 2024. organizovao sedam Evropskih i Svetskih prvenstava, a u susret 2025. godini gost emisije „Sportal jutro“ je sekretar za sport i omladinu Grada Beograda Nikola Penić.
Mnogo toga je za ponos, što nekadašnju parolu pretvara u činjenicu – Beograd je svet!
Crvena zvezda i Partizan takođe su veliki promoteri Beograda kroz takmičenje u najjačoj košarkaškoj ligi Evrope – Evroligi! Dupke puna Beogradska arena postala je atrakcija i među strancima, a ove godine i prestižna fudbalska Liga šampiona se vratila u glavni grad.
Vrhunski i amaterski sport, sportska infrastruktura, sistem koji brine o zdravlju sportista i školski sport – ključni su segmenti urađenog u godini na izmaku. O svemu tome, kao i o planovima za dolazeću 2025, od kojih će brojni ostati besplatni za građanstvo, razgovarali smo tokom emisije “Sportal jutro“.
Jesmo li dobro izbrojali – sedam Evropskih i Svetskih prvenstava u Beogradu tokom 2024? Zvuči fascinantno!
Sve ste tačno rekli. To je tako. Pa jeste, Beograd je epicentar sportskih dešavanja u ovom delu Evrope. skoro celu deceniju unazad, ali 2024. godina je zaista bila spektakularna. Imali smo i Evropsko prvenstvo u boksu, a ono što je interesantno za to takmičenje je da je prvi put u istoriji prvenstva Evrope u boksu bilo održano i za žene i za muškarce na jednom mestu. Zatim Svetsko prvenstvo u atletici, u krosu, imali smo Evropsko prvenstvo u MMA, imali smo zatim i Evropsko prvenstvo u plivanju. Mislim, ako se uzme u obzir da je bila olimpijska godina, zaista možemo da budemo ponosni što smo bili domaćini svih tih velikih i značajnih takmičenja. Zatim imali smo i Evropsko prvenstvo za školarce u odbojci. Gospodin Tanasković, koji je sada i predsednik Evropske federacije za školski sport, a inače je naravno i prvi čovek srpskog školskog sporta, ugostio je đake iz preko 100 zemalja. Baš je bilo otvaranje na Kalemegdanu, izgledalo je fantastično. Na ovim taimičenjima osvojili smo i pregršt medalja, naravno sve to bio fantastičan uvod za Olimpijske igre koje su održane u Parizu, gde smo zaista isto ostvarili odličan rezultat.
Nikola Penić
Vaša funkcija – čast, ali i obaveza. Na koja ostvarenja u 2024. ste posebno ponosni?
“Finansiramo preko 60 granskih saveza”
Moram da vam kažem, prvo, Sekretarija za sport i omladinu ima široke nadležnosti. Tu su i sportski centri, zatim mi na neki način predstavljamo malo ministarstvo finansija za ceo beogradski sport, finansiramo preko 60 granskih saveza, imamo i blizu 10 sportskih društava, 17 opštinskih saveza, tu se naravno nalaze i najznačajniji partneri Sekretarijata za sport i omladinu, tu su Sportski savez Beograda i Asocijacija za školski sport Beograda, o kojoj bi kasnije isto rekao par reči, s obzirom na to da smo baš u 2024. imali preko 40.000 učesnika na takmičenjima školskog sporta koje organizuje Asocijacija na odličan način. Tako da, ova takmičenja čiji je Beograd domaćin, a Beograd od 1934, 1935. godine prošlog veka organizuje velike i značajne takmičenja, mislim na Evropska i Svetska prvenstva, upravo u olimpijskim sportovima, bila su baš lepa promocija grada. Beograd jeste i kulturni, i ekonomski, i socijalni, pa na kraju i sportski centar ovog dela Evrope, pa u neku ruku je i normalno da sva ta takmičenja završe u našem glavnom gradu.
Nikola Penić
Grad vodi evropski i svetski šampion, proslavljeni vaterpolista Aleksandar Šapić. A uz njega ste i vi – neko ko je iz atletike, preko AK Crvena zvezda i Sportskog saveza Beograda došao na sadašnju funkciju. Nije čudno što je Beograd sportski grad.
Prvi put u istoriji gradonačelnik Beograda je u stvari vrhunski sportista, jedan od naših najboljih vaterpolista svetskih svih vremena, tako da ima potpuno razumevanje za kompletnu sportsku problematiku, a onda su i budžeti uvećani za ove poslednje tri godine. Administracija gospodina Šapića je učinila sve da zaista bude osetno bolje u svim sportskim subjektima na teritoriji grada Beograda. Imali smo niz nekih projekata koje smo realizovali po prvi put, kao što su sajmovi sporta, na svih 17 beogradskih opština. Zatim imali smo i besplatne bazene u okviru socijalnih mera koje gradonačelnik sprovodi od kako se nalazi na toj poziciji. Mislim, dosta toga je učinjeno. A ono na šta smo možda i najponosniji je osnivanje Zavoda za sport i medicinu sporta grada Beograda. Nadam se da ćemo u godinama koje su ispred nas uspeti da oživimo tu instituciju i zaista verujem da ona može u mnogome da restruktuira sam beogradski sport i pomogne kako vrhunskom sportu, tako i školskom sportu i naravno i rekreativnom na kraju krajeva.
Nikola Penić
“Stranci dolaze zbog atmosfere u Beogradskoj areni”
Ono o čemu se posebno priča u Evropi, to je učešće Zvezde i Partizana u Evroligi. Atmosfera koju prave Delije i Grobari nešto je posebno. Nema nedelje da se to ne istakne u svetu, čak i u NBA.
Beogradska arena, koja je vratila svoje prirodno ime, na svakoj utakmici Crvene zvezde I Partizana je dupke puna. Svedoci smo da i svtranci dolaze na utakmice. Malo gradova u Evropi ima dva tako velika kluba u košarci, kao što mi imamo Zvezdu i Partizan, dva velika sportska društva uopšte. U košarci mi imamo bogatu tradiciju, što smo mogli da vidimo i na reprezentativnom nivou, upravo na poslednjem takmičenju velikom, na Olimpijskim igrama, da smo, mislim, bili verovatno i najkvalitetnija košarkaška reprezentacija. Ali Zvezda i Partizan prave spektakl. Njihovi navijači zaista Beograd stavljaju na mapu svetskog sporta, to sve zaista izgleda fantastično. Naravno, ne bi bilo moguće da dođe do toga da nema vrhunskog rezultata, a za to su zaslužni gospoda Čović i Mijailović. Zvezda sada ima novog predsednika, uveren da će tako biti i ubuduće, da ćemo još dugo biti ponosni na naša dva kluba u Evroligi. A kada smo se dotakli Beogradske arene, ona je sasvim sigurno jedna od najznačajnijih sportskih objekata koje imamo. Ona naravno služi i za neke komercijalne sadržaje i ti sami se organizuju, pre svega mislim na koncerte, ali ono što je sigurno to je da je upravo taj objekat poslednjih 15-ak godina doneo veliki broj velikih i značajnih takmičenja u Beogradu i zahvaljujući postojanju tog sportskog centra i te dvorane mi smo i bili domaćini i Svetskog prvenstva u rvanju, i Svetskog prvenstva u boksu, i Svetskog prvenstva u atletici u dvorani i Evropskog prvenstva u vaterpolu. Znači, zaista veliki broj fantastičnih takmičenja je održano upravo u tom objektu.
“Sledeće godine tri decenije dočeka šampiona na Balkonu”
Iz Beograda se svake godine, pa i ove, u svet šalje slika veličanstvenog dočeka osvajača medalja na najvećim takmičenjima. Sledeće 2025. godine biće 30 godina od otvaranja Balkona u te svrhe, kada smo dočekali zlatne košarkaše 1995, a evo i ove 2024. bilo je veličanstveno sa našim olimpijcima na Balkonu Starog dvora.
Ove godine je bilo posebno zadovoljstvo zato što su bile olimpijske igre u pitanju. Ponovo smo pokazali da smo odlični. Istina, iImali smo i nekoliko pehova, pa je možda mogao broj medalja da bude i veći, ali broj tih zlatnih medalja je bio odličan. Imali smo tri zlata – Novaka Đokovića, naravno koji možda je bio i glavna figura Olimpijskih igara u Parizu. U stvari ne možda, nego sigurno. Zatim imali smo zlato vaterpolista i imali smo zlatnu medalju naših strelaca Mikić – Arunović. I to nas je popelo na toj lestvici, bili smo u prvih 30 zemalja po medaljama. Fantastičan rezultat. I onda je bilo potpuno normalno da se organizuje ovaj doček koji je, ja mislim, premašio naša očekivanja. Zaista je bio ogroman broj ljudi i mislim da su sportisti bili zadovoljni. Bilo je veliko zadovoljstvo ovo organizovati I podeliti buru emocija sa svima prisutnima.
Nikola Penić
“Renovira se 25.maj, slede Banjica, Pinki, Gedža…”
Infrastruktura je isto jedan bitan segment, ne samo u gradu Beogradu, nego u čitavoj Republici Srbiji. Brojne dvorane, trenažne hale, tereni su renovirani, a poznato je da su obnavljana I brojna igrališta za rekreativce, za sve građane, ne samo profesionalne sportiste.
To je istina. Upravo dok sad sedimo i razgovaramo, rekonstruira se Sportski centar Milan Gale Muškatirović na Starom gradu, popularni 25. maj. U toku je rekonstrukcija kompletnog sportskog centra, on će verovatno i biti završen do kraja 2025. Želim da istaknem da će se u drugom kvartalu 2025. početi sa izvođenjem radova i rekonstrukcijom sportskog centra na Pionirskom gradu. Zatim u trećem kvartalu počeće i radovi na Sportskom centru Banjica, tačnije Voždovac na Banjici. Biće rekonstruisani bazeni i biće rekonstruisana dvorana koju koriste pre svih rukometaši. Zatim, ono na što smo posebno ponosni to je da će u trećem kvartalu 2025. godine početi izgradnja novog olimpijskog bazena na Južnom bulevaru i to će biti verovatno prvi projekat te vrste poslednjih 30 godina koji će biti realizovan. Iako će i Pionirski grad dobiti bazen, ali on neće biti olimpijskih dimenzija, moći će da se koristi. Sve ove objekte, pored vrhunskih sportista, mogu da koriste i građani isto. Zatim u planu je i rekonstrukcija hale Ljubomir Ivanović Gedža, sportskog centra u Mladenovcu, a u 2026. Na red će doći I čuvena zemunska dvorana Pinki. Inače sve ove projekte izvodi Sekretarijat za investicije grada Beograda.
Nikola Penić
O Nacionalnom stadionu se više puta pričalo. I on će, osim fudbalskog karaktera, biti od komercijalnog značaja za Beograd.
Znamo svi, radovi su u toku. Stadion u Surčinu biće velelepan i verovatno jedan od najlepših u ovom delu Evrope. Setimo se, kada je Beograd dobio Beogradsku arenu, to je baš mnogo toga donelo gradu, kako od sportova, tako I od koncerata. Sigurno će tako biti I sa Nacionalnim stadionom, jer svi vole komfor, a on će pružati najmoderniji I najsavršeniji.
Nikola Penić
“Beogradski sajmovi sporta na radost dece i roditelja”
Beograd je dobio i Sajmove sporta. Još nešto lepo, masovno i korisno u prestonici.
Jeste, jeste. To smo počeli da realizujemo 2023. godine u svih 17 beogradskih opština. Ovaj projekat realizuje Sportski savez Beograda, zajedno sa opštinskim sportskim savezima. I mogu da kažem da je zaista odaziv veliki i ono što je bila ideja da, prilikom realizacije tih sajmova je da prosto ljudi koji žive na određenim opštinama mogu da vide šta od sportskog sadržaja, šta od sportskih klubova egzistira na njihovoj opštini. Znate i sami kako je u Beogradu – uvek je najbolji klub onaj najbliži klub. Tako da i roditelji gledaju da svoje klince upišu upravo na sportove koji na njihovim opštinama i postoje. Ovo je u stvari odličan put da sport dođe do svake porodice, prosto da vide koliko je ovaj projekat usmeren prema klincima, u stvari više se obraćamo roditeljima koji trebaju da dođu da prosto pogledaju šta se zaista događa u njihovom komšiluku, koji klubovi postoje, iz kojih sportova. Nekada i ne znaju da imaju šahovski klub ili da imaju plivački ili da imaju nastavni klub u svom kraju.
Nikola Penić
“Školski sport – nešto posebno, a tu je i nešto novo e-sport”
Na ovo se nadovezuju i aktivnosti u školskom sportu, koji ste pomenuli na početku razgovora. Tek tu je masovnost zastupljena, a naši najmlađi sportisti u prilici su da se takmiče i sa vršnjacima iz inostranstva.
Organizuju se takmičenja u 16 sportova na nivou svih škola, kasnije opština, onda se organizuje gradsko takmičenje kao finale, i onda najkvalitetniji školarci sa gradskog takmičenja u organizaciji Asocijacije školskih sportova Beograda odlaze na republičko, tj. Državno, pa na internacionalno. Zaista lepa priča. Vidimo I osećamo koliko su deca oduševljena ovim takmičenjima. Ove godine smo napravili čak i jedan pilot projekat sa fidžitalom. U stvari imali smo taj e-sport. koji je u ekspanziji na planetarnom nivou. Imali smo priliku da vidimo koliko su klinci u stvari zainteresovani da igraju basket, recimo tri na tri, na terenu, ili tako ispod koša, i onda nakon toga odu, sednu za kompjuter i kad se saberu stvari ta dva rezultata, onda se dobije pobednik. To je nešto novo i u svetu, realna budućnost i činjenica koju treba da prihvatimo. Možemo i moramo da pratimo sve trendove.
Kakva je saradnja sa republičkim sportom, konkretno s ministrom Zoranom Gajićem, vašim kolegom državnim sekretarom Markom Kešeljom?
Odlična. U komunikaciji smo stalno. Međutim, naše aktivnosti se ne prepliću previše. Imamo dva odvojena budžeta, imamo i različite nadležnosti. Mi, za razliku od Ministarstva sporta, imamo i te sportske centre o kojima vodimo brigu na nivou grada, ali u svakom slučaju ministar Gajić sa svojim timom ljudi radi odličan posao i mislim da su uslovi zaista zadržani vrhunskim sportom daleko bolje nego što su bili u smislu davanja.
“Beogradski maraton nastavlja da obara rekorde”
Na pomen sporta u Beogradu jedna od asocijacija je tracicionalna višedecenijska manifestacija Beogradski maraton.
Svi su ponosni na Beogradski marathon, sigurno svi. I mi u Beogradu, Srbiji i stranci koji učestvuju. To je manifestacija koja proživa i vrhunski sport, tako dolaze i najkvalitetniji svetski maratonci, posećuju Beograd upravo u trećoj nedelji aprila svake godine već 37 godina zaredom. I ono što mogu da kažem to je da je sve veći broj rekreativaca učestvuje. Pa imamo i Dečiji maraton, takođe ponos Beograda.
“Atletičari – primer svima zahvaljujući Veselinu Jevrosimoviću”
Maraton je iz atletske porodice, a atletika je vaš bazični sport. Pa kakva je situacija u gradskoj atletici, kakvi su planovi za 2025?
Jeste. Srpski atletski savez radi odličan posao, što se vidi I po rezultatima. Imali smo jedan period, kada se raspala velika Jugoslavija, tada smo imali samo Dragutina Topića i Dragana Perića, pa kad god zauzmu četvrto mesto na nekom velikom takmičenju, kao što je recimo bilo na Olimpijskim igrama u Atlanti, onda bude očaj. Sada je drugačija situacija, jer imamo čitavu plejadu asova koji već 10 godina beleže sjajne rezultate. Počev od Ivane Španović, preko svih ostalih do sada Angeline Topić koja sa Adnrianom Vilagoš predvode novu generaciju uspešnh atletičara. Sve to ne bi bilo moguće da država u ovih 10 I nekoliko godina nije opredelila značajna sredstva u atletski sport, napravila Atletsku dvoranu na Banjici, koja u infrastrukturnom smislu spada u najznačajnije objekte u Beogradu i Srbiji. Znatno se popravlja priča infrastrukture i posebno sam ponosan na moj sport, na atletiku. Gospodin Veselin Jevrosimović je u uneo jednu posebnu energiju kada je preuzeo srpsku atletiku, to je bilo 2008. ili 2009. godine kada sam radio u Atletskom klubu Crvena zvezda kao generalni sekretar, a tada sam bio I direktor atletskog takmičenja na Univerzijadi. Uz dobar tim ljudi koje je odabrao, gospodin Jevrosimović je napravio značajan istorijski rezultat u našoj kraljici sportova.
Nikola Penić
“Beogradski pobednik, Zlatna rukavica – tradicija koja ne jenjava”
I Beogradski pobednik u boksu, takođe, je tradicija duga više od pola veka.
Da, boks uživa podršku i republike i grada. I Zlatna rukavica tradicionalno se nalazi na spisku manifestacija koje finansira I podržava Sekretarijat za sport I omladinu, ali pored toga imamo još 100-tinak manifestacija koje grad podržava tokom godine. Mislim, uopšte, borilački sportovi su vrlo popularni kod nas. I ono što bih hteo da kažem je to već drugu godinu, bićemo domaćini i Evropskog prvenstva u MMA. Ima tih borilačkih sportova koji nisu olimpijski, a koji su izuzetno popularni, pa i na planetarnom nivou. Prosto znam šta se događalo u Beogradskoj areni upravo kada je u pitanju MMA sport, kada su pravljeni neki turniri. Tražila se karta više.
Nikola Penić
Naširoko je Nikola Penić pričao i o novoformiranom gradskom Zavodu za sport i medicinu sporta, a čitav intervju u sklopu emisije “Sportal jutro” pogledajte u našem Jutjub kanalu.
Pročitajte još: