-1.8 C
Belgrade
Wednesday, January 15, 2025
HomeVestiIma 36 godina i zaljubljenik je u naučnu fantastiku! Napustio je posao...

Ima 36 godina i zaljubljenik je u naučnu fantastiku! Napustio je posao u banci kako bi pokrenuo svemirski startap – vredi milione evra

-

Biznis Tech

Ima 36 godina i zaljubljenik je u naučnu fantastiku! Napustio je posao u banci kako bi pokrenuo svemirski startap

Blic

Rohit Jha sebe opisuje kao “velikog štrebera.”

Foto: shutterstock

.

Još u ranim godinama razvio je ljubav prema računarima, svemiru i naučnoj fantastici. Detinjstvo i mladost proveo je programirajući igre na polovnom računaru, posmatrajući zvezde teleskopom sa krova svoje škole i čitajući dela pisca naučne fantastike Isaka Asimova.

Danas je 36-godišnji Jha suosnivač i direktor Transcelestial-a, startapa specijalizovanog za svemirsku i komunikacionu tehnologiju. Njihova misija je da internet učine pristupačnijim razvijanjem i postavljanjem mreže lasera između stubova mobilnih mreža, uličnih svetiljki i drugih tačaka, stvarajući mrežu za komunikaciju sličnu optičkim kablovima.

Ljubav prema naučnoj fantastici

Jha je odrastao u Džamšedpuru, malom gradu u Indiji, koji je danas značajan industrijski centar. Tokom srednje škole izabran je za učešće u prestižnom Nacionalnom programu fizike, gde je učio o naprednim konceptima poput opšte relativnosti, teorije struna i kvantne mehanike.

Nakon srednje škole preselio se u Singapur, gde je dobio stipendiju za studiranje na Tehnološkom univerzitetu Nanjang. Tamo je studirao elektrotehniku i elektroniku. Tokom studija radio je na nekoliko značajnih projekata, uključujući prvi svemirski program Singapura i prvu domaću satelitsku misiju te zemlje.

Put ka rešenju problema s internetom

Nakon diplomiranja 2011. godine, Jha je radio u bankarstvu, specijalizujući se za visokofrekventno trgovanje u Kraljevskoj banci Kanade. Tada je identifikovao ključni problem:

“U bankarstvu sam konačno shvatio zašto internet ne funkcioniše kako treba“, kaže on. “Veliki deo mog posla bio je optimizacija latencije između svetskih trgovačkih centara. To znači koliko brzo možete preneti podatke između Njujorka i Čikaga ili Čikaga i Londona.”

Otkrio je da većina svetskog interneta dolazi preko mreže optičkih kablova položenih na dno okeana, koji spajaju kontinente. Ovi kablovi koštaju milijarde dolara, često stvaraju uska grla i kvare se zbog aktivnosti u okeanu.

“Ekonomika ovog procesa je potpuno pogrešno postavljena”, ističe Jha. Dok gradovi poput San Franciska ili Njujorka dobijaju prioritet, manje razvijeni regioni i udaljena sela često ostaju bez pristupa internetu.

Osnivanje Transcelestial-a

Godine 2015. Jha je napustio posao u banci i uzeo godinu dana odmora kako bi putovao. Sledeće godine osnovao je Transcelestial zajedno sa Mohamadom Danešom, koga je upoznao u startap akceleratoru Entrepreneur First u Singapuru.

Njihova vizija bila je da stvore “najveću telekomunikacionu kompaniju u svemiru.” Odlučili su se za lasere kao osnovu tehnologije.

“Laseri mogu prenositi podatke već decenijama, ali mi smo ih izvadili iz optičkih kablova i učinili bežičnim”, kaže Jha. “To omogućava brzinu optike, ali po ceni i brzini implementacije bežičnih tehnologija.”

Transcelestial danas

Do sada je kompanija prikupila oko 24 miliona dolara investicija, uključujući sredstva od Airbus Ventures, Wavemaker-a i In-Q-Tel-a.

Godine 2024, njihova tehnologija korišćena je na muzičkim festivalima Coachella i Stagecoach za poboljšanje internet pristupa za korisnike T-Mobile mreže.

Kompanija sada ima ambiciju da razvije konstelaciju malih satelita u niskoj orbiti oko Zemlje, omogućavajući laserskoj mreži da povezuje kontinente.

“Možemo efektivno postaviti optički kabl iz svemira koristeći lasere”, objašnjava Jha. “To će postati kičma infrastrukture za ceo grad.”

“Kako se čovečanstvo širi, potreban je brzi internet u dubokom svemiru,” zaključuje Jha.

(CNBC)

Najnovije