Лист “Јединство”, једини штампани медиј на српском језику на Косову и Метохији, обележава 80 година постојања. Покренут је у време Другог светског рата. Из Приштине, где је основан, новинари листа протерани су 1999. године, а ове, и из редакцијског простора у Косовској Митровици. Изложбом насловних страна листа, обележена је годишњица оснивања.
Историја листа и новинске издавачке куће ”Јединство” уједно је и историја послератне штампе и издаваштва Срба на простору Косову и Метохији. Од тада до данас, лист остаје веран опредељењу да својим именом и делом чува јединство српског народа на Косову и Метохији.
”Ми смо остали одани својој публици, наше опредељење било је и остаје да ”Јединство” својим именом и својим делом чува јединство српског народа на КиМ”, истакла је директорка листа ”Јединство” Рада Комазец.
Покренут у време ратних окршаја, 1944. године, лист је у првом броју доносио вести са фронта, касније и текстове о ослобођењу, али и првом возу који је ноовизграђеном пругом стигао у Косову Поље.
”Јединство” преноси и уредбу комунистичких власти о скидања фереџа и зара код Албанки, али и о забрани тадашњег Савезног министарства унутрашњих послова колонистима да се врате у покрајину.
Из Удружења новинара Србије, поводом јубилеја, доделили су “Јединству” повељу и истакли да је обележавање 80 година постојања велики час историје.
”Генерације новинара су гаранција да ће ‘Јединства’ бити док је штампе, а и када не буде штампе, захвањујући ономе што је лист урадио за своје читаоце и народ. ‘Јединство’ ће постојати и у неком другом формату докле год је а и биће њихових читалаца”, рекао је генерални секретар Удружења новинара Србије Нино Брајовић.
Годишњу награду “Јединства” добиле су новинарке Оливера Радић из Ораховца и Соња Ивковић из Новог Брда.
”Када је ‘Јединство’ после 1999. године први пут стигло у ораховачки гето, у аутобусу под пратњом наоручаних немачких војника један од сабраних пред црквом, загледан у ћирилицу и новину на свом језику је рекао, ‘стигла је слобода”’, присетила се новинарка ”Јединства” Оливера Радић.
“Јединство” је прво известило да су Албанци у Србици 1971. забранили српским младићима да причају на српском. Први у Брозовој Југославији јавно износи детаље о притиску Албанаца над Србима и Црногорцима у циљу њиховог исељавања са Косова и Метохије.
И тада и данас, истински дели субину народа из којег је потекао.