0.7 C
Belgrade
Sunday, January 12, 2025
HomeHronikaПротест студената и грађана испред Уставног суда

Протест студената и грађана испред Уставног суда

-

недеља, 12.01.2025,  12:42 -> 17:16

Извор: РТС, Фонет

Студенти и грађани окупили су се испред Уставног суда у оквиру акције “Важно је имати (У)став”. После 15 минута тишине, пуштен снимак са наводима које су све одредбе Устава прекршене. Протест и петнаестоминутна тишина и у Нишу. Раније данас, студенти неколико факултета и грађани на 15 минута блокирали су раскрсницу код Правног факултета и центар Земуна, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.

Након петнаестоминутне тишине испред Уставног суда, пуштен је снимак са наводима које су све одредбе Устава Србије прекршене протеклих недеља.

Студенти наводе да Устав важи сваког дана и да је због тога важно у сваком тренутку се подсећати права која су њиме загарантована, а на снимку су посебно наглашена кршења права студената и притисака које трпе.

Студенти су правили гласну буку дувањем у пиштаљке и вувузеле.

Фото: РТС / Игор Топаловић

После петнаестоминутне тишине на Мосту младости, окупљени студенти упутили су се у протестну шетњу до Универзитета у Нишу.

Током шетње су узвикивали “хоћемо правду”, а након што су стигли до зграде Универзитета, отпевали су студентску химну.

Протестна шетња до Универзитета у Нишу

Фото: РТС

Испред Уставног суда прочитана су имена страдалих у паду надстрешнице зграде Железничке станице у Новом Саду, након чега је почела петнаестоминутна тишина.

Учесници скупа су упалили светла на мобилним телефонима.

Студенти и грађани окупили су се на Мосту младости у Нишу, јавља репортер РТС-а.

Окупљени су у знак одавања поште погинулима у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду ћутали 15 минута.

Након тога, требало би да се упуте у протестну шетњу до зграде Универзитета у Нишу.

Фото: РТС

Студенти београдских факултета који су у блокади окупљају се испред Уставног суда у оквиру акције под слоганом “Битно је имати (У)став”. Студентима су се придружили и грађани.

Окупљени су развили транспаренте “Ми бранимо Устав, кад ће он нас?”, “Студенти на бранику отаџбине”, “Сви смо испод надстрешнице”.

Студенти и грађани су до зграде суда дошли из неколико праваца, па је блокирана раскрсница улица Кнеза Милоша, Таковске, Булевара краља Александра, а саобраћај је заустављен из правца Трга Николе Пашића, јавила је репортерка ФоНета.

Они носе транспаренте “Чекамо одговоре”, “Уставни суде, студенти се буне”, “Колико нас је”, “Познавање права не шкоди”, “Деца су украс света, а не власништво државе”, а видљиве су и заставе Србије које носе учесници протеста.

На једном од транспарената су написана и четири захтева због којих су студенти и кренули у блокаде, као и одговори “НЕ” на то да ли су они испуњени.

Редари студентских протеста обезбеђују комплетан прилаз Скупштини Србије за сваки случај, иако јој нико не прилази, јавили су репортери ФоНета са терена.

Фото: РТС / Игор Топаловић

Студенти Пољопривредног факултета, ђаци средњих школа и грађани и данас су од 11.52 до 12.07 блокирали центар Земуна, у знак помена на 15 људи који су погинули у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.

Учесницима протеста су се придружили активисти иницијатива “Трчим за студенте” и “Ходам за студенте”, у својим карактеристичним белим мајицама с тим натписима.

Ношени су транспаренти “Образ се не купује, он се брани”, “Жедни правде”, “Гладни слободе”, “Да будемо људи”, “Нема поправног рока за правду”, “Труло до сржи – изађи и подржи”, “Не може преко везе сигуран град за ваше дете”, “Коме сметамо, нека дигне руку”.

Возачи су мирно стајали и сачекали да прође 15 минута, али се на средини протеста појавио човек који је дошао пешице и учесницима упутио разне увреде и псовке, а покушао је и да се физички обрачуна са једним пролазником, старијим од 70 година, који му је рекао да није лепо то што вређа децу.

Човек је на пролазника бацио флашу с водом, а обезбеђење протеста и полиција су спречили сукоб.

Fonet/Davor Lukač

Студенти Правног, Електротехничког, Архитектонског, Машинског, Грађевинског и Технолошко-металуршког факултета, којима су се придружили грађани, блокирали су од 11.52 до 12.07 раскрсницу Булевара краља Александра и Београдске улице у Београду, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.

Студенти су стајали у тишини држећи транспаренте “Зло и наопако”, “Академских 15”, “Не би било ове крви да је све по закону!”, “За друштво у коме млади не морају да траже своје снове далеко од породице, пријатеља и дома”, “Непознавање права шкоди”, “ТМФ”.

Fonet/Marko Dragoslavić

Део студената у Београду, Новом Саду и Нишу, наставио је са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе.

Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.

Врховни јавни тужилац Загорка Доловац, како је саопштило ВЈТ, спремна је да се у било ком моменту састане са делегацијом студената.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.

Блокадама и обустави наставе до почетка зимског школског распуста придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавају током распуста јавне часове на којима одају пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду. 

Матуранти новосадске Гимназије “Јован Јовановић Змај” обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.

Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији. 

Najnovije