четвртак, 16.01.2025, 14:39 -> 16:58
Извор: РТС
Аутор: Силвана Тошић
Народна библиотека у Пироту располаже богатим књижним фондом, али су посебно поносни на део са старим и ретким књигама. Неки од најзначајнијих наслова су “Уредба о еснафима” и писма Доситеја Обрадовића, а најинтересантнији је један летопис из средине 19. века.
„Тефтер Нишавске Митрополије“ много је више од најстарије књиге у Пиротској народној библиотеци.Сведок прошлих времена, вредан документ – посебан по спољашњем изгледу и садржају.
“Писана је црквенословенском азбуком, међутим у њој има доста грчких записа.Све те податке знамо захваљујући др Илији Николићу који је поводом стогодишњице ослобођења Пирота од Турака – био уредник,издао је Тефтер Нишавске са тумачењима. Књига је доста сачувана.Корице су направљене од дрвета, на њој је кожни повез са очуваним флоралним елементима.Писана је на дебљој хартији, црним мастилом, углавном је писана онако по ступцима“, наводи Марија Шаровић, библиотекар у Народној библиотеци у Пироту.
Прича о доспећу Тефтера у Народну библиотеку у Пироту, једнако је занимљива. Наиме,током акције прикупљања старе хартије 1955. године, један Пироћанац га је пронашао на отпаду. Захваљујући том гесту, овај тефтер је сачуван од уништења.
Интересантан је податак да је Тефтер прва објављена књига-летопис на локалном језику, где се између осталог говори и о даровима виђенијих Пироћанаца Старој цркви на Пазару.
Мила Панајотовић показује: “…1867.априлија 23.Тува показујем ас Петар Николић што сам узимал од Ванчу школски и од главно и кирије и прочи ствари за две године, август лето до 64.предавам есап на општину Пиротску“.
Тефтер Нишавске Митрополије није само драгуљ пиротске библиотеке – има велику историјску вредност, јер представља историјски извор првог реда.
“Тефтер Нишавске Митрополије обухвата период од 1834-1872.године и то је у ствари једна књига која обухвата списак прихода и расходапиротске цркве.Али оно што је битно- осим података о градњи Пазарске цркве,овде се налазе подаци и о градњи Тијабарске цркве.Оно што је интересантно је што су овај тефтер водила више свештеника- они су се називали епитропи“, истиче Мила Панајотовић, историчарка, Музеј „Понишавља“ Пирот.
Најстарија књига изложена је у витрини пиротске библиотеке, а у складу са данашњим временом читаоци могу видети садржај и на сајту, јер је издање доступно и у дигиталном формату.