9.7 C
Belgrade
Thursday, January 9, 2025
HomeHronikaДан Републике Српске – прослава, симболика и оспоравања

Дан Републике Српске – прослава, симболика и оспоравања

-

Дан Републике Српске, 9. јануар, празнује се од 2007. године као сећање на формирање Српске Републике Босне и Херцеговине. Федерални Уставни суд два пута је прогласио празник неуставним, са образложењем да дискриминише остала два конститутивна народа, што је Република Српска одбацила на референдуму. Шта овај празник значи за Републику Српску?

Прослава је почела јуче од давања пошта онима који су живот дали за Српску, након тога одржана је и свечана академија и пријем владе Републике Српске и ту су се званичници осврнули на 33 године постојања, али и на сам настанак.

Од настанка до данас Република Српска је, како су рекли, изложена бројним притисцима, али упркос томе истрајава.

Када говоримо о притисцима и о реакцијама, они су се и током јучерашњег дана чули из Сарајева. Овогодишња прослава Републике Српске обележава се уз негодовање и противљење Сарајева.

Министар унутрашњих послова БиХ, Конаковић, затражио је да 9. јануар буде дан жалости на територији целе Босне и Херцеговине. Ту иницијативу Бања Лука чита као јасну поруку да за Србе нема места у Босни и Херцеговини.

Како је рекао председник владе Републике Српске, уместо оштрог одговора из Бања Луке шаљу поруку мира. Америчка амбасада у Сарајеву такође је изнела захтев да се спроведе истрага о томе, односно о кршењу одлуке Уставног суда Босне и Херцеговине који је више пута Дан Републике Српски прогласио неуставним и како је рекао и ове године је важно да се утврди чија је одговорност.

Република Српска је због те одлуке Уставног суда донела и закон којим они који се не осећају и не поистовећују са овим празником, не морају да га празнују.

Историчар, професор др Момчило Павловић рекао је да су празници огледало једне државе и народа и то је суверено право народа у већим државама, па и српског.

“Занимљива чињеница да је дан проглашења независности БиХ и касније признавања од Европске заједнице и САД се узима као државни празник Федерације БиХ, а то право се оспорава Србима и говори да се тиме вређају друга два народа“, напоменуо је Павловић.

Према његовим речима, историја светковања, празновања Републике Српске у самом старту 1993. године била је спорна за бошњачки, односно муслимански део Босне и Херцеговине.

“Босна и Херцеговина никада није била, нити може бити држава једног народа. Она јесте српска земља, српска провинција у Средњем веку, али је динамика историје касније те односе довела у такво стање, па су и комунисти, када су Босни давали републику водили рачуна о томе да ниједан народ не буде доминантан. Тако је БиХ сходно њиховим начелима, држава делова српског, хрватског и муслиманског народа“, каже Павловић.

Када је реч о оспоравању овог Дана РС, каже да се не ради о оспоравању празника као таквог, већ о тенденцији елиминације Републике Српске и тог префикса српског, јер имате и разне иницијативе да се различита места, институције где стоји тај префикс једноставно скину.

“Тенденција је тог другог дела да се оспори Република Српска. Босна је у суштини, Југославија у малом. Ако ти народи нису могли да живе на једном ширем простору, у ширем оквиру, сабијени у тај босански лонац и дошло је до експлозије. Проћи ће много времена да Срби избалансирају поглед на најновије догађаје, односно на тај сурови грађански рат. Србима су приписани сви злочини, а преко злочина, води се политика елиминације Републике Српске“, сматра Павловић.

Западна политика и дипломатија, сматра историчар, има контрадикторне процесе на простору бивше Југославије – подржава се сепаратизам Албанаца против Србије, а истовремено се Срби у Босни, који су бројчано ту, као и Албанци на Косову, приморавају да живе заједно и после таквих злочина.

“Преко истицања злочина у БиХ, једне или друге стране, народи у БиХ се не могу помирити. Наравно, не треба заборавити, злочини су ужасни на свим странама, али то треба превазићи“, истакао је Павловић.

Najnovije