28.5 C
Belgrade
Monday, June 22, 2026

Ко су шабачки улични свирачи

-

понедељак, 22.06.2026,  12:44 -> 16:25

Извор: РТС

Аутор: Гордана Мањенчић

Шабац – прва варош Србије! – како стоји у туристичком слогану овог града, место је у којем у свако доба године можете видети нешто ново, посебно у области културе. А лепоту вароши, попут европских престоница, дочаравају улични свирачи. Један је посебан – Бане Илић, за кога колеге кажу да је међу најбољим гитаристима у Србији.

Звуци струна његове гитаре најлепше одјекују у Шапцу – родном граду на чијим улицама без предрасуда свира за суграђане. Бане Илић, отиснуо се у естрадне воде са двадесет година. Радио је са познатим именима, свирао, компоновао, певао, али му је за кратко време, како каже, од славе и новца постала милија слобода.

„На улици се ја осећам слободно, многима то чудно звучи. Неки то са омаловажавањем посао уличног свирача доживљавају, као и кажу улични свирач је просјак. То само говори о њиховом незнању. Ја сам имао прилике још давне 2012. године да будем на тим пословима уличног свирача у Бечу у кругу дворца Хофбург и у Прагу на Карловом мосту, где је највећа транзиција туриста у току дана, где не може да свира било ко. Улични свирачи су инстутуција!“, каже Бане Илић, гитариста из Шапца.

Бане је институција и у свом граду. Као музички педагог, научио је гитарским вештинама многе ђаке, данас уметнике. Велики је познавалац теорије музике и класичне гитаре.

„Ја сам у ствари још увек у процесу учења и једноствано, то је нешто што мене фасцинира , буквално, оног дана када ухватим себе да сам стао, отприлике, то је крај. То је крај! Јер, знате како, када ви идете кроз живот са радозналошћу детета, е онда сте ви спремни да упијате буквално као сунђер“, додаје Бане.

Зато се и његова музика упија, а сусрети памте, као ретка прилика да се уз гитарског учитеља инспиришете и улепшате дан.

Najnovije